1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adliye önünde savunma mitingi
Adliye önünde savunma mitingi

Adliye önünde savunma mitingi

AK Parti’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklifine karşı aralarında İstanbul, Ankara ,İzmir,Gaziantep’in de bulunduğu 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan verdi.

A+A-

Gaziantep Barosu bugün saat 12.30’da eski adliye binası önünde Savunma Mitingi yapacak. Baro, avukatlara Savunma Mitingi’ne katılmaları için çağrıda bulundu. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, “Savunma mitingine sen de katıl, savunmaya destek ol. Baroları böl, parçala, yönet ve savunmayı susturma projesine kalkan olmak için, bu projeyi asla kabul etmeyeceğimizi, sindirmeyeceğimizi ve hiçbir otoriteye teslim olmayacağımızı bir kez daha haykırmak için bugün saat 12:30’da Gaziantep eski Adliye Binası önünde düzenleyeceğimiz ‘Savunma Mitingine’ tüm meslektaşlarımızı cübbeleriyle, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak katılmaya, savunmaya destek olmaya çağırıyoruz. Gün birlik olma günüdür. Bu davet bizim, bu davet hepimizin” ifadelerinde bulundu.

CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR YARATACAK

Söz konusu düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebeplerini anlatan barolar ilan metinde şu ifadelere yer verdi: “Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir. Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır.

MESLEK DEĞERLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.