Daha önce bazı vatandaşlar tarafından satışa çıkarılan kömürler, bu kez çöpe atıldı. İçinden çıkan taşlar, ne olduğu net olarak anlaşılmayan maddelerin yer aldığı kömürlere tepki fazla oldu. Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Erdal Demir, dağıtılan kömürlerle ilgili çok ciddi şikayet aldıklarını bu işin iyi bir denetimden geçmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların kendilerine ‘dağıtılan kömürler yanmıyor’ şeklinde şikayetle geldiklerini belirten Demir, “Bu konu çok önemli ve hassas. İnce elenip, sık dokunması lazım” dedi. 

UĞUR KALKAN PAYLAŞTI 

Görüntüleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Şahinbey Belediye Meclis eski Üyesi Uğur Kalkan, ‘’Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın dağıttığı kömürleri; yanmamış olarak çöplerin etrafında görüyorduk. Vatandaşın canına tak etmiş ki; kömürleri çuval çuval çöpe atanlar var. Bir vatandaşımız çuvalı açtı ve manzara videodaki gibi. Yazık bu halkın parasına’’ ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Erdal Demir, geçen seneden bu yana kömürle ilgili sıkıntıların olduğunu söyledi. Demir, “Şikayetler gün geçmiyor ki azalsın. Bu işin denetimi çok önemli. Böyle yardımlarda bizimle istişare edilmesi lazım. Bu kömürler beleş gelmiyor. Devletin parası, halkın parası” dedi. 

HAKEDİLMEYEN KİŞİLERE VERİLİYOR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından dağıtılan kömürlerin hak eden kişilere verilmediğini anlatan Demir, “Haketmeyen kişiler alıp, kömürü satıyor. Biz bunun örneklerini de gördük. Gerçek anlamda dağıtılan kömürler iyi değil. Biz sitede mevcut kömürlerden numune alıp, denetimini yapıyoruz. Ancak dağıtılan kömürlerde bu şansımız yok. Bize gelen şikayetlerde kömürün kül fazlası olduğu oluyor. İçinden taş çıkıyor. Ve üstelik bu kömürler hava kirliliğine sebep oluyor “ diye konuştu.