Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ADAYLIK

A+A-

Erken seçim kararının tozu dumanı içinde siyaset dünyası bir beşik gibi sallana dursun, adaylık müessesesi tam anlamıyla bir curcunaya döndü.

Beylik sözlerin arkasına sığınarak oturmamış kişiliklerini kamufle etmeye çalışan aday adaylarına tebessüm etmemek ne mümkün. 

Kimileri memleket için elini taşın altına koymaktan bahsediyor, kimileri kantarın topuzunu iyice kaçırarak gövdesini taşın altına koyuyor.

Kimileri Türkiye'yi uçuracak projelerin babası olarak geliyor. 

Kimileri bilgisini, kimilerin birikimini seferber ediyor. 

Kimileri tabandan gelen baskılara dayanamayarak adaylığını açıklıyor

GDO'suyla oynanmış bu hormonlu fikirleri bu zavallıların aklına kim şırınga ediyor bilemiyorum.

Ancak fazlasıyla gülünç bir iklimin ortasında terennüm ettiklerinin farkında değiller. 

Elbette her gönülde bir aslan yatacaktır. Elbette herkesin istem ve arzularıyla, hayallari de olacaktır.

Elbette herkesin kendi özgür iradesiyle adaylık müracatında bulunmak gibi bir hakkı da var. 

Fakat isminin başındaki sıfatlara güvenerek sahaya inenlerin, böbürlenme ve tepeden inmeci bir anlayışla kendini dev aynasında görme gibi ayrıcalığı yok. 

Siyasetin tabiatıyla doku uyuşmazlığı haf safhada, vizyon ve popülarite yoksunu tiplerle, toplumda karşılığı olmayan, ismi heyecan yaratmayan bir yığın adam.

Kimileri avukatlığının, kimileri doktorluğunun, kimileri akademik kariyerinin, kimileri mühendisliğinin, kimileri az buçuk mürekkep yalamışlığının kendini aranan adam, beklenen kurtarıcı rolüne tıpatıp uydurduğunu zannederek, yattığı güzellik uykusunun etkisiyle derin hayallere gark edecek. 

Ya falancaların yokluğuyla oluşan ve derin bir endişe içindeki memleketin kurtarıcısı olarak tribünden sahaya inen aday adayına ne demeli ?

Aşiretçilik, yörecilik ve etnisite üzerinden mesajlar vererek, Gaziantep'te şu kadar hemşehrimiz yaşıyor, onları ben kontrol ediyorum tarzı lakırtılar hiç te hoş değil. 

Gaziantep siyasetindeki genel manzara çıtanın bu seçimde biraz daha düşeceği yönünde. 

TBMM'deki Gaziantep'in temsil kabiliyeti ve Gazi şehrin etkin siyaset stratejisi, mevcut siyasal partilerin merkez organlarında yokları oynayan Gazianteplilerin naçar durumlarıyla paralellik arzetmiyor mu?

En başta sorulması gereken ve cevabı beklenen soru şu: Biz milletin haklarını savunacak ve ona vekalet edecek vekilleri mi seçeceğiz. 

Yoksa millete efendi mi tayin edeceğiz?

Salt rüzgarın pompaladığı basınçla milletvekilliği rüyası görenlere sesleniyorum. Başkası olmayın, kendiniz olun. Bulanık gölde balık avlamak gibi bir fırsatçılığın ucuz kahramanı da olmayın. 

Zira Gaziantep'in siyaset mezarlığı bu tiplerin enkazlarıyla dolu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum