1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adaylar görücüye çıktı
Adaylar görücüye çıktı

Adaylar görücüye çıktı

AKP'nin milletvekili adayları Ticaret ve Sanayi Odası, CHP'nin az sayıdaki milletvekili adayları ise Ticaret Odası'nı ziyaret ederek, kendilerini tanıttılar....

A+A-

AKP'nin milletvekili adayları Ticaret ve Sanayi Odası, CHP'nin az sayıdaki milletvekili adayları ise Ticaret Odası'nı ziyaret ederek, kendilerini tanıttılar. Ziyaretin Sanayi Odası ayağında 'teşvik' vurgusu yapıldı. Eruslu, sıkıntının boyutunu bildikleri mesajını verdi ve bu konuda adım atılacağını söyledi. CHP heyeti ise Ticaret Odası ziyaretinde, 'sorunları çözmede üzerimize düşeni yapacağız' dendi.

ÖNCE AKP HEYETİ

Ticaret Odası'nın ilk ziyaretçileri AKP'nin adayları ile il yönetimi oldu. Aslan, halkın iradesinin parlamentoya daha fazla yansıması gerektiğini vurgulayan konuşmasında, "İnşallah hemen seçimin akabinde, bütün siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle el ele Türkiye'deki siyasi parti ve seçim kanunlarının çok daha katılımcı, halkın iradesinin bire bir etken olduğu sistemde birlikte çalışırız. Seçilecek parlamenterden isteyeceğimiz öncelikli konuların başında bu gelecek'' dedi. AK Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu ise 4,5 yıllık AK Parti hükümeti döneminde ülkeyi bir yerlere taşıdıklarını belirterek, bundan sonra da Türkiye'yi dünyanın kalkınmış ülkeleri arasına sokmanın, hayat seviyesini yükseltmenin görevleri olduğunu kaydetti.

ŞİMŞEK TANITIMDAKİ GİBİ KONUŞTU

1. sıra adayı Mehmet Şimşek, AKP'nin tanıtım toplantısında yaptığı benzer konuşmayı yaptı. AK Parti'nin ekonomik vizyonunun ''istikrar içinde kalkınmak'' olduğunu anlatan Şimşek, "Kalkınma sonucu ortaya çıkan değeri de daha adil paylaşmak istiyoruz. Önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte biz bilgi toplumuna dönüşümü, AB uyum sürecini tamamlamış bir ülke hayal ediyoruz'' dedi.

İSTİHDAM ÜZERİNE YOĞUNLAŞILACAK

Mehmet Şimşek, AK Parti'nin ikinci dönemde daha çok istihdam üzerinde yoğunlaşacağını belirterek, "Türkiye, son 4-5 yılda Avrupa'da İspanya'dan sonra en fazla istihdam yaratan ülke. 2 milyonun üzerinde istihdam yaratıldı. 2002 yılında işsizlik oranını 10.3'den devralmışız, 9.9'a getirmişiz. Bu, yeterli değil. İşsizlik oranı hala çok yüksek. Mutlaka onu daha da aşağı çekecek birtakım programlar uygulamamız lazım. İşsizliği uzun dönemde kalıcı şekilde aşağı çekecek tek şey istikrardır" diye konuştu.

AKP'DEN SONRA CHP GELDİ

Ticaret Odası'nda günün ikinci kabulü CHP heyetine yapıldı. Listede yer alanadaylar ile GTO'na gelen CHP heyeti, Başkan Aslan ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Ak Parti heyetine olduğu CHP'lilere de Gaziantep'in öncelikli sorunlarını anlatan Başkan Aslan, milletvekillerinin hizmet üretmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında, "Halkın iradesiyle değil, birilerinin iradesi ile milletvekili seçilme devri son bulmalıdır. Ancak bu sayede katılımcı bir anlayışla ülke sorunlarının üstesinden gelinebilir." dedi.

SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yaşar Ağyüz ve Akif Ekici, ve Hasan Öztürkme'in sırasıyla söz aldıkları kabulde, ülkemiz ve kentimizin sorunları olduğuna dikkat çekildi. "CHP olarak kentin sıkıntı ve sorunlarını takip eden bir matalitemiz var. 4.5 yıldır Ak Parti iktidarında Gaziantep ihmal edilmiştir. 4.5 yıldır ne değişti de, yapılmayanlar bugünlerde yapılmaya, iş dünyasına şirin gözükülmeye başlanıldı. CHP olarak kentimizin sorunlarını gidermeyi kendimize hedef seçtik. Seçildiğimizde siyasi parti farkı gözetmeksizin şehrin aciliyeti olan sorunlarını gidermek için mümkün olan her şeyi yapacağız." diyen Ağyüz'den sonra Akif Ekici'de "İçinizden gelen birisiyim. Gaziantep'in sorunlarını ben de sizlerle birlikte yaşadım. Şimdi bu ekiple kentin sorunlarını çözmeye talibiz. El kaldıran milletvekili değil, hesap soran, takipçi, iş bitirici milletvekili profili çizeceğiz. Gaziantep'in hakkını gaspedenlerin yakasına yapışarak hakkını arayacağız." dedi.

KOÇER TEŞVİK POLİTİKASINA DEĞİNDİ

AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Sarı ve Mahmud Durdu ile Mehmet Şimşek'in de aralarında bulunduğu Gaziantep milletvekili adayları, Ticaret Odası'nın ardından Sanayi Odasını ziyaret etti. Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Teşvik Kanunu'nun revize edilmesi gerektiğini belirterek, ''Doğu ve Güneydoğu için göçü engellemek, terörü azaltmak açısından yeni bir teşvik politikasına ihtiyacımız var'' dedi.

ERKEN SEÇİMİ BİZ DE İSTEDİK

Koçer, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir sürece girdiğini ve bu erken seçimi sanayicilerin de istediğini ifade etti. Koçer, ''Türkiye'deki makro ekonomik rakamlardaki kazanımların üretim maliyetlerine yansıması açısından bu yeni dönemin bir şans olmasını, faydalar getirmesini özellikle diliyoruz. Çünkü bundan önceki dönemde süreç, makro ekonomik kazanımların mikro kazanımlara dönüşmesine biraz engel oldu'' diye konuştu.

TEŞVİK REVİZE EDİLMELİ

Koçer, Teşvik Kanunu'nun yeniden revize edilmesini isteyerek, "Bizim vizyon projelerimiz ile birlikte eğer bizi rakamsal olarak bazı şeyler, anlayış olarak bazı şeyler destekleyebilirse Gaziantep yeni bir çıkış yakalayabilir. Teşvik Kanunu'nun yeniden masaya yatırılması ve daha akılcı bir politikayla ortaya konması da çok doğru bir hareket olur. Özellikle şunu belirtmek istiyorum; terör ve coğrafi koşullar itibariyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin çok daha farklı ele alınması gerekiyor. Aynı teşvik koşulları içinde batıdan bütün doğuya kadar bu teşvik sistemini Türkiye'nin kucaklaması çok zor. Doğu ve Güneydoğu için göçü engellemek açısından, terörü azaltmak açısından yeni bir teşvik politikasına ihtiyacımız var" dedi.

ŞİMŞEK KONUŞMAYINCA, ŞAHİN SÖZ ALDI

1. sıra adayı Mehmet Şimşek'in söz almadığı ziyarette Fatma Şahin, devreye girdi ve " ''Her şey dört dörtlük yaptık diyemeyiz, ama önce makro ölçeklerdeki dengeleri tutturmamız gerekiyordu. Bu söylediğim bacakları yerine oturttuk. Artık, mikro ölçüde esnafımızın, işadamımızın, yatırımın önündeki engelleri kaldırma yönünde yeni bir sürece giriyoruz. Amacımız, çağdaş, büyük Türkiye'yi yakalamak. Bunun için sermayenin ve işadamlarının dostu olarak bunu yapmak durumundayız. Dersimize yeniden çalıştık. Her şeyimiz hazır. 22 Temmuzda halkımız yeniden vize verirse, başaracağımıza inanıyorum" diye konuştu.

ERUSLU: SIKINTININ FARKINDAYIZ

AK Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu ise Gaziantep'in teşvikten aldığı darbenin boyutunu bildiğini ve küsen yatırımcıların yeniden barıştırılacağını ifade etti. Eruslu, "Sorunların farkındayız. Elimizden geleni yapacağız ve sıkıntıları bir nebze olsun bitireceğiz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.