1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Acil tıpta tarihe geçeceğiz
Acil tıpta tarihe geçeceğiz

Acil tıpta tarihe geçeceğiz

Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen “ATUDER Travma Sempozyumu” açılışı GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryum Salonu’nda gerçekleşti.

A+A-

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, Gaziantep’in acil tıp açısından çok farklı bir şehir olduğunu belirterek, acil tıp tarihine Gaziantep adını altın harflerle yazdırdığını vurguladı. Prof. Dr. Cander, konuşmasının devamında ATUDER’in çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Cander, “Acil tıp ihracatı yapıyoruz. Her zaman söylüyorum beyaz eşya ihracatı her yerde yaparsınız ama bilim ihracatı yapmazsanız insanları yönetemezsiniz. Bu yüzden ülke olarak Osmanlı’nın gelişme döneminde olduğu gibi bilim ihracatına yönelmemiz lazım. Bilim ihracatı yaparsan para ile birlikte insan kazanırsın. İşte biz acil tıpta bunu yakalıyoruz” ifadelerinde bulundu.

DİNAMİK BİR ŞEHİR

Programın açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep’in dinamik bir şehir olduğunu belirterek, gerek iç ve dış göçleriyle gerekse sanatsal, sportif ve bilimsel aktiviteleriyle her zaman öncü olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Gür, sadece 2018 yılında Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde sportif, bilimsel, kongre, sempozyum, panel ve sanatsal anlamda 531 çalışma yapıldığını, bunun da Gaziantep’in kültürel zenginliği olduğu vurgusunu yaptı.

ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUM

GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeki Çelen ise, günümüzde travma hastalarının gittikçe artığını söyleyerek, “Artık çok hareketli bir toplumuz, trafik çok sıkışık ve ortalama yaşam süreside arttı. Acil tıp çalışanlarımızla gurur duyuyorum. Dâhili tıbbın mı cerrahi tıbbın mı altındadır bu konuda YÖK’ten gelen yazılarla bizim kayıtlarımızda bir tutarsızlık yok. YÖK’ten gelen yazıda ‘İlk ve Acil Yardım’ diye geçiyor, bizde ‘Acil Tıp Anabilim Dalı’ diye geçiyor. Bu toplantıyı düzenleyen meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.