Başkan Abdulkadir Katmerci, daha önce belgenin sadece Ticaret odası tarafından verildiğini belirterek, “Yeni dönemde odamız tarafından da bu belge verilecek. Ticaret odasında da belge verme sürecek. Uluslararası ülkelerde geçerli olacak olan bu belge bizim için çok faydalı olacak. Gastronomi alanında faaliyet gösteren işletmelerin açığı kapatması için de büyük bir girişim” dedi.

Mesleki yeterlilik belgesi MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından oluşturulan ve kişilere herhangi bir meslek için ulusal anlamda yeterliliğe sahip olduğunu ve mesleki şartları karşılayabildiğini belirten belge olduğunu vurgulayan Katmerci, “Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Eğitim Danışmanlık Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Hizmetleri İktisadi İşletmesi; Turizm, Konaklama ve Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe; Aşçı (Seviye 4), Dönerci (Seviye 3), Kebapçı (Seviye 3), Pastacı (Seviye 4), Pideci (Seviye 3) alanlarında olmak üzere 5 yeterlilikte Türk Akreditasyon Kurumu(TÜRKAK) tarafından akredite edilip, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilerek sınav ve belgelendirme faaliyetine başladı” dedi. 

SINAVLAR BAŞLADI

Katmerci “Oda olarak söz konusu olan yetki kapsamlarında yer alan bu 5 ulusal yeterliliklerde ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan adaylara sektörde nitelikli işgücünü arttırmak ve belgesiz aday kalmaması adına Gaziantep’te oluşturulan sınav merkezlerimizde Mesleki Yeterlilik değerlendirme sınavlarımıza başlamış bulunmaktayız, ilgili alanlarda başvuruda bulunmak isteyen; bilgi, beceri ve yetkinliğini belgelendirmek isteyen bireylerin başvurularını kabul etmekteyiz” dedi. 

Öğrencilerin Gezeravcı heyecanı Öğrencilerin Gezeravcı heyecanı

ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR

MYK sınav ve belgelendirmenin önemli katkılar sağladığını belirterek, “Ustalık Telafi Programının temel amacı çalışanların mesleki niteliklerini geliştirmek ve bunu kalfa/usta seviyesinde belgelendirmektir.  Bu programın en önemli noktası, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğundan sürekli muafiyet alabilme imkânı sağlamasıdır. Program sonunda verilecek ustalık belgesinin Euro pass özelliği vardır ve çalışana uluslararası çalışma yetkinliği vermektedir.  Aynı zamanda sağladığı teşvik ile işletmelere önemli ölçüde maddi destek de sağlamaktadır. Sağlanan destek program süresince, işletmeye yapılacak destek asgari ücretin yarısı kadardır.  Ayrıca personeller belgelendirildiği ve kendilerine verilen eğitim sebebiyle, olası iş kazası ve meslek hastalıklarında işveren kusur oranında azalma olacaktır.”