1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Acı tablo
Acı tablo

Acı tablo

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, 2018 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi.

A+A-

 Türkiye’de her iki okula bir hizmetli düştüğünü belirten Ali Ersönmez, ”Doların artması sonucunda öğretmenlerin maaşında yaşanan erime aylık bin 23 TL oldu. Eğitimde şiddet artarak devam etti. Sistem değişiklikleri öğrencileri deneme tahtası haline getirdi. 2018 itibariyle Türkiye’de bulunan 4 bin 292 öğrenci yurdunun 2 bin 546’sı dernek yurtları, 297’si vakıf yurtları, 628’i şahıs yurdu, 821’i diğer tüzel kişiliklere ait yurtlardır. Ekim 2018 itibarıyla, hala eğitime erişemeyen 405 bin 906 Suriyeli çocuk var. Türkiye’de engelli çocukların  yüzde 89,3’ü çeşitli sebeplerden dolayı okula gidemiyor” dedi.

KAOS YAŞANDI

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez düzenlediği basın toplantısında 2018 yılında eğitimde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Yıllardır yapılan sistem değişiklikleriyle eğitim sisteminin yapboz tahtasına çevrildiğini belirten Ersönmez, “2018’de özellikle yeni müfredat ve TEOG üzerinden yürütülen tartışmalarda görüldüğü gibi, öğrenci ve velilerin kafasını karıştırdı. Kaos yaşandı” dedi..

ÖZEL ÖĞRETİM DESTEKLENDİ

Ekim 2018 itibarıyla, hala eğitime erişemeyen 405 bin 906 Suriyeli çocuk bulunduğunu dile getiren Ersönmez şunları söyledi:”Türkiye’de engelli çocukların yüzde 89,3’ü çeşitli sebeplerden dolayı okula gidemediği için eğitim hakkından mahrum kaldı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında, devletin eğitim kurumlarına öğrenci başına en az harcama yaptığı ülke olmayı sürdürdü. Kamusal eğitim tasfiye edilirken özel öğretim desteklendi. Gerek okul sayısı gerekse öğrenci sayısı açısından baktığımızda 4+4+4 ile birlikte eğitimde özelleştirmenin tarihte hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşti” dedi.

İMAM HATİP OKULLARI DESTEKLENDİ

2018 itibariyle özel okullar ve bu okullarda okuyan öğrenci sayısı açısından tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyleyen Ersönmez, “ 2018 itibariyle özel okul sayısı toplamda 11 bin 694’e ulaştı. Özel ortaokulda öğrenci sayısı yüzde 96 artışla 321 bin 779’a ve özel liselerde okuyan öğrenci sayısı yüzde 305 artışla 559 bin 838 sayısına ulaştı.  Türkiye’deki özel okulların resmi okullara oranı yüzde 10 iken, bu oran 2018 itibariyle yüzde 20’ye dayandı.İmam hatip okulları 2018 yılında da desteklenirken, tüm masrafları devlet tarafından karşılandı” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER TARİKAT VE CEMAAT YURTLARINA MAHKUM EDİLDİ

Türkiye’de imam hatip okullarında okuyan toplam öğrenci sayısının, 2018 itibariyle 1 milyon 350 bin 611’e çıkarıldığını belirten Ersönmez, “Öğrenciler tarikat ve cemaat yurtlarına mahkum edildi. 2018 itibariyle Türkiye’de bulunan 4 bin 292 öğrenci yurdunun 2 bin 546’sı dernek yurtları, 297’si vakıf yurtları, 628’i şahıs yurdu, 821’i diğer tüzel kişiliklere ait yurtlardır. Tıpkı okullarda olduğu gibi, öğrenci yurtlarının da büyük bölümü dini vakıf ve cemaatlerin ana faaliyet alanları olmayı sürdürmektedir” dedi.

ŞİDDET ARTARAK DEVAM ETTİ

Sistem değişikliklerinin öğrencileri deneme tahtası haline getirdiğini anlatan Ersönmez konuşmasına şöyle devam etti:”Eğitimde 2023 vizyon belgesi açıklandı. Vizyon Belgesi’nde yer alan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin iradesi dışında, onların görüş ve önerileri alınmadan masa başında hazırlanması çalışmaları başlatıldı. Bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen ve savcılıklar tarafından takipsizlik kararı verilen, aralarında Eğitim Sen üyelerinde bulunduğu, binlerce eğitim emekçisinin görevlerine geri dönmeleri önünde herhangi bir yasal engel olmamasına rağmen, hukuksuz bir şekilde görevlerine başlatılmadılar. 16 yıl içinde KPSS’ye giren her 100 öğretmenden sadece 16’sı öğretmen olarak atanırken, geriye kalan 84 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakıldı. Eğitimde yaşanan şiddet artarak devam etti.” 

İKİ OKULA BİR HİZMETLİSİ

Hizmetli açığına da vurgu yapan Ersönmez, “Türkiye’de 53 bin 870 devlet okulu olduğu dikkate alındığında, neredeyse her iki okula bir hizmetlinin düştüğü ortaya çıktı. MEB’e bağlı okullarda 6-8 aylık sürede geçici olarak istihdam edilen İŞKUR aracılığıyla Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında işe alınanlar, okul aile birliklerince ücret verilip çalıştırılanlar, günlük yevmiye ile geçici çalışanlar en temel haklarından mahrum bir şekilde çalıştırıldı” dedi.

KRİZDEN ETKİLENDİLER

Eğitim emekçilerinin 2018’de ekonomik krizden fazlasıyla etkilendiğini öne süren Ersönmez, “Sadece 2018 yılı içinde, doların artması sonucunda öğretmenlerin maaşında yaşanan erime aylık olarak bin 23 TL’ye (193 ABD doları) oldu. Gaziantep’te eğitim sorunlar 2018’de sürdü.” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.