1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. AB'DEN SÜRPRİZ ERMENİSTAN HAMLESİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AB'DEN SÜRPRİZ ERMENİSTAN HAMLESİ

A+A-

Yazılı ve görsel basında geniş bir yankı bulan habere göre ;

Avrupa Birliği (AB) Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ermenistan'a Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme çağrısı yapmış.

Mogherini, AB-Ermenistan İşbirliği Konseyi Toplantısının ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan ile düzenlediği basın toplantısında, AB'nin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine verdiği desteği yineleyerek, Ermenistan'ı Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye davet ediyor.

Hocalı ve Kelbecer'de tarihin en büyük insanlık dramını Azerbaycan Türkleri'ne yaşatan ve kitlesel katliamlarla Karabağ'ı etnik arındırmaya tabii tutan Ermenistan'a bu konuda herhangi bir yaptırım uygulanmazken giderek kronikleşen sorunu AB müzakerelerine meze yapmak ne kadar doğru?

Mogherini, Dağlık Karabağ sorununa ilişkin olarak "Mevcut durum sürdürülemez. Uluslararası hukuk çerçevesinde Dağlık Karabağ sorununa acilen siyasi bir çözüm bulunmalı." diyor.

Azerbaycan'ın tapulu mülkü ve vatan toprağının ayrılmaz bir parçası olan Karabağ'ın işgaline '' Uluslararası Hukuk Çerçevesinde '' vurgusuyla dağa fare doğurtan ve Azerbaycan için bir kez daha hayal kırıklığı yaratan AB'nin ikircikli anlayışını hakim kılmaya devam ediyor. 

Mogherini'nin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının liderliğinde yürütülen Minsk Süreci çerçevesinde arabuluculuk girişimlerini desteklediklerini vurguladığı açıklaması havanda su dövme politikasına ısrarcı olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor.

AB ve Ermenistan arasında geçen mart ayında imzalanan AB-Ermenistan Kapsamlı ve Geliştirilmiş Ortaklık Anlaşması'na ilişkin müzakerelerin tamamlandığını belirten Mogherini, sürecin bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini kaydederken.

AB-Ermenistan İşbirliği Konseyi 17. Toplantısında, Ermenistan'ın siyasi, ekonomik ve sosyal alanda gerçekleştirdiği reformların ele alınan konular arasında olduğu bu bir dizi açıklamaya bağlanıyor.

Birleşik Avrupa ve ABD başta olmak üzere Rusya tarafından sürekli şımartılan ve Azerbaycan Türkleri'ne karşı işlediği soykırım suçu kamufle edilen Ermenistan'ın Kafkaslarda üstlendiği rol Ortadoğu'da İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçlarla paralellik arzetmeye devam ediyor.   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.