ABDnin büyük bölümünü aynı anda etkileyen, gücü nedeniyle Herkül olarak adlandırılan kar fırtınasının, 9 kişinin ölümüne binlerce ev ve iş yerinin elektriksiz kalmasına neden olduğu belirtildi.
Ülke nüfusunun yaklaşık üçte birinin yaşadığı 22 eyalette dün akşamdan itibaren etkili olmaya başlayan kar fırtınası, gece boyu aralıksız devam etti. Kar yağışı, sabah saatlerinden itibaren yerini son yıllarda görülen en soğuk havaya bıraktı.
SEFERLER İPTAL!

Ülke genelinde perşembe 2600, cuma günü öğle saatlerine kadar ise 2000den fazla uçuş iptal edildi. Gerçekleşen uçuşların büyük bölümü rota değişiklikleri ve gecikmeyle yapılabildi. Karayolu ulaşımını da felç eden Herkül nedeniyle çok sayıda trafik kazası da meydana geldi. Yollarda gece boyu aralıksız devam edem kar temizleme çalışmaları, sabah da devam etti. Kar fırtınası nedeniyle birçok tren seferi ya iptal edildi ya da gecikmeyle gerçekleştirilebildi. Bazı tren yolu şirketleri seferlerini hafta sonu programına göre seyrelterek yapabildi.BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL MERKEZİ KAPANDI
Kar yağışının etkili olduğu metropol şehirlerde otobüs seferleri durma noktasına gelirken, metro sisteminde gecikmeler yaşandı. Birçok kurum, kuruluş, okul ve iş yerinin tatil edilmesine sebep olan kar fırtınası sonrası, alışveriş merkezlerindeki mağazaların büyük bölümünün açılmadığı gözlendi. New Yorkta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi de olumsuz koşullar nedeniyle kapatıldı. Birçok spor karşılaşması yapılamadı.BAZI YERLEŞİM YERLERİNİN BOŞALTILMASI İSTENDİ
Connecticut ve Delaware eyaletlerinde hava sıcaklığı eksi 30 seviyesine kadar düştü. Kar seviyesi New Yorkta 25, Bostonda 60 santimetreye ulaştı. Massachusetts eyaletindeki Scitute ve Duxbury kentlerinde olası ciddi su baskınları nedeniyle alçak bölgelerdeki yerleşim birimlerinin tahliye edilmesi istendi. Kış mevsiminin sert geçtiği Chicago ve San Fransiscoda ise Herkülün alışılmışın dışında hasar bırakabileceği uyarısında bulunuldu.
Fırtınanın hafta sonu etkisini kaybetmesi beklense de meteorologlar ülkenin pazartesi gününden itibaren yeni bir soğuk hava sisteminin etkisinde kalabileceğini ifade ediyor.
AA