1. WEB TV

  2. HABER

  3. AB-Türkiye Anadolu arkeoloji ve kültürel miras enstitüsü projesi başlatıldı

AB-Türkiye Anadolu arkeoloji ve kültürel miras enstitüsü projesi başlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hazırlanan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi başlatıldı.

Restore edilerek enstitüye dönüştürülecek Tarihi Kendirli Kilisesi, Türkiye’nin ilk milli arkeoloji ve kültürel miras niteliğini taşıyacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihiyle, kültürüyle, arkeolojisiyle yükselen Gaziantep’e, Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün çok yakışacağını söyledi. 
Kendirli Kilisesini gezdiler 
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı II (IPA II) kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla 2014 programına sunulan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi, uygulamaya alındı. Proje kapsamında restore edilerek Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ne dönüştürülecek olan tarihi Kendirli Kilisesi gezildi. 
AB projeleri uzun soluklu projeler 
Bir otelde gerçekleştirilen bilgilendirme programının açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB projelerinin uzun soluklu projeler olduğunu söyleyerek, Anadolu’nun bir kültür beşiği olduğunu belirtti. 
Anadolu’dan söz ederken Şanlıurfa Göbeklitepe ve Gaziantep’ten bahsetmeden geçilemeyeceğini aktaran Kaymakçı, aslında Türkiye’nin Avrupa’yı tarım alanlarıyla besleyen bir ülke olmadığını kaydetti. 
Türkiye’nin dış politikasıyla, güvenliğiyle, sanayisiyle, enerji kaynaklarıyla ve yetişmiş insan kaynaklarıyla Avrupa’yı güçlendirecek bir ülke olduğunu dile getiren Faruk Kaymakçı, “Bu bağlamda AB sürecimizi önemsiyoruz. Buradaki hedefimiz de tam üyelik. Bunlar AB üyeliğine tam üyelik çerçevesi öncesinde aldığımız kaynaklar. Bugün aldığımız kaynak yaklaşık 8.2 milyon avrodur. Bunun 7.5 milyon avrosu AB hibesi olarak geliyor. Tabi burada belediyemizin ve kültür bakanlığımızın da önemli katkıları var” dedi. 

İzlenme: 360

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar