1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AB İLE HEDEF BİRLİĞİ
AB İLE HEDEF BİRLİĞİ

AB İLE HEDEF BİRLİĞİ

Avrupa İşletmeler Ağı Ulusal toplantısı bu yıl Gaziantep'te düzenlendi.

A+A-

Toplantıya katılan AB Türkiye Delegasyonu Ataşesi Laura Zampetti, Avrupa İşletmeler Ağı Projesi’nin AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini arttırdığını söyleyerek Avrupa'nın 2020 hedeflerinin gerçekleşmesinde bu projenin Türkiye’de etkin hizmet vermesiyle hedeflerin beraberce gerçekleştirileceğini kaydetti. 

BÜYÜK KATILIM

Avrupa İşletmeler Ağı Ulusal Toplantısı Gaziantep Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Toplantıya AB Türkiye Delegasyonu Ataşesi Laura Zampetti, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Necati Günaydın, KOSGEB İl Müdürü Dr. Sadık Gözek ile çok sayıda davetli katıldı.

LAURA ZAMPETTI: 'HEDEFLER BERABERCE GERÇEKLEŞECEK

AB Türkiye Delegasyonu Ataşesi Laura Zampetti yaptığı konuşmada, Avrupa İşletmeler Ağı Projesi’nin AB ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini arttırdığını söyleyerek, 'KOBİ’ler AB ve Türkiye ekonomisine inovasyon ve iş olanağı konusunda büyük katkılar sağlayacak. Avrupa'nın 2020 hedeflerinin gerçekleşmesi için Avrupa İşletmeler Ağı Projesi’nin Türkiye’de etkin hizmet vermesiyle bu hedefler beraberce gerçekleştirilecek' dedi. 

GÜNAYDIN: 'TÜRKİYE 7'İNCİ SIRADA'

KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Necati Günaydın da konuşmasında KOZMİ programından Türkiye'nin kazanımlarını anlattı.Günaydın; 'KOZMİ programı; kobilerin doğru hibe aktarımında bulunmuyor. Daha ziyade,  katılımcı ülkelerin kobilere yönelik yapılarına teşvik eden platformlar ve araçlar sunuyor. Türkiye şu ana kadar toplamda, 10 buçuk milyon avro değerinde kaynak ile 38 ülke arasında 7. sıradadır. Bu 38 ülkenin 28’i AB üyesi ülkeler. Finansal araçlardan ülkemize sağlanan ve Avrupa yatırım fonu taahhüt hesaba katıldığında KOSGEB katkı payının sadece maddi geri dönüşü olarak yüzde 65 oranında bir gerçekleşme olacaktır. Tüm bu geri dönüşümler, KOZMİ’nin turizm, kümelenmesi genç girişimciliğin desteklenmesine yönelik çağrılarımızıda kattığınızda bunların etkilerini ifade etmekte fayda görüyorum.' diye konuştu.

GÖZEK:BÜTÇEMİZ 1 MİLYON AVRO

KOSGEB İl Müdürü Sadık Gözek de Avrupa İşletmeler Ağı programının 2008 yılından beri yürütüldüğüne dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi; 'İşletmelerin hem uluslararası açılımları hem de AB'ye açılmaları, işbirliği yapmaları, etkinlik ve eğitimler gibi birçok program düzenliyoruz. Türkiye'de yapılanmada yer alan kurumlar yılda bir kez bir araya gelip tartışıyor ve eğitim alıyorlar. Bilgi alış-verişinde bulunuyorlar. Bu yıl toplantıyı Gaziantep'te yaptık. Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında bizim 2017-2018 bütçemiz yaklaşık 1 Milyon Avro civarında. Projelerimiz devam edecek.'

ÜNVERDİ: 'REKABETLE İNOVASYON ARASINDA DOĞRU İLİŞKİ VAR'

Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi de yaptığı konuşmada zorlu rekabet koşullarının şirketleri yeni üretim modellerine zorladığını söyledi. Ayakta kalabilmenin yolunun inovasyondan geçtiğini kaydeden Ünverdi; 'Çünkü rekabet ve inovasyon arasında doğru bir ilişki vardır. İnovasyon rekabeti arttırırken artan rekabette inovasyonu tetikliyor. Bu döngü hem ülkelerin hem de şirketlerin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Bu nedenle başlatılan Avrupa İşletmeler Ağı projesi KOBİ’lere ve şirketlere kendilerini büyütmesi için destek veriyor” ifadelerine yer verdi. 

KOBİLERE HİZMET VERİLİYOR

54 ülkede 600’den fazla ofis ve irtibat noktasında 4 bin 500’den fazla uzmanla ve 2 milyondan fazla KOBi’yle işbirliği sayesinde Avrupa ve Dünya’daki en büyük iş destek ağı olan Avrupa İşletmeler Ağı’nın bir parçası olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Ünverdi şöyle konuştu; 'Avrupa Birliği’nin, KOBİ’lerin ve girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla uyguladığı rekabet edebilirlik ve yenilik çerçeve programı 2015-2020 yılları için toplam 3,6 milyar avroluk bütçesi ile en büyük çerçeve programlarından birisi durumunda. Güney İnovasyon Kapısı konsorsiyumumuz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi Target, Teknoloji Transfer Ofisi, Teknopark, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi odası ile KOBİ’lere hizmet ediyor.”

İSTİHDAMDAN BAŞKA DÜŞÜNCEMİZ YOK

Kendini yenileyen firmaların rakiplerinden her zaman bir adım önde olduklarına dikkat çeken Ünverdi; 'Bu noktada Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında verilen destekler özellikle kendisini geliştirmek, kendisini yenilemek isteyen KOBİ’lerimiz için çok güzel fırsatlar sunuyor. Bu destekler ile işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlenmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin kurulması ve büyümesi hedefleniyor. KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin bu desteklerden, hibelerden faydalanmaları noktasında oda olarak kendilerini yardımcı olamaya her zaman hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hepimiz el ele vererek daha fazla çalışarak, daha fazla katma değeri yüksek üretim yaparak kentimizin ve ülkemizin büyümesini daha fazla katkı sunmalıyız. Sanayiciler olarak bizim çalışmaktan, üretim yapmaktan ve istihdam sağlamaktan başka bir düşüncemiz yok. Bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz” dedi. 

BEDİR: 'TÜRKİYE'NİN SANAYİ 4.0'I YAKALAMASI GEREKİYOR'

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir de Türkiye'de artık sanayinin evrildiğine dikkat çekerek 'Endüstri 4.0 çok ileri noktalara doğru taşınıyor. Türkiye'nin de Endüstri 4.0'ı yakalaması gerekiyor. Biraz geç kalınmış gibi görünüyor ama AB'nin destekleri sayesinde elde edilen desteklerle özellikle orta ölçekli sanayicimizin de yeni gelişen teknolojilere adaptasyonu için çok güzel destekler sağlanmaktadır. Ancak bunların yerinde harcanması adına katkı sağlayanlara teşekkür ederim. Bu program orta ölçekli sanayinin gelişmesi ve bu sanayinin girişimciliğinin artırılması, onlara sermaye desteğinin sağlanması ve uluslararası bazda pazarlarının oluşturulması adına verilebilecek eğitim ve destekleklerle ilgili bir programdır. Ülkemiz adına olumlu gelişmeler olacaktır' diye konuştu. 

AVRUPA İŞLETMELER AĞI PROJESİ İÇERİĞİ

Avrupa İşletmeler Ağı, 54 ülkede 600’den fazla ofis ve irtibat noktasında 4 bin 500’den fazla uzmanla ve 2 milyondan fazla KOBİ’yle işbirliği sayesinde Avrupa ve dünyadaki en büyük iş destek ağı. Ağ Konsorsiyum yapılanmalarından oluşmakta ve ülkemizde 11 Konsorsiyum KOBİ’lere çeşitli destekler sağlamakta. KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü koordinatörlüğünde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde KOBİ’lere yönelik hizmet veren SOUTH-INNOGATE (Güney İnovasyon Kapısı) Konsorsiyumu KOSGEB Gaziantep Müdürlüğü, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi TARGET Teknoloji Transfer Ofisi, Gaziantep Üniversitesi TEKNOPARK, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası kurumlarından oluşmakta. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.