Toplumda çevre bilincini artırmak amacıyla yeniden hayata geçirilen projenin yeni dönemi, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ve Orman Genel Müdürlüğünden İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir’in katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla duyuruldu.

"81 İlde 81 Orman" projesinin ikinci aşamasında da Türkiye'nin 81 ilinde, 5 yıl içinde 2 milyon 200 bin fidan dikilmesi ve dikilen fidanların bakımının da 3 yıl boyunca düzenli olarak yapılması planlanıyor.

Projenin ilk aşamasında, 81 ilde yaklaşık 1500 hektar alanda 2 milyon 205 bin fidan toprakla buluştu. Bu sahalarda 5 yıl boyunca düzenli bakım yapıldı ve tutmayan, kuruyan ya da zarar gören fidanların yerine yeni fidanlar dikildi. 2008-2017 arasında gerçekleştirilen 81 İlde 81 Orman Projesi'nde dikim sahalarının ormana dönüşüm oranı yüzde 84'ün üzerine çıktı. Proje kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 22 hektarlık alanda 35 bin 200 fidanla 82'inci orman da kuruldu.

"2,2 milyon fidan dikmeyi planladığımız projeyle karşınızdayız"

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, etkinlikteki konuşmasında 100'üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayan İş Bankasının da artık asırlık çınar olarak nitelendirilen kurumlar arasına girdiğini ve ikinci yüzyıla giriş yaparken yeni çınarlar yetiştirmek üzere TEMA Vakfı ve Orman Genel Müdürlüğü ile bir yolculuğa çıktıklarını söyledi.

Türkmenistanlı heyete Antep Fıstığı eğitimi Türkmenistanlı heyete Antep Fıstığı eğitimi

Bunun yeni bir yolculuk olmadığını belirten Aran, "2008-2017 yılları arasında 1500 hektar alana 2,2 milyonun üzerinde fidan dikmiştik. Ne mutlu bize, bu fidanların yüzde 84 oranında ormana dönüştüğünü görüyoruz. Şimdi de yeniden hayata geçirdiğimiz ve 2,2 milyon fidan dikmeyi planladığımız projeyle karşınızdayız. Samsun ve Erzincan'dan başlayacağız, sırasıyla 81 ilimize ulaşacağız. Her ilimizde bölge halkıyla, çalışan ve emeklilerimizle, çocuklarımızla şölen havasında bu dikimi yapacağız. Önümüzdeki 5 yıl içinde tekrar ülkemize orman alanları kazandıracağız." şeklinde konuştu.

Aran, hem İş Bankası Grubu olarak sebep oldukları karbon salımını azaltmak için çaba harcadıklarını hem de müşterilerinin yeşil dönüşümünü sağlayacak projeler yürüttüklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yolda son 2 yılda önemli mesafe katettik. Daha önce 2035 olarak belirttiğimiz karbon nötr olma taahhüdünü 2026'ya çektik. Ülke olarak bu anlamda kendi kendimize yetebilecek, Paris İklim Anlaşması'na attığımız imzanın hakkını verebilecek bir ülkeyiz. Çin ve ABD başta olmak üzere onların atacağı adımlar çok önemli ama her COP zirvesinde yeni şeyler yapmayı bırakın yaptıklarını geri çekmeyi tartıştıkları bir konjonktürden geçiyoruz. Bizim gibi ülkelerin yaptıkları umarım asıl adım atması gereken ülkelere de ilham olur. İklim değişikliğiyle mücadele, başarılı olduğumuz ve sivil toplum, özel sektör, kamu işbirliğinin en güzel örneklerini verdiğimiz bir alan."