1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. 8 ayda ingilizce öğrenmek mümkün

          8 ayda ingilizce öğrenmek mümkün

8 ayda ingilizce öğrenmek mümkün

Geliştirdiği yöntemle İngilizceyi daha kolay öğrenilebilir hale getiren Mustafa Özay, 8 ay sonunda herkesin çok rahat İngilizce konuşabileceğini söyledi.

A+A-

Tüm dünyada ortak dil haline gelen İngilizce, Türkiyede de en çok kullanılan ve aranan yabancı dil olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim imkanları ve ekonomik nedenlerle öğrenim sürecinde sıkıntı yaşayanlara İngilizcenin daha kolay öğrenilebilir hale getirilebileceğini ifade eden Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği mezunu Mustafa Özay, geliştirdiği yöntem hakkında bilgi verdi. 25 yıldır İngilizce dersi veren Mustafa Özay, Türkiyede İngilizce öğrenme sistemi çöplüğe dönmüş durumda. Mevcut sistemlerin bacasız saniyeden farkı yok. Piyasada kimsenin kullanmadığı kitaplar, setler ve sistemler satılıyor. Dolayısıyla dillerini öğretip gelir kaynaklarını aza indirgemek istemiyorlar ifadelerini kullandı.

İngilizcede sadece 3 cümle yapısı var

İngilizcede yalnızca 3 cümle yapısı olduğunu belirten Özay, Şu an ülkemizde İngilizce öğrenme sistemleri öğretmeme üzerine kurulu. Her köşe başında bir kurs var ama İngilizceyi tam anlamıyla öğreten kurs sayısı yok denecek kadar az. Oysa ki öğrenmesi zor olan ve insanların yıllarını alan İngilizcede sadece 3 cümle yapısı var. Yani ister 4 kelimelik, ister 25 kelimelik bir cümle kurun, hepsi bu 3 yapıya yerleşiyor dedi.

Kursların Kur oyunu

Kurslarda uygulanan kur sistemlerini de eleştiren Özay, Bir dili 6ya ya da 8e bölmek ne demek? Bir dilin yüzde 15ini bilmek gibi bir durum sözkonusu olamaz. Hatta abartıp, Sınav İngilizcesi, Konuşma İngilizcesi, Ticaret İngilizcesi, Yazışma İngilizcesi gibi saçmalıkları piyasaya sürüyorlar. Türkçede böyle bir durum mümkün olabilir mi? Günde en az 2 saat bu işe ayırmak gerekli. Benim programıma göre 8 ay boyunca günde 2 saat İngilizceye ayıranların eline kimse su dökemiyor diye konuştu.

Türkçe bilmeden İngilizce öğrenilmez

İngilizce öğrenmek için Türkçe dil bilgisini çok iyi olması gerektiğini de ifade eden Özay, Türkçe dil bilgisini iyi bilmiyoruz. Kendi dilinizde isim, sıfat, ulaç, ortaç, zamir, zarf, dolaylı tümleç, zarf tümleci, yüklem, etken fiil, ettirgen fiil nedir bilmiyorsanız, İngilizcesini nasıl bileceksiniz? Türkiyede İngilizce biliyorum diyenlerin bildiği İngilizce kalıplaşmış 3-5 cümleden ibaret. İsmin ne? Nerelisin? Kaç yaşındasın? Ne iş yapıyorsun? Bir şeyler içelim mi? gibi cümlelerden başka bir şey öğrenilemiyor. Bu kalıpların dışında başka bir soru geldiğinde ise anlıyorum ama konuşamıyorum cevabını alıyoruz. Kalıplaşmış ifadeler sorulduğunda anlıyorsun fakat farklı bir soru geldiğinde neden anlıyorsun ama konuşamıyorsun? Çünkü bu ifadeler ezberlendi ve sadece bunları konuşabiliyoruz. Daha fazlası bu sistemlerle ve zihniyetlerle öğretilmek istenmiyor şeklinde konuştu.

YDS çok kaliteliydi

7 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Yabancı Dil Sınavı (YDS)nın çok kaliteli olduğunu ve öğrencilerinin sınavı kolaylıkla geçtiğini söyleyen Özay, Bu sistemlerle, sınavlardan başarı beklemek çok yanlış olur. Bu tür sınavlarda başarılı olabilmek için dilin her unsuruna hakim olmak gerekir. Kolay yol, pratik yöntem, şunu görürsen ele, bunu görürsen şunu işaretle gibi yöntemler saçmalıktır. Okuduğunu anlayıp çözmek gerek. Bu açıdan YDS çok kaliteli bir sınav olmuş. 1. sorudan 80. soruya kadar geçen bütün kelimeler benim müfredatımda var ve öğrencilerim hiç zorluk çekmedi. Hiç İngilizce bilmeyen insanlar benim 100 saatlik dersimden sonra en az 70 alıyorlar. Yüzlerce örneği var dedi.

BANU EZBER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.