1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5. Zırhlı Tuğay'ın yeri için STK'lar dava açmıştı
5. Zırhlı Tuğay'ın yeri için STK'lar dava açmıştı

5. Zırhlı Tuğay'ın yeri için STK'lar dava açmıştı

Mahkeme reddetti

A+A-

Gaziantep 5. Zırhlı Tugayının bulunduğu ormanlık arazinin yapılaşmaya açılmak istenmesi üzerine harekete geçerek dava açan Gaziantep Barosu,  Eczacılar Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası’nın açtığı davalar doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle 2. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. TMMOB tarafından açılan davada ise 24 Kasım’da keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına ve bilirkişi raporu sonrası Yürütmeyi durdurma kararının değerlendirilmesine karar verildi. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentin sınırlı yeşil alanlarından Dülük Baba Ormanı ile bitişik olan Zırhlı Tugay’ın taşınması sonrası yapılaşmaya açılması için 3 Nisan’da Büyükşehir Belediyesinde imar planı askıya çıkarılması ve bir ay askıda kalarak meclisten geçmesinden sonra STK’lar dava açmıştı. Plana itiraz eden TMMOB, Gaziantep Barosu,  Eczacılar Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesinin halkın faydasına olacağını dile getirmişti. 

KARAR ÇIKTI

Tugay arazisi için Gaziantep Barosu, Gaziantep Eczacılar Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası olarak açılan davalar doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddedildi. TMMOB tarafından açılan dava ise 24.11.2021 tarihinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına ve bilirkişi raporu sonrası Yürütmeyi durdurma kararı değerlendirilmesine karar verildi.  2. İrade Mahkemesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin açtığı Özgürlük, Göktürk, Beylerbeyi, 8 Şubat ve Karacaoğlan Mahalle sınırlarını kapsayan alandaki revizyon nazım ve uygulama planı ile anılan karara yapılan itirazların reddine ilişkin açtığı davada mahalle keşif ve bilirkişi incelemesine karar verdi. 

BİLİRKİŞİLER BELİRLENDİ

Uyuşmazlığın niteliğini göz önünde bulunduran mahkeme 2577 sayılı idare yargılama usulü kanununun 31. Maddesi ve bu madde ile atıf yapılan bilirkişi kanunu göz önünde bulundurarak, Harita ve Kadastro Mühendisi Mehmet Ali Sergen, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Adnan Çeçen, Şehir ve Bölge Plancısı Mahmut Serhat Yenice, Çevre Mühendisi Yakup Cuci, Jeoloji Mühendisi Evrim Sarıgül’ü bilirkişi olarak atadı. Bilirkişilerin 24 Kasım saat 10’da Gaziantep 2. İdare mahkemesinde buluşarak itiraza konu olan alanda inceleme yapacak. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.