1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 300 fabrika olayı
300 fabrika olayı

300 fabrika olayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 300 fabrikanın toplu açılışını yaptığı Gaziantep'te yıllardır faaliyette olan bir kaç firmanın listede yer alması ortalığı birbirine karıştırdı.

A+A-

ŞİMŞEK: ALGI OPERASYONU

YILDIRIM: HEPİMİZİ YARALADI

ÜNVERDİ: BAŞARIMIZ GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR

AKINCI: YOL ALMAMIZI İSTEMİYORLAR

KİLECİ: ŞEHRİ YARGILAYAMAZSINIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 300 fabrikanın toplu açılışını yaptığı Gaziantep'te yıllardır faaliyette olan bir kaç firmanın listede yer alması ortalığı birbirine karıştırdı.  Listede yer alan Çiltuğ yöneticisi Can Tuğsuz, "Gaziantep'te açıldığı iddia edilen 300 fabrika listesindeki fabrikamız 45 yıldır faaliyettedir. Yeni açılması söz konusu değil. Düğmeye basıp aç-kapa yaptılarsa onu bilemiyorum. Kamuoyunun takdirine sunuyorum" diye yazınca Organize Sanayi Bölgesi'nde olağanüstü toplantı yapıldı. Ticaret Odası, Sanayi Odası, GAİB ve Borsa başkanlarının da katıldığı toplantıda  OSB Başkanı Cengiz Şimşek, algı operasyonu yapıldığı söyleyerek, “300 Fabrika Toplu Açılış Töreninin kamuoyunda gerçeklikten uzak ve yanıltıcı şekilde gündeme getirilmesi iyi niyetli değildir ve siyasi rant devşirmeye yöneliktir. Bu hamleleri üzülerek takip etmekteyiz" dedi. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ise "300 Fabrikanın açılışı yapılırken, bu fabrikalar içerisinde kapasite artırımı yapan fabrikalar da var iken, bunun gururunu yaşarken, böyle bir şey ile gündeme gelmek hepimizi yaraladı" dedi. GSO Başkanı Adnan Ünverdi de "Gaziantep başarısızı gölgelenmeye çalışılıyor. Bir oda başkanı olarak, Antep sevdalısı olarak buna çok üzüldüm. Gerçekleri anlatarak bunlara izin vermeyeceğiz" yorumunu yaptı. Borsa Başkanı Mehmet Akıncı, 'Bazı kesimler bizim yol almamıza izin vermiyorlar” yorumunu yaptı. GAİB Başkanı Fikret Kileci, "Hiçbir resmi dayanağı olmadan söylenen sözlerle bir şehri yargılayamazsınız. Hiç kimsenin buna hakkı yoktur. Hatalı bir durum varsa bunu düzeltelim” dedi.

ŞİMŞEK: ALGI OPERASYONU

"Bu tür algı operasyonları, içinde bulunduğumuz kritik süreçte kent ve ülke ekonomisine hasar oluşturma ve direncini kırmaya yönelik yapılmaktadır"' diyen Şimşek, "Biz Gaziantep Sanayisi olarak hiçbir algı operasyonundan etkilenmeden büyümeye, üretmeye ve ihracata devam edeceğiz. Güneş balçıkla sıvanmaz.  Bu yatırımlara ilişkin tüm bilgi ve belgeler Bölgemizde mevcut olup; her şey resmi kayıtlarla sabittir. Hiçbir şekilde şüpheye yer bırakmayacak resmi kayıtlar ortada iken bu tür algı çalışmaları iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Söz konusu törenimizde 300 firma içerisinde telaffuz edilen ilk kez yatırım yapan firmalarla birlikte ilave yatırım yapan firmalar da bulunmaktadır. Medyada daha önce açılışı yapıldığı belirtilen Barem Ambalaj 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde ilave yatırım yapmış olup; açılış listesinde yazılma nedeni yapılan yeni yatırımıdır. Çağsan Ambalaj firması yeni yatırım yapmış olup; listede olması gereken isim Çağsan Ambalajdır. Medyada yer alan Çiltuğ firmasının ismi listeye sehven yazılmıştır. Pandemi nedeniyle tüm dünya ülke ekonomilerinin küçüldüğü bir ortamda, Gaziantep firmalarının bünyesinde veya bağımsız olarak 300 sanayi tesisi kurulmuştur" şeklinde konuştu. 

BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Şimşek, "Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi 5 sanayi bölgesi ile Türkiye’nin en büyük Organize sanayi bölgesi olup; 1100 tesis aktif olarak üretim yapmaktadır. Gaziantep sanayisi güven ortamının ve müteşebbis ruhunun olmasıyla yeni yatırımlar yapmaya ve büyümeye devam etmektedir.  Gaziantep Organize Sanayi bölgesinin 2018 yılı ağustos ayı elektrik tüketimi 330 milyon kwh/saat iken; 2020 yılı ağustos ayında 453 milyon kwh/saat elektrik tüketimine ulaşmıştır. Gaziantep organize sanayi bölgesinde 2018 yılında 165 bin kişi istihdam edilirken; 2020 yılında 210 bin kişi istihdam edilmektedir.  Gaziantep’ten 175 ülkeye 8 milyar dolara yakın ihracat gerçekleşmiştir. Pandemi nedeniyle tüm dünya ülke ekonomilerinin küçüldüğü bir ortamda, Gaziantep firmalarının bünyesinde veya bağımsız olarak 300 sanayi tesisi kurulmuştur. Sadece elektrik tüketimindeki %37’lik artış ve istihdamdaki 45 bin kişilik artış Gaziantep sanayisinin hangi noktaya ulaştığının göstergesidir" dedi. 

YILDIRIM: HEPİMİZİ YARALADI

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, şehrin bu tür küçük hatalarla anılmasından rahatsız olduklarını söyledi. Yıldırım, "“Oda Başkanları olarak bizim işimiz ticaret. Katkı sunacak hazırlıkları yapın, üyelerimizin önündeki taşları temizleyerek, yatırımın artırılmasıdır. Hükümet ile yatırımcı arasında köprü vazifesi görerek, şehrin gelişmesine katkı sağlamaktır. Biz bu kentte siyasetin dışında kalarak gelişimimizi tamamlamak istedik. Bu şehrin en güzel özelliği konu Gaziantep olduğunda tüm siyasileriyle, tüm güçleriyle birlikte kimliğini bir tarafa koyup  bir araya gelmesidir. Bugüne kadar bunu başardık ve devam ettiriyoruz. Siyaset siyasetçinin işi. 300 Fabrikanın açılışı yapılırken, bu fabrikalar içerisinde kapasite artırımı yapan fabrikalar da var iken, bunun gururunu yaşarken, böyle bir şey ile gündeme gelmek hepimizi yaraladı" dedi. 

KİMSENİN BİLMEDİĞİ BİR İSİM YAZILABİLİRDİ

Yıldırım, "İsim listesinde art niyet olsaydı, hiç kimse bu şehirde 45 yıldır üretim yapan Çiltuğ’u bu listeye yazmaz, kimsenin bilmediği bir ismi yazar geçerdi. Buna hepimizin hem fikir olması gerekiyor. Bu şehirde  300 fabrika yapılıyor, savaş döneminde yatırımlar aldıysa, operasyonlar yapılırken 5. OSB’yi kuruyorsa, bizlerin bununla anılması gerekirdi. Biz  toplantıda şehir için isteklerimizi sayın Cumhurbaşkanına ilettik. Tüm paydaşlarımız birlikte bu kent için yapılması gerekenleri istedik ve olumlu sonuçlar aldık. Bu kente yatırım ve yatırımcılar gelsin derken, küçük hatalar nedeniyle şehrin bu şekilde anılması bizleri rahatsız etti. Biz kendi içimizdeki huzur ortamını devam ettirerek, engel olmadan siyasetçiler siyasetini yapsın. Biz doğruyu yaparız. Hiç kimse bu kenti aşağılara çekmemeli. Daha güzel şeylerle anılmalıyız. Yatırımlar bitmeyecek devam edecek. Olumsuzlukla anılmaya devam edersek sıkıntı olacaktır. Bu şehirde işsizlik deniliyor ancak bu şehirde herkes işe girebiliyor. Tüm ilçelerde OSB’ye işçi geliyor. Çalışmak isteyene iş var. Biz siyasetin dışında bu şehrin gelişmesi ile ilgili olan kurumlarız. Bu dönemde yatırım yapılıyor, pandemi sürecinde çalışılıyor, tüm ihtiyaçlar karşılanıyor ise  ufak hatalarla önümüze engel konulmasın. Yatırım iklimi, huzur iklimi olduğu sürece bu şehir gelişecektir.”

ÜNVERDİ: BAŞARIMIZ GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep başarısızı gölgelenmeye çalışılıyor. Bir oda başkanı olarak, Antep sevdalısı olarak buna çok üzüldüm. Gerçekleri anlatarak bunlara izin vermeyeceğiz. Dünyanın hiçbir şehri bu kadar olumsuzluklar içerisinde iken, bu kadar  yatırımın yapıldığı, ekonomik krizin var olduğu, Pandeminin dünyayı titrettiği bir süreçte yatırım yapan bir şehiriz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kent bulamazsınız. O nedenle biz dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alıyoruz. Resmi kayıtlarda tüm bilgiler yer alıyor. 232 bin çalışan sayısına ulaştıysanız bunu kimse gölgeleyemez. Bu şehirde 300 tane yatırım nasıl yok? Bizim burada anlatmak istediğimiz ek yatırımlardır. Örneğin Adnan Ünverdi’nin 1. OSB’de yeri var, 5.OSB’de yer açtı. Yeni ya da ek yatırım değil midir?  5. OSB’de yapılan yeni ya da ek yatırım ile kentin istihdamı artmıştır. Bugün Gaziantep’in  İlk 1000 içerisinde toplamda 61 firması var. İlk 1000 İhracatçı içerisinde 70 firmamız var. Bir tane dahi devlet yatırımı yok, hepsi özel sektörün yatırımıdır. Bizim kendi gücümüz” dedi.

AKINCI: YOL ALMAMIZI İSTEMİYORLAR

GTB Başkanı Mehmet Akıncı, “Listede yapılan bir hatadan dolayı sosyal medyada paylaşımlar oldu. Yalnızca gıda sektöründe 30 kadar firmamız 5. OSB’de faaliyet gösteriyor. Bazı kesimler bizim yol almamıza izin vermiyorlar” dedi.

KİLECİ: ŞEHRİ YARGILAYAMAZSINIZ

GAİB Başkanı Fikret Kileci, “Gaziantep, Türkiye’nin parlayan bir yıldızıdır. Bugün 80 vilayet eksiye düşerken Gaziantep, tüm şartlara rağmen artıya geçmiştir. En iddialı olduğu pazarlarda her sene güç kaybetmesine rağmen böyle. Birçok pazarımız ile problemlerimiz var. Ancak Gaziantep’in kapasitesi yükseliyor. Verilerle bu durum sabit. Sanayi Odamızdan alınan kapasite raporları, işletme ruhsatları, elektrik tüketimi, inşaat ruhsatları, işçi sayısı gibi konuları alt alta koyduğunuzda tüm gerçekler ortaya çıkıyor. Bizler iş  insanlarıyız, işimize bakmak durumdayız. 40-50 yıldır Gaziantep kendi beşeri sermayesiyle her zaman söz sahibi oldu. Bunu da kimse engelleyemedi. Hiçbir resmi dayanağı olmadan söylenen sözlerle bir şehri yargılayamazsınız. Hiç kimsenin buna hakkı yoktur. Hatalı bir durum varsa bunu düzeltelim” dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum