1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3 milyon bulunamadı eğitim bütçesi tırtıklandı
3 milyon bulunamadı eğitim bütçesi tırtıklandı

3 milyon bulunamadı eğitim bütçesi tırtıklandı

Gaziantep İl Özel İdaresi dün ilginç bir karar uygulama yaparak, gemi tamiratı başta olmak üzere bazı harcamalar için ödenek temin etme yerine, 20 milyonluk milli eğitim bütçesinin 3 milyonuna el koyd

A+A-

Gaziantep İl Özel İdaresi dün ilginç bir karar alarak Kumla Gemisi için yüzen iskele (Duba) yapımı başta olmak üzere bazı harcamalar için ödenek temin etme yerine, 20 milyonluk milli eğitim bütçesinin 3 milyonuna el koydu. İl Genel Meclisinin olağanüstü toplantısında, Nizip'e MOBESE, duba, vali yardımcılarına lojman ve araç kiralamada kullanılmak üzere eğitim bütçesi için ayrılan 20 Milyon TL'nin 3 Milyon TL'sinin alınması yönünde karar çıktı. CHP'li meclis üyeleri karara tepki göstererek, gündem maddesine ret oyu verdiler. Genel Sekreter Ömer Özcan itiraz üzerine, "Dubayı yapmak zorundayız. Yada gemiyi hurdaya çıkaracağız" dedi.

EN FEDAKAR KURUM

Özcan, eğitim konusunda oldukça hassas ve fedakar olduklarını belirterek şunları söyledi:"En fazla bütçeyi eğitime ayırarak büyük bir fedakarlık yapmışsınız. Bu meclis ve özel idare, 3 Milyonun 100 katı fedakarlık yaparak, köy hizmetlerinin yerinden gelecek geliri eğitimde kullanmak için fedakarlık gösterdi. Mili eğitim dışında bu kadar fedakarlık gösteren kurum tanımıyorum. Eğitim için 20 milyon lira İlbank'tan borçlandık. Bu borcu il özel idaresi veya büyükşehir ödeyecek. Otoparkımızı, gayrimenkullerimizi, vali konağını satıyoruz. Bunlardan elde edilecek gelirler hep eğitimde kullanılacak. Milli eğitimin parasını harcamıyoruz. Bütçemizin dışında gayrimenkullerimizi satarak eğitim için arsa alıyoruz" diye konuştu.

1 MADDE İÇİN TOPLANDI

İl Genel Meclisi dün olağanüstü toplanarak, 1 maddelik gündemi görüştü. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mecliste, İlköğretim Derslik yapımı harcama kaleminde bulunan ödenekten 3 Milyon TL alınarak, AR-GE ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın (Tüketime Yönelik Mal ve Malzeme Alımı) harcama kalemine 1 Milyon TL, Altyapı hizmetleri dairesi başkanlığı altında bulunan Nizip İlçe Tarım müdürlüğü hizmet binası yapımı harcama kalemine 450 bin TL ve araç kiralama harcama kalemine 550 bin TL, Mali Hizmetler Dairesi başkanlığı (Nizip Emniyetine MOBESE yapımına) 300 Bin TL, İmar ve İnşaat Dairesi Başkanlığı için yeni açılacak hizmet tesisleri ve lojman yapım harcama kalemine 700 bin TL aktarılmasına ilişkin, plan ve bütçe komisyonunca tanzim olunan rapor görüşüldü.

OKUL DA YOL DA ÖNEMLİ

Menderes Karaduman, muhalefetin milli eğitim konusunda hassasiyet yokmuş gibi hareket ettiğini, ancak milli eğitimin probleminin bugün başlamadığını belirterek, "Eğitim sorunu 10 yıldan fazladır var. Geldiğimizde kucağımızda bulduk. 18-19 hayırsever okul yaptırmak için bekliyor ancak şu anda okul yapacak arsa yok. Eğitim konusunda çok hassasız. Yatırım bütçemizin yüzde 50'sini eğitime ayırdık. Geçmişte hassas olunsaydı, bugün bu sorun katlanarak gelmeyecekti. Geçmişte bütçe iki yıl üst üste 30 milyon TL devretmiş. O paralar eğitime harcansaydı milli eğitim konusu bu kadar yuvarlanarak gelmezdi. . 80. sırada olmamızın suçlusu biz değiliz. 2002'ye kadar 5500 derslik yapılmış. 2002'den bu yana 6000. Okul yapalım, ama yol yapmamak olmaz. Zorunlu olmasaydı, paramız olsaydı 3 Milyon TL eğitim bütçesinden almazdık" diye konuştu.

BU ŞEHRİN UTANCI

'Okul da önemli, güvenlikte' diyen Karaduman, "Örneğin Nizip'in MOBESİ yok. Etrafımız kaynıyor. Güvenlik hem huzurumuzu, hem ekonomimizi, hem sosyal yaşantımızı etkiler. Gaziantep'te MOBESE olmasa olaylar çok daha fazla olurdu. Güvenlik hassas konu. Gaziantep marka kent diyoruz. Ancak emniyet müdürlüğü lojmanı, müftülük, kaymakamlık bu şehrin utancıdır. Vali Yardımcılarına lojman yapılacak, cebimize bir şey girmeyecekse ben bunların altına imza atarım" dedi.

TÜRKİYE'NİN BAŞINA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENİYOR

Menderes Karaduman, Reyhanlı'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diledi. Karaduman, "Reyhanlı'da 50'nin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti, 50'nin üzerinde yaralı var. Ülkemizde şehit cenazeleri gelmiyor diye sevinirken sivil ölümlerle üzüldük. Dış güçler tarafından bu coğrafyada en istikrarlı ülkelerden biri olan Türkiye'nin başına çorap geçirilmeye çalışılıyor. Herkesi sağduyulu ve sabırlı olmaya davet ederken içimizin de acıdığını belirtmek istiyorum. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum" dedi.

BU PARALAR NEREYE GİDİYOR?

CHP'li İl Genel Meclis üyesi Cemal Koca, 4 yılda 2 defa olağanüstü toplandıklarını belirterek şunları söyledi:" Olağanüstü toplantıların birincisinde 13 tane 33 derslik okul kararı almıştık. Şimdi ise ilköğretim bütçesinden 3 Milyon TL alınacak ancak nereye gittiğini bilmiyoruz. Araç kiralamaya 550 bin Tl niye? Daha önce buna para ayrılmıştı. 20 milyon TL borçlandık. Antep'e ulaşmadan 3 milyonun 1 milyonunu Duba yapımına ayırıyorsunuz. Vali Konağı'nı satıyorsunuz, sattığımız yere 700 Bin TL'ye hangi lojmanı yapacağız?" dedi.

BAKAN GİTTİ, VALİ DE GİDEBİLİR!

CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yalçınkaya da, yapılan işin teamüle aykırı, yanlış bir iş olduğunu belirterek şöyle konuştu:"Bu yapılan bir kurumun ciddiyetiyle bağdaşmıyor. Biz yaparız olur mantığıyla hareket ediliyor. Bunun adı hileli kredi talebinde bulunmaktır. İl bank'tan borçlanalım dediniz borçlandık. İl bank proje karşılığı kredi veriyor. Derslik yapacağız diye proje sundunuz , 10 Milyon TL altyapı dediniz, 20 milyon derslik yapacağız dediniz, projeniz çıktı. Bütçeleştirdik, ek bütçe yaptık. Ama şeffaf olamadık. Telaş içinde olağanüstü meclis toplandı. AR-GE ve sosyal hizmetlere, tüketime yönelik mal ve malzeme alımı ne demek? Kömür, çimento, demir mi alıyoruz? Köy hizmetlerinin yeri ile ilgili de endişelerim var. Arsadan elde edilecek gelirin tamamı eğitimde kullanılacaktı. Ancak milli eğitim bakanı gitti. Kararnamede bizim vali de gidebilir. Bu para maliyenin hesabına girecek. Niye açık olmuyoruz? Otoparkı satıyoruz. mülkleri sat sat sat, ortada birşey yok. Duba, kayık zaten başımıza bela oldu. 1 Trilyon yedi. İskele yapıldı, çöktü. Eğitimi kullanmayın, bu bir vebaldir" diye konuştu. Ömer Özcan ise söz alarak, "Dubayı yapmak zorundayız. Yada gemiyi hurdaya çıkaracağız" dedi. Ak Partili meclis üyesi Eyüp Özcan konağın yerinden elde edilecek gelirle okul yapılacağını belirterek, "Böyle duyarlı bir valimiz var" dedi. Gündem maddesi CHP'lilerin ret oylarına karşılık, oy çokluğu ile meclisten geçti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.