1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3 Aralık’ta başlıyor
3 Aralık’ta başlıyor

3 Aralık’ta başlıyor

“Yapı Müteahitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik” 3 Aralık 2019 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak.

A+A-

MÜTEAHHİTLER BİLGİLENDİRİLDİ

2 Mart 2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Müteahitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik” ile alakalı Bilgilendirme Toplantısı Gaziantep İnşaat Müteahitleri Derneği Toplantı Salonunda, üyelerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyesi İmar Müdürlüğü yöneticilerinin de hazır bulunduğu “Yapı müteahhitliği için yetki belgesi alınması ve sicillerinin tutulması” konulu bilgilendirme toplantısına Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Enver Kurtoğlu, Yapı Denetimi Şube Müdürü Hasan Kılyar, Elk.Elktr. Müh. Seval Özel katıldı.

APA:ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER İÇERİYOR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, yönetmeliğin sektör açısından önemli değişiklikler içerdiğini belirterek, tüm üyelerinin bu konuda bilgi sahibi olmasının önemine dikkat çekti. 3 Aralık 2019 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak Yönetmelik öncesi yapılması gerekenler konusunda, herkesin bilgi sahibi olması gerektiğini belirten İbrahim Apa “Mesleğin tanımıyla ilgili bir düzenleme yapılmasına karşı değiliz. Ancak eksikliklerin giderilmesi aynı zamanda geçiş döneminde yaşanacak aksaklıkların önlenmesi ve aynı zamanda ilerde mağduriyetlere yol açmaması açısından, böyle bir toplantıyı düzenlememiz, sektörümüz açısından da önemli. Bu kapsamda, üyelerimizi, yönetmeliğin uygulayıcısı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Belediye İmar Müdürlüğü yöneticileri ile bir araya getirdik. Gayemiz, yapı sektörünü, paydaşlarıyla beraber, daha ileriye taşımak” diye konuştu.

KURTOĞLU:KAYIT OLUNMASI GEREKİYOR

Toplantıda; düzenlemeyle ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Enver Kurtoğlu, yapı müteahitlerinin en kısa zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından elektronik ortamda oluşturulan "Müteahitlik Yeterlilik Sisteminde" kayıt olmaları gerektiğini ifade etti. Kurtoğlu, özellikle ilimizdeki yapılara ilişkin denetimlerde çok hassas davranıp bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada denetimlere artırarak devam edileceğini ifade etti. Yönetmelikle ilgili sunum yapılmasından sonra Yapı müteahhitlik yetki belgesi alınması ve sicillerinin tutulması ile ilgili katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.