Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

27 OKUYUCUSUNUN FARKI

A+A-
Sevgili okurlarımız.. Bugün seçim yazılarımı diğer yerel konuları bir kenara bırakıyor ve 27 okurunun farklılığını göstermek istiyorum.. Şu bir gerçek ki, bizim okurlarımız gerçekten çok farklı.. Bunu gazetemizin internet sitesine gönderilen yorumlardan çok rahat anlayabiliyoruz..Ben bunlara AKILLI OKUYUCUdiyorum..Dünyanın neresinde olursa olsunlar, Gaziantep'ten kopmuyorlar.. Üstelik içinde yaşadığımız kenti bizlerden daha fazla gözlüyor ve herşeyiyle ilgileniyorlar.. Bugünkü konuya vesile olan gelişme, Asım Güzelbey'in bir açıklaması üzerine yaşandı..Bu yorumlar aslında 1 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in Gaziantep artık başrolde şeklindeki haberi üzerine yapılmıştı..

Bu haberde Sayın Güzelbey Gaziantep bugün kendini Türkiye'den dolayı tanıtan bir kent olmaktan çıkmış, Türkiye'ye ve kendine katkısı olan bir kent olmuştur.diyerek, şehrimizdeki gelişmeleri ifade etmişti.. Haberde Güzelbey şu ifadelere de yer vermiş ve Stratejik öneme sahip adımları ile Gaziantep, Türkiye'nin komşularla ilişkilerinde başrolde bulunan kent durumuna gelmiştir. Büyük kuruluşlar ve şirketler Türkiye'de örnek projelerinde Gaziantep'i pilot il ya da kilit il olarak seçiyorlarsa bunun altında yatan gerçeği iyi irdelenmesi lazım. Yapılan bütün çalışmaları şehrimizin sosyal, kültürel anlamda yaptığı hamleler, dünyanın en hızlı büyüyen on kentinden birinin Gaziantep olması, yurt içi ve yurt dışında bulunduğumuz temaslar, birçok kuruluş tarafından takdir toplamaya devam ediyor. Öyle ki, bu yapıcı diyalogların bir yansıması Federal Alman Cumhuriyeti tarafından verilen en büyük hizmet madalyası olan Liyakat Nişanı'nın ülkemizden yerel yönetici olarak bana verilmesi oldu. Kentimin gelişmişliği adına aldığım bu ödül, Gaziantep olarak hep birlikte ortaya koyduğumuz emeklerle elde edilmiş bir başarıdır? şeklinde konuşmuştu..

Doğrusu Güzelbey'in söylediklerine katılmamak mümkün değildi..Ama bu kentte kendisine tamamiyle katılmayanlar da vardı..Onlar BİLENkesimlerdi. Onlar GÖREN ve ANLAYAN kişilerdi.. Dahası onlar GAZİANTEP27 OKURLARIydı..Güzelbey'in hakkını veriyorlardı ama Gaziantep'te herşeyin öyle güllük gülistanlık olmadığını da ifade etmeyi görev sayıyorlardı.. Elbette kentte inanılmaz değişim yaşandı. Sayın Güzelbey'in yaptığı hizmetleri kimse inkar edemez..Zaten bazı okurlarımız da eleştirilere yanıt verirken bunu dile getiriyorlar zaten..Ama eksik olan şeyler var..İşte bizim okurlarımız onları o kadar net dile getirmişler ki, sizlerle paylaşmayı görev saydım..Konu ve gündem trafiğimin yoğun olması nedeniyle beklettiğim bu yorumları şimdi köşeme taşıyorum.. Okuyucularımızın yorumları kod veya gerçek isimleri şeklinde sıralama ve tarih saat akışıyla yapılmıştır.. Yapılan yorumlara hiç dokunulmamıştır.. İçerisinde övgü kadar eleştirinin de yer aldığı yorumları gelin birlikte okuyalım..

tamer uskan - 06.04.2011 09:39:27
Evet artık bir çileye dönüşen trafik ve ulaşımda başroldeyiz!!! Eğitimde sondan 2. olarak başroldeyiz!!! İbrahimli dışındaki çarpık yapılaşmada başroldeyiz!!! Uzun zamandır süper liğde bir takımımız olmasına rağmen berbat bir stadla başroldeyiz!!! Üstelik iktidar ve bakanlarımız varken. Daha sayalım mı arkadaşlar!!!

mehmet özbal - 06.04.2011 11:48:28
Evet sayalım.Belli bir kesimin karşı çıkmasına rağmen insanların gösterdiği ilgi sebebiyle şaşırıp kaldıkları Türkiyenin en ucuz maliyetli raylı sistemimiz var.Yine belli bir kesimin görmek istemediği şehrin çehresini değiştiren köprülü kavşaklarımız var.Artan turist sayısı,sanayideki gelişmeler ve ihracattaki rekorlardan sonra büyük otellerin şehrimizde açtıkları şubeler var. Yıllarca kiracı olarak yaşayan insanların ev sahibi oldukları toplu konutlarımız var.. Kültür ve tarihi mekanlar alanındaki çalışmalardan sonra artan turist sayısı sebebiyle mutlu olan esnaflarımız var. İnsanlarla hayvanların bir arada yaşamadığı şehrin dışında kurulmuş olan modern hayvan ağıllarımız var. Modern müzelerimiz ve binlerce kişilik kongre merkezlerimiz var. Türkiyenin hiçbir şehrinde olmayan gezegenevimiz var?Daha sayalım mı?

Müslüm - 06.04.2011 12:06:53
Evet evet haklısın sayın Baskan! Belediye secimlerin de elleriniz de kataloğlar ile sokak sokak dolasarak, insanlara YENİ KAMİL OCAK ARENA'yı tanıtıyordunuz. Baskan secildiginiz de derhal Yeni Stad icin çalısacağız demiştiniz. Aradan yıllar gecti ve siz stad sözünü cok cabuk unuttunuz! Acaba vicdanınız ne hissediyor. Halkı kandırmak size ne ifade ediyor. Koltukta su an icin oturabilirsin, ama unutma ki halk senin yaptıklarını ve yapamadıklarını asla unutmaz.

mehmet - 06.04.2011 13:00:16
Bu kentin en büyük sorunu kendini olduğundan çok zengin ve gelişmiş göstermektir.Kişi başı milli gelir rakamına bakarsanız Gaziantep'in kaçıncı sırada olduğu görülür.Bir de gelişme sanki sadece Gaziantep'teymiş gibi algılanıyor. Halbuki Türkiye'nin hemen hemen bütün kentleri değişiyor, gelişiyor. Bu şehir Hakkari, Ağrı, Şırnak'a bakıp kendini İstanbul, Paris zannediyor.Bu şehir Türkiye'nin en çok okuma-yazma bilmeyenin olduğu 4. şehir.Yapılanları takdir ediyoruz ancak hala çok eksiğimiz var.

mehmet özbal - 06.04.2011 13:26:56
Stat konusunda sabırlı olmak lazım. Bir sonraki yerel seçime kadar başkana süre tanımalıyız. Eğer o seçime kadar yapılmamışsa verilen söz tutulmamış demektir. İşte o zaman halkı kandırdı diyebiliriz. Ben bu stadın bir sonraki yerel seçime kadar yapılacağını düşünüyorum.

Mehmet Kan - 06.04.2011 13:28:09
Mehmet Bey size aynen katııyorum. Bu şehrin milletvekilleri yerel yöneticileri yerel medyası ve bizzat şehrin sakinleri kendilerini dev aynasında görüyorlar ama malesef bunların hepsi boş laflar. Bakın Gaziantep 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye'nin en büyük 6. şehri ama Ankara şehrimize en küçük il kadar bile değer vermiyor. Bütün büyük şehirlere ikinci devlet üniversitesi kuruldu ama Antep'e yok..Hızlı tren projesinde adımız yok.Velhasıl hiçbir büyük devlet yatırımında adımız yok.Ayrıca ..

Mehmet Kan - 06.04.2011 13:32:46
Gaziantep'e olan aşırı göç sebebiyle bütün ekonomik ve sosyal göstergelerde sürekli geriliyoruz ve buna çözüm bulunmuyor. 2003 yılında iller arasında gelişmişlik sıralamasında 19. sıradaki iken 2010'da 33. sıraya gerilemişiz. Milletvekillerinin kendinlerinden haberi yok. Ağlamayana meme vermezler. Malesef ben de Ak Partiliyim ama Ak Parti döneminde Gaziantep'e hiçbir büyük devlet yatırımı yapılmadı

mehmet - 06.04.2011 15:00:13
Okuma alışkanlığı olmayan bu şehir kendini kültür, sanat şehri zannediyor.Kaç tane sanat galerimiz, tiyatromuz var? Kaç tane ulusal, uluslararası çapta festival, sanat günlerimiz var? Resim, edebiyat,güzel sanatlara ne kadar ilgili bu şehirki? Akademisyen ve öğrenci sayısında Niğde, Sivas ve Maraş'ın bile gerisinde kalan bu şehir kendini üniversite şehri zannediyor. 1.000 civarinda müzesi olan Newyork, 300'ün üstünde müzesi olan Havana dururken bu şehir kendini müzeler şehri ilan ediyor.

mehmet - 06.04.2011 15:06:20
Yapılanları takdir ediyoruz. Emeği geçenlere binlerce teşekkür, ancak kültür, sanat, eğitim ayağı tamamlanmadan bir şehrin yaşanılacak bir şehir olması mümkün değildir. Bu şehrin bu alanlara da yatırım yapması gerekmektedir. Çünkü bu alanlarda Gaziantep geri kalmıştır.
Evet..Bu yorumları yapanların hepsine teşekkür ediyorum.. Devam arkadaşlar.. Eleştirileriniz kadar önerilerinizi de belkiyoruz..
Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.