1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 27 Milyon fidan hedefi
27 Milyon fidan hedefi

27 Milyon fidan hedefi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen 11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes' kampanyası kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan toprakla buluştu.

A+A-

 Gaziantep, 138 bin 482 adet fidanla kampanyaya büyük destek verdi.  Dülükbaba’da düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde kente, 27 milyon fidanın dikileceğinin müjdesini verdi. Kampanya kapsamında Şahinbey’de 11 bin fidan dikildi. Şehitkamil Belediyesi ‘Her Bahar Bir Orman Bi’ Dünya Yeşil projesini kampanyaya denk getirdi ve 19. Etap Şehitkamil Ormanı, Sinan Mahallesi’nde hayat buldu, gelecek nesiller için 11 bin 111 fidan toprakla buluşturuldu. İlçe belediyeleri de kampanyaya destek vererek, fidan dikti. 

ŞAHİN: ÜRETİMLE YEŞİLİ BULUŞTURMALIYIZ

'Bugün Fidan Yarın Nefes' kampanyasıyla 81 ilde saat 11.11’de eş zamanlı 11 milyon adet fidan doğaya kazandırıldı.Dülük Ormanı’nda düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bugün Fidan Yarın Nefes’ kampanyasıyla çok önemli bir çalışmayı başlatıyoruz. Bizim şehrimiz için çok daha önemli bir çalışma. Dülükbaba, bize nefes getiren güzel bir örnektir. Biz de torunlarımıza yeni nefesler sağlamak için buradayız. Şehrimizin çevreye duyarlı sanayi alt yapısı için mutlaka üretimle yeşili bir araya getirmemiz gerekiyor. Dünya, ‘sürdürülebilir kalkınma’, ‘ekonomik büyüme’ diyor, bunun yanında çevreci kalkınmayı da amaçlıyor. Çevreye duyarlı kalkınma yapabilmemiz için bu kampanyayı devam ettirmemiz gerekiyor” dedi.

ADALET ORMANI KURACAĞIZ

Vali Davut Gül’le Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in yanına gittiklerini anlatan Şahin, ”Genel müdürümüze, Gaziantep’in çok özel bir şehir olduğunu, Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan 100’üncü yıl için çok sayıda fidan istiyoruz’ dedik, ardından müdürümüz, Gaziantep için özel bir çalışma yapacağını söyledi. 27 milyon fidan için 100’üncü yılda birlikte çalışacağız. Diktiğin fidanın bakımı çok önemlidir. ‘Benim bir fidanım var’ demekle ağaç olmuyor. Adalet Ormanı kuracağız. Şu anda, Genel Sekreter Sezer Cihan’ın takibiyle Yavuzeli’nde Lavanta Ormanı kuruyoruz. Şehre girerken yeşil kuşak oluşturuyoruz. Damla sulamalar yaptık. Fidanlarımızı ağaca dönüştürmek için şehre nereden girerseniz girin, yeşil kuşakla buluşun istiyoruz” diye konuştu.

SOSYAL ALANLARI ARTIRACAĞIZ

Göç alan şehirlerde en büyük sorunun; ailenin bir araya geleceği sosyal alanların azlığı olduğunu dile getiren Şahin, “Biz çalışmalarımızla bu sosyal alanları arttıracağız. Şu anda Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nde çocuk kütüphanelerinden havuzlarına kadar çok kapsamlı bir bahçe oluşturuldu. Şimdi de şehir meydanında Kamil Ocak Stadyumu’nun olduğu yere çok güzel bir millet bahçesi yapıyoruz. Yeşil bizim için çok önemli, çok kıymetlidir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışını yüceltmek için yeşili yaşatmamız gerekiyor” dedi.

GÜL: GAZİANTEP’İN DAHA FAZLASINA İHTİYACI VAR

Vali  Davut Gül de, Türkiye’nin her yanında aynı heyecanla fidanların dikildiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Hiç şüphesiz Türkiye’nin ve Gaziantep’in daha fazlasına ihtiyacı var. 1980’li yıllarda Gaziantep’te orman alanının yüzde 7 olduğunu görüyoruz, şu an yüzde 17. Yeterli mi? Elbette yeterli değil, daha fazla fidan dikmemiz gerekiyor, diktiğimiz kadar da sahiplenmemiz gerekiyor. Bu anlamda Dülük ormanı büyük bir örnek, devlet eliyle kurulan ormana Gaziantepliler sahip çıktı. 2023’e kadar 27 milyon fidan dikilecek. 6 milyon ağaç hemen dikilmeye başlanıyor” diye konuştu.

ŞAHİNBEY’DEN KAMPANYAYA BÜYÜK DESTEK

‘Geleceğe Nefes Ol’ kampanyası kapsamında Şahinbey ilçesinde 11 bin fidan toprakla buluşturuldu. Türkiye’nin 81 ilinde başlatılan ve 11 milyonu aşkın fidanın toprakla buluşturulmasını amaçlayan ‘Geleceğe Nefes Ol’ kampanyası kapsamında Şahinbey ilçesinde de 11 bin fidan toprakla buluşturuldu. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir ülke bırakmak adına Şahinbey ilçesi İbn-i Sina Mahallesi’nde yapılan fidan dikim törenine Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Hasan Teke, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç ile birlikte çok sayıda öğretmen, öğrenci ve vatandaş katıldı. 

3.5 MİLYON FİDAN DİKTİK

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan fidan dikim töreninde açıklamalarda bulunan ve 10 yılda 3 buçuk milyon fidan diktiklerini söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi eş zamanlı olarak Şahinbey ilçemizde de fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Biz göreve geldiğimiz günden beri yeşil alan ve ağaç dikimine çok önem verdik ve şuana kadar 3 buçuk milyon fidan dikimi gerçekleştirdik. Bunların bir kısmını zeytin fidanı ve fıstık fidanı olarak diktik. Bu sayede ilçemizde her tarafın yeşillenmesini sağladık. Bu kapsamda 610 adet park yaparak yeşil alan oluşturduk” dedi. Program, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatandaşlar ve öğrencilerin toplu halde fidan dikimi ile son buldu. 

ŞEHİTKAMİL’DE 11 BİN 111 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU 

Her Bahar Bir Orman Bi’ Dünya Yeşil projesi kapsamında 19. Etap Şehitkamil Ormanı, Sinan Mahallesi’nde hayat buldu. Geniş katılımlı bir törenle düzenlenen fidan dikim etkinliği ile gelecek nesiller için 11 bin 111 fidan toprakla buluşturuldu. 19. Etap Şehitkamil Ormanı, Sinan Mahallesi sınırları içerisinde oluşturuldu. Şehitkamil Belediyesi, “Her Bahar Bir Orman Bi’ Dünya Yeşil” projesi kapsamında bugüne kadar kurmuş olduğu 19 etap ormanda toplam 2 milyon 35 bin 722 metrekare alanda 186 bin 374 adet fidanı toprakla buluşturmuş oldu. 

DEVAM ETTİRECEĞİZ

Fidan dikimi öncesinde katılımcılara hitaben konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şu ifadeleri kullandı:“Şehitkamil Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 2009 yılından bu tarihe kadar bugün 19.’sunu gerçekleştirdiğimiz Her Bahar Bir Orman Bi’ Dünya Yeşil projesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yıl düzenlemiş olduğu ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ organizasyonuyla birleştirilerek yapıldı. Bugün saat 11.11’de Türkiye’nin her noktasında 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Biz de Şehitkamil Belediyesi olarak Her Bahar Bir Orman Bi’ Dünya Yeşil projemizi bu tarihe denk getirdik. Bugün, 11 bin 111 fidanı toprakla buluşturacağız. Biz özellikle bu ormanları oluştururken yalnızca iğne yapraklı fidanları değil, doğal hayatı koruyabilmek adına meyveli fidanların da dikimine destek veriyoruz. Şu ana kadar yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarında başarı oranımız yüzde 95 ile 98 arasındadır. Diktiğimiz fidanların 2 yıl boyunca tüm bakım çalışmalarını düzenli aralıklarla yapıyoruz. 2009 yılında diktiğimiz fidanlar, bugün altında piknik yapılabilecek hale geldi. İnşallah bizden sonraki nesiller, bugün diktiğimiz fidanlardan yararlanacak. Fidan dikimini yalnızca şehir merkezine bağlı yapmıyoruz. Geçen sene Arıl Mahallesi’nde fidan dikimini gerçekleştirirken, bugün Sinan Mahallesi’nde fidan dikimini gerçekleştiriyoruz. Organizasyonun düzenlenmesine emeği geçenlere ve tüm katılımcılarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bu faaliyeti, görevde olduğumuz süre boyunca devam ettireceğiz.”  HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum