Bugün 23 Nisan..  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen ve meclisin açıldığı tarih olarak hafızalara kazınan bugün tam 104 yıl kurtuluş savaşı sürerken, ulusumuzun egemenliğini ilan ettiği gün…  23 Nisan  ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesiyle temeli atılan TBMM'nin kuruluşu Türk milleti için tarihî bir dönüm noktasıdır. 

TÖREN YAPILACAK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl olduğu gibi bu yılda festival parkta yapılacak. Sabah 09’da 15 temmuz demokrasi meydanına çelenk konulmasıyla başlayacak olan etkinlikler, Festival Park’ta sürecek. Festival Park’ta iki ayrı etkinlik yapılacak.  Büyükşehir Belediyesinin etkinliği ise saat 12.30’da başlayacak. 

ÇEBER: ATATÜRK’ÜN YOLU AKLIN VE BİLİMİN YOLUDUR

Vali Kemal Çeber, “Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili olarak “Türk milletinin geleceği bugünkü çocukların doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.” demiştir. Bu ülkenin istikbalinin siz çocuklara emanet olduğunun bilincinde olarak çok çalışmalısınız ki kurduğumuz düşler yalnızca imkânsız hayaller olarak kalmasın, gerçeğe dönüşsün. Büyük başarılara imza atmalısınız ki, sizden sonraki nesillere örnek olabilesiniz. Sizlerin görevi bu meşaleyi gelecek nesillere aktarabilecek şekilde kendinizi yetiştirmek ve Mustafa Kemal’in yolundan yürüyüp omuz omuza vererek, birlik ve beraberlik içinde ülkemizi her alanda en ileriye taşımak için yılmadan, büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmaktır. Unutmayalım ki Atatürk’ün yolu aklın ve bilimin yoludur. Aklın ve bilimin ışığından yürümek, Atatürk’ün yolundan yürümek demektir.”

ŞAHİN: GELECEĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZ

Sorunları yerinde dinledi Sorunları yerinde dinledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.   Şahin mesajında, çocukların dünyanın geleceği, teminatı olarak yaşanan acıları sona erdirecek, her yerde barışın, kardeşliğin tohumlarını ekecek umutlarımız olduğunu belirtti.  Şahin, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla istiklal ve istikbal mücadelesini sürdüren, geleceğine yön veren milletimiz için Meclis’in kuruluşu, vatan ve bayrak sevgisinin, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin timsali, özgürlüğümüzün güvencesi olmuştur. Meclisimizin, Millî Mücadelemizde gönüllerde yaktığı ateş en karanlık günlerde aziz milletimizin yolunu aydınlatmış, halkımıza güç, cesaret ve moral aşılamıştır. 23 Nisan 1920 ruhu, bağımsızlık azmimiz ve kararlılığımız, birlik ve beraberliğimize olan inancımız gelecek nesillere aktaracağımız en büyük emanetimizdir.”