1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. 2020 yılının sosyal medyasına bakış
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

2020 yılının sosyal medyasına bakış

A+A-

 

“Modern bilişim teknolojisi, gerçek bir güvensizlik krizine sebep oldu” diyen Türkiye’nin yeni nesil ve yerli sosyal ağ uygulama girişimi PeerBie’nin Kurucusu Semih Seçer “Artık ‘sahte’ haber istemiyoruz. Haberin kaynağını önemsiyoruz. Çok fazla bilgiye maruz kalsak da güvenlik ve güvenilirliği eskisinden daha çok önemsiyoruz, çünkü aynı anda çok kanaldan çok veriye maruz bırakılıyoruz” diyerek 2020 yılının veri tüketim trendlerine dair görüşlerini paylaştı.

 

Sosyal ihtiyaçlar doğrultusunda uygulamalar geliştiren PeerBie, yeni dijital dünyada fırsatlar kadar risklerin artışıyla daha ‘niş’ ve güvenli ortamların öne çıkacağı düşüncesi ile 2020 yılında tüketilecek veri türü ve verinin güvenliğine dair öngörülerini paylaştı. “Yeni yıl beraberinde yeni sosyal medyayı getirecek. Dünyanın veri tüketim trendlerini analiz ettiğimizde, her geçen gün aile, arkadaş ve takipçilerimizden oluşan küçük platformlara yöneliyoruz. Herkesi değil, bize uygun takipçileri hedefliyoruz. Yeni sosyal medya artık gelenekselde olduğu gibi herkesi hedeflemiyor. Sosyal medyadan da beklentimiz, tüketim trendlerindeki gibi daha ‘bize özel’ yani niş olması yönünde. 2020 yılında her geçen saniye artan 4 milyarı aşkın internet kullanıcısı her gün yeni bir veri üretmeye ve kendisi ile ilgili verileri tüketmeye devam edecek.” açıklamalarını yapan PeerBie Kurucusu Semih Seçer, 2020 yılında verinin dijital ortamda nasıl tüketileceğini 10 maddede yorumladı.

 

“Videolar, tahtını koruyacak”

Semih Seçer, “Videolara olan ilgimiz devam ediyor. Kolay paylaşılması, eğlenceli olması, çabuk tüketilebilmesi gibi gerekçeler videolara olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. YouTube, Google arama motorundan sonra ikinci en büyük arama motoru konumunda. Cisco’nun son araştırmaları 2020 yılında videonun internet trafiğinin yüzde 75’ini kaplayacağını ortaya koyuyor” diyerek videonun önemini vurguladı.

 

“Her aramayı Google üzerinden mi yapacağız?”

“Her sosyal medya platformu kendisine ait bir veri bankası oluşturuyor. Bu durum, öne çıkanların kendi alanında dominant olmasını sağlayacak diye düşünüyorum. Örneğin LinkedIn, dünyanın en büyük iş arama motoru olabileceğini öngörmek yanlış olmaz. Burada doğru soruyu sormak önemli. Her aramayı aynı kanaldan mı yapacağız, yoksa özel olanlar için ona özel mecraları mı kullanacağız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.