1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. "2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (2)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

"2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (2)

A+A-

Bu kez Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan'ın şahsi gayretleriyle ancak kollektif bir çalışmayla ve ekip ruhuyla vücuda getirdiği "Şahinbey Kültür ve Edebiyat Günleri" eksiklerini giderdiğinde bu büyük boşluğu doldurabilir diye düşünüyorum.

Üç günlük ekinliğin konu başlıklarını birlikte analiz edelim. "Gençlerle Edebiyat Sohbetleri" ana başlığında şairler ve yazarlar Gaziantep'in çeşitli liselerinde konferanslar verdiler.

25 Nisan 2012'de Avukat Abdülhadi Bey, Gaziantep Lisesi'nde "Hece Şiirleri Hakkında Genel Bilgi ve Kurallar" adlı bir sunumla öğrencilere hitap etti. Şehrimizde yayınlanan edebiyat ve kültür dergilerinde "Kumru"nunda imtiyaz sahibi olan Abdülhadi Bey yazarlığı ve şairliği ilede tanınan, hukukçuluğun yanında iyi bir eğitimci.

Yine aynı takvim içinde, yazar ve şair Ahmet Ayaz'ın Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde "Aşık Veysel'in Hayatı ve Şiirleri" ana başlıklı bir konferansı var.

Gaziantep'in Kültür, Sanat ve Siyaset alanında her daim ayak izlerine tanıklık ettiğimiz, yazar, şair ve araştırmacı Ercüment Asaf Yanıç'ın 25 Nisan 2013'de İMKB Anadolu Lisesi'nde, 26 Nisan 2013'de Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde "şiirin Kent Kültürü'ne Etkileri"ni irdelediğini görüyoruz.

Şehrimizde yayınlanan "Mavi" Kültür ve Edebiyat dergisinin sahibi ve ekipbaşı olan Mehmet Kara eski bir akademisyen. 25 Nisan 2013'te Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde, 26 Nisan 2013'de M. Rüştü Uzel End. Meslek Lisesi'nde "Yazın Adamlığının Oluşmasında, Çevre ve Sosyal İlişkilerin Önemi" konulu çalışması dikkat çekti.

İlesam Gaziantep Şube Başkanlığını başarıyla yürüten yazar Muhittin Arar'ın, 25 Nisan 2013'de Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde, 26 nisan 2013'de Gaziantep Lisesi'nde öğrencilere yaptığı sunumun ana başlığı "Şahinbey'de Kültürel Kalkınma"

Uzun yıllar Türk Kültürüne katkı sağlayan, gazeteci, yazar ve şair Fevzi Güneç'in seçtiği konu başlığı "Gaziantep'in Yüzünü Ak Eden Şairler" 25 Nisan 2013'de İMKB Anadolu Lisesi'nde vücut buldu.

Fevzi Güvenç gibi Edebiyatın her alanında eserler veren şair ve yazar Yıldırım Katrancı, 25 Nisan 2013 günü 19 Mayıs End. Meslek Lisesi'nde " Şiir ve Tiyatro" konulu bir konferans veriyordu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.