1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 2. KİTAP FUARI KAPILARINI AÇIYOR
2. KİTAP FUARI KAPILARINI AÇIYOR

2. KİTAP FUARI KAPILARINI AÇIYOR

Geçen yıl ilk defa düzenlenen ve büyük ilgi gören Kitap Fuarı'nın ikincisi kapılarını 9 Mayıs'ta açacak.

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, genç nüfusumuzu geleceğe hazırlamada kitabın ve kültürün çok önemli olduğunu belirtti. 

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın destekleri ile hazırlanan Gaziantep 2. Kitap Fuarı 9 Mayıs'ta kapılarını açacak. Gaziantep Üniversitesi Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek ve altı gün sürecek olan fuar, 14 Mayıs Pazar akşamına kadar kitapseverleri ağırlayacak.

ŞAHİN:KİTAP VE KÜLTÜR ÖNEMLİ BİR BAŞLIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Divan otelde düzenlenen toplantıda, yeni bir dünya düzeninde bilgi toplumu olanların yeni rekabeti yöneteceklerini söyledi. Şahin, “Koyduğumuz hedefler içerisinde ‘kalkınma yerelde başlar’ diyoruz ve insanı merkeze alan bir belediyecilik anlayışımız var. İkincisi bu şehir medeniyetin beşiği olan bir kültür şehri geçmişine baktığınız zaman, medeniyetini kültüründen alan bir şehir, kimlikli bir şehir. Dolayısıyla bizim şehirler yarışında şehir rekabetini sürdürülebilir kılmamız için iki milyon kardeşimizi yarınlara hazırlamamız gerekiyor. Çok genç bir nüfusumuz var. Bunlar bizim zenginliğimiz, gençlerimiz bizim madenimiz, altınımız, cevherimiz. Bunları nasıl yetiştireceğiz, geleceğe nasıl hazırlayacağımız dediğimiz noktada özellikle kitabın ve kültürün çok önemli bir başlık olduğunu görüyoruz.” dedi.

“FUARLAR ŞEHRİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Belediye olarak gençler ve çocukların yetişmesinde önemli olan kitap kafeler, kütüphaneler gibi bir çok mekanın sayısını artırmaya çalıştıklarına işaret eden Şahin, fuarlar şehri olmayı hedeflediklerini aktardı.

Bir hayali olduğunu vurgulayan Şahin, “Bu şehrin eğitim kalitesini Milli Eğitim Bakanlığı, bütün ilgili birimlerle çoğaltırken, kitap üzerine derinliği olan bir bilgi toplumunu şehre hazırlamamız gerekiyor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanat alanındaki çalışmaları güçlendirerek yaptıklarını aktaran Şahin, “Gaziantep Kongre Merkezi”ni 2019 yılından önce şehre kazandıracaklarının müjdesini verdi.

Fuarlarda mekanların önemli olduğunu ifade eden Şahin, kültür ve sanat alanında kenti bölgenin merkezi haline getirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

“GAZİANTEP’E KİTAP FUARINI KAZANDIRMIŞ OLDUK”

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de 9-14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Gaziantep 2. Kitap Fuarı için çok heyecanlı olduklarını söyledi.

Alagöz, “Gaziantep birçok konuda ilkleri teşkil ederken Türkiye’nin enleri arasındayken bir yoksunluğu vardı o da kitap fuarı. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in özellikle bizden ısrarlı talebi ve bu konununda bize vermiş olduğu yoğun destek sonrasında Gaziantepimizede kitap fuarımızı kazandırmış olduk. Bu yıl ikinci kez düzenliyoruz. Birincisi inanılmaz büyük bir ilgiye mazhar oldu. İşin açıkcası TÜYAP Fuarcılık grubu olarak bizim de beklediğimizin çok üstünde bir ilgiyle karşılaştık. 97 bin 200 ziyaretçiyi ağırladık” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken ise kitap fuarının önemini anlatarak, değişen, gelişen ve düşünen bir neslin yetişmesinin geleceğe daha iyi ve rahat bakılması açısından önemli olduğunu belirtti.

TÜYAP Kültür Fuarlar Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder de kitap fuarının programı hakkında bilgi vererek, 85 yayınevi ve 100’ün üzerinden yazarın fuara katılacağını kaydetti.

ÜNLÜ YAZARLAR GELİYOR

Bu yıl 85 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek fuarda altı gün süresince 40 kültür etkinliği ve onlarca imza düzenlenecek. Konuklar arasında Ayşe Kulin, Kahraman Tazeoğlu, Canan Tan,  Hüsnü Arkan,  Nejla Arslankurt,  Ahmet Şimşirgil,  Ataol Behramoğlu, Ferda İzbudak Akıncı, Sibel Eraslan, Tarık Tufan, Alya Öztanyel, Tahir Tekin Öztan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Uğur Koşar,  Şeyma Demir, Işık Öğütçü, Ahmet Turgut, Enver Aysever ve Şeyhmus Diken gibi pek çok değerli yazar ve şair bulunuyor. 

GAZİANTEPLİ YAZARLARDA VAR

Gaziantep Kitap Fuarı’nda Gaziantepli yazar ve şairler söyleşi ve imza etkinlikleri ile okurlarıyla bir araya gelecek. Fuar süresince Burhan Bozgeyik, Mehmet Sabri Genç ve Behiye Köksel söyleşilere katılacak.

YEMEK KÜLTÜRÜ ANLATILACAK

Yakın zaman önce UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi alanında giren Gaziantep ve yemek kültürü üzerine kitap fuarında da etkinlikler düzenlenecek. Gonca Tokuz, Tahir Tekin Öztan, Faruk Şüyün, Ayfer Yavi ve Raife Polat yemek kültürü üzerine söyleşilerde bulunacak. 

Girişin ücretsiz olduğu fuar her gün 10.00-20.00 ve son gün ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. İHA/HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.