1. WEB TV

  2. GAZİANTEP

  3. 15 TEMMUZ RUHU

15 TEMMUZ RUHU

15 Temmuz darbe girişiminin ilk yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de vatandaşlar demokrasi meydanlarına akın etti.

 Türk bayraklarıyla donatılan Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda anmalar sabah namazına kadar devam etti. Gazianteplinin yoğun katılım sağladığı gecede konuşan Vali Ali Yerlikaya;“Bundan tam bir yıl önce bu gece bin yıllık tarihimizde görmediğimiz bir ihanetle imtihan edildik” ifadelerini kullanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise; “15 Temmuz kadar hain bir darbe görmedik” dedi. Kırmızı-Beyaz bayraklarla donatılan meydanda bulunan 8 aylık Ömer Halis bebek ise  herkesin ilgi odağı oldu.

GAZİANTEPLİ ŞEHİTLER İÇİN ‘BURADA’ DEDİ

Gaziantep’te Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz Demokrasi Meydanında tören düzenlendi.Binlerce vatandaşın katılımıyla demokrasi nöbetinin tutulduğu gecede anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Akşam namazının kılınmasının ardından şehitler için Kuran’ı Kerim okunup dua edildi. Tasavvuf musikisi dinletisinin yapıldığı alanda mehteran gösterisi sunuldu. Saygı duruşunun yapıldığı ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olanların isimleri tek tek okunarak yoklama yapıldı. Meydanları dolduranlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki konuşmasını dev ekrandan takip etti.

GECEYE YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

Kurulan stantlarda çeşitli ikramların yapıldığı kutlamalarda, sanatçı Orhan Hakalmaz da sahne aldı. Sabaha kadar süren etkinliklere, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çakal, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Ersever, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, SANKO Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve binlerce vatandaş katıldı.

FOTOĞRAFLAR O ANLARA IŞIK TUTTU

Gaziantep'te 15 Temmuz gecesinin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler arasında  miting alanına taşınan fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü. Bayrağını kapan, ihanet gecesinde yaşanılanların objektiflere yansıdığı "Oradaydık, unutmadık, unutturmadık" isimli sergiye koştu.

VALİ YERLİKAYA, EMNİYET MÜDÜRÜNE VE ALBAY ŞEREF'E TEŞEKKÜR

Törende konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da FETÖ ile kararlılıkla mücadele edildiğini belirterek, Gaziantep’te FETÖ’ye bulaşmış kamuda ne kadar görevli varsa ihraç edildiğini söyledi. Gaziantep 5. Zırhlı Tugay komutanını FETÖ saflarında yer almasının ardından harekete geçtiklerini belirten Yerlikaya, “Bundan tam bir yıl önce bu gece bin yıllık tarihimizde görmediğimiz bir ihanetle imtihan edildik. Allah bizi böyle bir ihanet gecesinde sınadı, imtihan etti. 50 yıl boyunca evlatlarımızı alnı secdeye varsın diye aldılar. Zekatlarımızı, sadakalarımızı, fitremizi aldılar. Anadolu evlatlarını aldılar. Ne oldu, Onlardan hainler çıktı. Devletin sizin milletin bizim mallarımızdan oluşan tanklarımızı, uçaklarımızı, tüfeklerimizi o hain evlatlar bize sıktılar. 250 şehit verdik. O gece hiç şaşırmadık. Onlar hainliklerini yaptılar, bin yılda görmediğimiz ihaneti yaptılar. Tüm Türkiye’de Gazi şehrimizde ilk selalar bizim Ulu Camiden verildi . 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ismini verdiğimiz bu meydanda onlara ‘Durun hainler’ dedik” O gecenin kahramanları Şeref Albayım, Gaziantep Emniyet Müdürümüz Erhan Gülveren ve milletimizdir" dedi.

ŞAHİN; “BU KADAR HAİNİNİ GÖRMEDİK”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletin darbe girişimine kahramanca karşı durduğunu söyledi. Çok darbeler yaşadıklarını anlatan Şahin, “Bu memleket başbakanlar astı. Her 10 yılda bir darbe. Bu darbe milletin kaderi miydi? Ama 15 Temmuz kadar hainini görmedik. Kendi içimizden çıkan, din kisvesiyle, kutsallarıyla, milletin milli ve manevi duygularını yöneterek, milletin verdiği kurbanlarıyla, sadakalarıyla, zekatlarıyla altın nesil çıkanların 40 yıl sonra hain bir nesle dönüştüğünü gördük” dedi.

EKİYOR; “DÜNYANIN ORDULARI BİZİ İZLİYOR”

Törende konuşmaya elinde Türk bayrağı ile çıkıp vatandaşları asker selamı ile selamlayan Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ise hiçbir ulusun ordusunun darbe girişiminde 40 gün sonra silkelenip hareket yapamayacağını, ancak bunu Türk ordusunun yaptığını söyledi.Türk ordusunun çok büyük bir ordu olduğunu vurgulayan Ekiyor, “Hiçbir şey onun gücünü elinden alamaz. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu darbe girişiminde 40 gün sonra Suriye’ye meşru müdafaa hakkı kapsamında girmiş ve önce Cerablus’u en son El Bab’ı ele geçirmiştir. Başka bir ulusun ordusu 40 gün sonra silkelenip böyle bir hareketi yapamaz. Herkes, bütün dünyanın gelişmiş orduları bizi hayretle izliyor” dedi.

FADILOĞLU; “ZAMAN BİRLİK ZAMANI”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin 1. yıl dönümünde milli iradeye sahip çıkmak için 15 Temmuz Demokrasi Meydanını dolduran tüm vatandaşlara teşekkür etti. 15 Temmuz’un yıl dönümünde meydanları hınca hınç dolduran vatandaşlara teşekkür eden Başkan Fadıloğlu, “Zaman, bir ve beraber olma zamanıdır. Birlik ve beraberlik karşısında hiç kimsenin bu milleti yıkmaya gücü yetmez. Allah, razı olsun. Yürekten teşekkür ediyorum. Bugün tüm hemşehrilerimiz, çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden 15 Temmuz Demokrasi Meydanını doldurdular. Üzerimize düşeni yaptık. Çok şükür. Yapmamız gereken, bugünden sonra da bu birlikteliğimizi devam ettirmek” dedi.

TAHMAZOĞLU; “OYUNLARI BOŞA ÇIKACAK”

Demokrasi Meydanı’nda binlerce kişiye seslenen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hainlerin hiçbir zaman başarılı olamayacaklarını ifade ederek, “15 Temmuz hain darbe girişimi basit bir darbe girişimi değil. Asırlardır haçlıların ülkemiz üzerinde oynadığı oyunun bir parçasıdır. FETÖ denen hain örgütün maşa olarak kullanıldığı, ülkemizi parçalamaya bölmeye iç savaş çıkarmaya dönük büyük bir oyun. Ama bu oyun sizlerin ferasetiyle, imanıyla ve cesaretiyle bertaraf edildi. Onlar 60 tonluk tankın karşısına 60 kg’lık Yusufların çıkıp, o tankı durduracağını hesaplayamadılar. O tankların altına yatacak Ahmetleri, Mehmetleri hesaplayamadılar. Sizin iman gücünüzü hesaplayamadılar. Onlar ne yaparsa yapsın yaptıkları tüm oyunlar boşa çıkacak. Aynı Çanakkale ve Kurtuluş savaşında olduğu gibi bu mücadele yedi düvele karşı verilen bir mücadele. Ama ne yaparlarsa yapsınlar muvaffak olamayacaklar. Biz bu topraklarda bin yıldır şehit kanlarıyla sulayarak vatan yaptık. Öyle üç beş çapulcuya bırakacak değiliz. Bin yıldır İslam’ın sancaktarlığını yapanların evlatlarını rabim mahcup etmez. Şundan emin okunki hedeflerimiz büyük. İnşallah 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine çok daha güçlü bir şekilde gireceğiz. 15 Temmuz 2016’da şehit olan başta Ömer Halisdemir olmak üzere 249 şehidimizi rahmetle anıyor, tüm gazilerimize minnetlerimi sunuyorum” dedi.

KONUKOĞLU; “MÜCADELEMİZ TORUNLARIMIZ İÇİN”

Etkinlikte coşkulu kalabalığa seslenen GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Antep Savunması'nın 6317 şehidini, 15 Temmuz şehitlerini ve vatan için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi. 

15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece yine aynı meydanda toplanarak demokrasiye sahip çıktıklarını kaydeden Konukoğlu, “Şunu bilir, şunu söylerim; dünyada önümüze çıkacak hiç kimse, hiçbir güç yoktur. Allah’ın izniyle bu ülkeyi sanayicisiyle çalışanıyla ihracatçısıyla, tüccarıyla hep birlikte dünya lideri yapacağız. Bunu da hepimiz göreceğiz Allah’ın izniyle" diye konuştu. 

Konukoğlu, "Torunlarımız çok daha rahat bir ülkede yaşayacak. Hep birlikte bunun için çalışmaya, çaba göstermeye söz veriyoruz" ifadelerine yer verdi.

ÖMER HALİS GAZİANTEP’TE

Geceye askeri kamuflajla katılan 8 aylık Ömer Halis, protokolün ve alandakilerin ilgi odağı oldu. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi şehit olanların isimleri tek tek okundu. Gaziantepli şehitlerin ve Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi okunduğunda ise meydandakiler hep bir ağızdan "burada" diye haykırdı. Miting alanındaki askeri kamuflajlı Ömer Halis Korkmaz, vatandaşların ve protokolün ilgi odağı oldu. Alandakiler, annesi Senem ile birlikte miting alanına gelen 8 aylık Ömer Halis'i kucağına alarak, sevgi gösterisinde bulundu.

ISLAHİYE GÜVERCİNLERİ 15 TEMMUZ İÇİN GÖĞE SALDI

Gaziantep’te etkinlikler devam ederken ilçelerde de vatandaşlar sokaklara akın etti.İslahiye İlçesi'nde, 15 Temmuz demokrasi girişimi gecesi şehit olanların anısına 249 güvercin uçuruldu.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Demokrasi Meydanı anma etkinliği düzenlendi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı meydana gelenler, üst aramasından geçirildikten sonra alana alındı. Elerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduranlar, şehitleri andı. Kaymakam Ramazan Yıldırım, Belediye Başkanı Kemal Vural ve protokol üyeleri, darbe girişiminde şehit olan 249 kişi anısına 249 güvercin uçurdu. Kuran okunan etkinliklerde şehitler için dua da edildi.

ARABAN “UNUTMADIK” DEDİ

Arabanlı vatandaşlar da sabaha kadar Milli Birlik ve Demokrasi Nöbeti tuttu.Etkinlikler çerçevesinde ilçe merkezi ve ilçeye bağlı kırsal mahallelerde ikamet eden kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklardan oluşan vatandaşlar ilçe merkezindeki Recep Tayyip Erdoğan Parkı önündeki meydanda milli birlik ve demokrasi nöbeti tuttu.15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlar ile birlikte Milli Birlik ve Demokrasi nöbeti tutan Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, ‘’Unutmadık, unutturmayacağız’’ sloganıyla Recep Tayyip Erdoğan Parkı önündeki meydandaki program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, Araban İlçe Müftülüğünde görevli imam-hatiplerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İlçe Müftüsü Abdüsselam Aydın’ın şehitler için yaptığı duaların ardından nöbete başlandı. (İHA- DHA)

 

İzlenme: 1570

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar