1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 14 Vekil için ne dediler ?
14 Vekil için ne dediler ?

14 Vekil için ne dediler ?

Meclis'te yeni dönemde 600 vekilin yer alacak olması, illerin milletvekili sayısına da yansıtıldı. Mecliste 12 Milletvekili bulunan Gaziantep'in vekil sayısı iki milletvekili artarak, 14'e çıktı.

A+A-

Gaziantep Milletvekilleri ve siyasiler, 12'den 14'e yükselen vekil sayısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, "Mevcut tabloya göre bu artış Ak Parti'nin lehine olur" derken, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, "CHP hem mevcut milletvekili sayısını artıracak,hem de artan iki milletvekilini biz alacağız" dedi. Milletvekili Mehmet Gökdağ, "İki vekil artışı bir armağan değil, şehrin nüfusu artmış" derken, MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, "Gaziantep için iyi oldu, ancak temsil sistemi de değişmeli" derken, CHP İl Başkanı Hayri Sucu ise, bu artışın CHP'nin lehine olacağını, MHP'nin baraj sorunu olduğunu söyledi.

ERDOĞAN:ŞEHRE FAYDASINA BAKMAK LAZIM

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, iki vekilin Gaziantep'e daha fazla hizmet anlamına geldiğini söyledi. Erdoğan, "Tabi halkın takdiri ama, bugünkü tabloya göre bu artış Ak partinin lehine olur. İki vekil daha şehrimize kalkınma, büyüme ve gelişme açısından katkı sağlayacaktır. Bu artış şehrimizin daha iyi temsil edilmesi anlamına geliyor. Şehre faydasına bakmak lazım. İki vekil daha Gaziantep'e hizmet edecek" dedi. 

UZER MÜJDELEDİ

 Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Anayasa değişikliği ile Gaziantep'in vekil sayısında 2 artış yaşanacağını müjdeledi. 

Milletvekili Uzer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gaziantep'in 12 olan vekil sayısının 14'e çıktığını duyurdu. Anayasa değişikliği ile TBMM'de 550 olan milletvekili sayısının 600'e çıktığını hatırlatan Uzer, "Anayasa değişikliği ile 600 olan milletvekili sayısından dolayı Gaziantep'imizin 12 olan vekil sayısı 14'e çıktı. Hayırlı olsun" paylaşımı yaptı.

Resmi gazetede yayınlanan yeni milletvekili sayıları ise yapılacak ilk seçimlerden itibaren geçerli olacak.

EKİCİ:İKİ VEKİLİ BİZ ALACAĞIZ

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, iktidarı hedefleyen bir parti olduklarını belirterek, "CHP hem mevcut milletvekili sayısını artıracak,hem de artan iki milletvekilini biz alacağız" dedi. Ülkenin CHP'ye ihtiyacı olduğunu, adalet sarsıldığını, hukukun yerle bir edildiğini belirten Ekici, "Ülkedeki tahribatı, yıpranmışlığı, kesimleri kamplaştırmayı CHP bitirecek. Üreterek tüketen bir ülke haline geleceğiz" dedi.

GÖKDAĞ:BİR ARMAĞAN DEĞİL

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Gaziantep adına sevindiğini belirterek, "İki vekil şehrimizi temsil edecek. İki vekil artışı bir armağan değil, şehrin nüfusu artmış. Vekil sayısı artmayan yerlerde var" dedi. İki vekili CHP'nin alacağını belirten Gökdağ, "Son seçimde Türkiye genelindeki oy artışı Gaziantep'e de ciddi olarak yansıyacaktır. Bunu gözlemliyoruz. Ak Parti toplumda güvenini hızla kaybediyor. Çünkü şimdiye kadar söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmayan bir anlayış içinde olduğu görüldü. Özellikle Cumhuriyete, demokrasiye, Atatürk devrimlerine karşı girişimleri, ekonomik hayatla ilgili sıkıntılar, emeklilerin, işçilerin, esnafın durumu hergün ağırlaşıyor. Ak Partinin artık ülkenin sorunlarına çözüm üretmekten uzaklaştığı ve ülkeyi günlük suni sorunlarla boğuşturduğunu halkımız görüyor. Siyasi olarak hızlı bir çöküşün içerisinde" diye konuştu.

TAŞDOĞAN:TÜRKİYE'YE ÖZGÜ TEMSİL SİSTEMİ GELMELİ

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, vekil sayısının memleketimize hayırlı olmasını dilerken, seçim sistemisinin de değişmesi gerektiğini söyledi. Taşdoğan, "İki vekil artışı Gaziantep için iyi oldu. Seçim sistemi değişmeli, ülkemiz daha iyi bir temsil sistemine kavuşmalı. Türkiye'ye özgü bir temsil sistemi gelmeli. MHP referandumla ilgili uyum yasalarında hükümete desteğini sürdürecek. MHP 7.5 Milyon oy alıyor. 80 vekil çıkarıyor, HDP 5 milyon oy alıyor yine 80 milletvekili çıkarıyor. Demekki temsil sisteminde bir hata var. D'Hondt sistemi gibi daraltılmış ve dar bölge sistemi de Türkiye'ye uygun değil" dedi.

SUCU:MHP'NİN BARAJ SORUNU VAR

CHP İl Başkanı Hayri Sucu, Gaziantep'in 14 milletvekilinin olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Bu artışın CHP'nin lehine olacağını belirten Sucu, MHP'nin baraj sorunu olduğunu söyledi. Sucu, "Artan 2 Vekil CHP'ye geliyor" dedi. CHP'nin oylarının arttığını, eskisi gibi olmadığını belirten Hayri Sucu, "Sizce CHP'nin oyu Gaziantep'te yüzde 16 mı? Referandumda yüzde 37.5 oy alındı, bunun büyük oranı CHP oyu. Ak Parti 15 yıldır iktidarda, her geçen gün yıpranıyor. Bizim beklentimiz yüksek" dedi.

NE DEĞİŞTİ ?

Resmi Gazete'de yer alan Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. Ankara'nın seçim çevreleri Birinci Bölge: Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge: Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi. Karar kapsamında, 88 olan İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 97'ye çıktı. 

İKİŞER MİLLETVEKİLİ ARTTI

Kararla, illere göre çıkarılacak milletvekili sayısı Gaziantep, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa'da iki milletvekili artarken, bazı illerde de birer milletvekili fazlalaştı. İzmir'in 26 olan çıkaracağı milletvekili sayısı 28'e yükseltilirken, seçim çevresi sayıları aynı kaldı. Kararla, Bursa'nın seçim çevresi ikiye çıkarılırken, çıkaracağı milletvekili sayısı da 18'den 20'ye yükseltildi.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum