1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Mayıs'a kutlama
1 Mayıs'a kutlama

1 Mayıs'a kutlama

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, DİSK, KESK, TTB, Türk İş ortaklığında Kırkayak Parkı'nda kutlanacak.

A+A-

 Saat 11'de başlayacak olan kutlamalara sivil toplum örgütlerinin de destek vereceği öğrenildi.

ERDOĞAN: SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

AK parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, "Emeğin ve alın terinin kutsal sayıldığı, adaletli paylaşım, dayanışma ve güç birliğinin esas alındığı bir kültür ve medeniyetin mensupları olarak, Ülkelerinin refahına hizmet eden emek sahiplerinin haklarının geliştirilmesi ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi temel hedefimizdir. Her zaman ve her şartta sağduyuyu koruyarak, karşılıklı anlayış, uzlaşma ve diyalog içerisinde hareket ederek, dile getirilen tüm sorunların üstesinden geleceğimiz kanaatindeyim Bu duygu ve düşüncelerle, İşçi ve emekçi kardeşlerimizin, birlik, dayanışa ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanan ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyorum"

KAPLAN: EMEK EN YÜCE DEĞER

CHP Gaziantep Milletvekili, İnsan Hakları Komisyonu Üyesi İrfan Kaplan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için bir kutlama mesajı yayınladı. Kaplan, yazılı açıklamasında emeğin en yüce değer olduğunu vurgulayarak, “Emeğin ve emekçinin hak ettiği önce can güvenliği, sonra iş güvenliği ve insanca yaşayacak bir ücret olmalıdır, ne yazık ki bizim ülkemizde her şey tam tersi” dedi.

SERMAYEDEN DEĞİL, İŞÇİNİN EMEĞİNDEN YANA OLMAK!

Kaplan, yazılı açıklamasının devamında şunları söyledi: “Emek en yüce değer. Alın teriyle, emeğiyle çalışan, üreten işçilerimiz ve onların haklarını savunmak; yaşam koşullarını düzeltmek en temel görevimiz. Bugün bir işçi 12- 14 saat çalıştırılıyor. Çoğu ne mesai ücreti alabiliyor ne de hakkı olan izinlerini kullanabiliyor. Hakkını aramak istese “kapı burda” diye işaret edecek yüzbinlerce “patron” hali hazırda bekliyor. Mobing had safhada, artan işsizlik ve ekonomik krizi işçiye emekçiye karşı kullanan patronlar; emek hırsızlığından yana sınır tanımıyor” dedi.

YILMAZKAYA:  BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya,  "1 Mayıs, demokratik hak ve özgürlükleri kullanma adına, bu uğurda mücadelenin, birliğin ve dayanışmanın yaşama geçirilmesinin ifade edildiği önemli bir gündür. Bu haklı mücadelede, ekmek ve özgürlük arama kavgasında yitirdiğimiz canların, dökülen kanların failleri daha bulunamadığı gibi çekilen hapislerin, yapılan işkencelerin de hesapları sorulmadı. Asgari ücret uygulamasındaki haksızlıklar, taşeron işçilerinin haklarının gasp edilmesi, emekçinin grev hakkının yasaklanması, sendikalı işçilerin işten atılması gibi birçok yasakçı ve haksız uygulamanın yapıldığı bu dönemde 1 Mayıs daha fazla anlam ve önem kazanmaktadır.Bu duygu ve düşüncelerle, emek, hak ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyor, işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum."

TAHMAZOĞLU: EMEKÇİLERİN YANINDAYIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ekonomisinin ardında işçilerin yer aldığını belirterek, "Türkiye’nin daha kalkınmış, daha üretken hale gelmesinde emekçilerin alın teri ve emeği bulunmaktadır. Ülkemizin en değerli sermayesi emektir. Biz de sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği olarak bugüne kadar, çalışanların ve emekçilerin her zaman yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Başta İş Sağlığı ve Güvenliği olmak üzere işçilerin hak arayışları konusundaki girişimlerine ve sendikal faaliyetlerine hep destek olduk. Bundan sonra da aynı ilkelerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle işçinin, emekçinin ve alın terinin bayramı olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

FADILOĞLU: HELAL KAZANCIN SİMGESİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,  “Hayatını emekleriyle kazanan, geçimini alın teriyle kazandığıyla sağlayan, ülkemizin kalkınmasında ve ilerlemesinde ellerinden gelen tüm gayreti gösteren işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum” ifadesine yer verdi. Fadıloğlu, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü; alın terinin, helal kazancın, dostluğun, barışın, kardeşliğin, yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin simgesidir. Güçlü Türkiye için gece-gündüz demeden canla başla çalışan, emeğini alın teriyle harmanlamış tüm işçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum. Ülkemizin büyümesine, gelişmesine, kalkınmasına en büyük katkıyı sağlayanlar; çalışan, üreten, işçi ve emekçi kardeşlerimizdir. Emeği, alın terini ve helal kazancı kutsal sayan, üretimde ve paylaşımda adaleti savunan bir kültür ve medeniyetin mensupları olarak, tüm çalışanların emeklerinin tam karşılığını almaları en önemli önceliğimizdir"

DEMİR: MÜCADELE GÜNÜ

CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir 1 Mayıs İşçi Bayramında yayınladığı mesajında, “1 Mayıs ancak ve ancak emeği en yüce değer olarak gören bir anlayış işbaşında olduğunda bu ülkede gerçekten bayram olarak kutlanabilecektir.” dedi. Demir, “Son 16 yılda, işçiden ve emekçiden yana hiçbir adım atmayan, atmadığı gibi işçinin mevcut haklarını törpüleyen, törpüledikçe emekçiyi daha da sömüren AKP iktidarının sermayeden yana politikalarının ve iş cinayetlerinin gölgesinde bir 1 Mayıs’ı daha karşılıyoruz. İşçilerimizin 1 Mayıs’ları bayram gibi kutladıkları yarınlara olan inancımla,  hak ve özgürlük mücadelesinde hayatlarını kaybeden, işçi cinayetlerine kurban giden tüm emekçilerimizi saygı ile anıyor, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum."

ÇELENK: ALIN TERİ

MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çelenk, “Ülkemizde, yaşantımızda ve dinimizde alın teri kutsaldır. Medeniyetimizde tarih boyunca ilkeli çalışmak, adaletli bölüşmek, dayanışma ve yardımlaşma içinde üretmek her zaman amacımız olmuştur. İleri teknoloji ile kalkınan, refah seviyesi yüksek ve daha üretken hale gelen bir toplum olma yolunda her meslekten alın terini üretime dönüştüren kardeşlerimizin gayreti vardır" dedi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.