1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. 1 KASIM SEÇİMLERİ
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

1 KASIM SEÇİMLERİ

A+A-

7 Haziran 2015te yapılan seçimlerde koalisyon kurulamayınca yeniden seçim kararı alındı ve 1 Kasım 2015te tekrar seçim yapılacak.Yapılacak bu seçimde tüm partiler yeniden listelerini düzenleyerek seçim kurullarına verdiler.

    Seçimlerde başarılı olabilmek için partiler adaylıklarda değişime giderken özellikle ilimizde ilginç değişimler yaşandı.

   Ak parti geçen seçimde aday etmediği bazı isimlere yer verirken özellikle Ahmet Uzerin 3. sırada yer alması sürpriz oldu.Beklentilerin büyüğü ise Asım Güzelbeydi ancak listelerde yer bulamadı.

Bunların yanında Ak Parti; bir bakan, bir parti genel sekreteri ve Şamil Tayyarla ağırlığını koyacak gibi.

Özellikle kamuoyunun beklentisi doğrultusunda Gaziantepin yerlisi olan adayın sıralamada olması parti açısından beklentileri yükseltti.

       Cumhuriyet Halk Partisi listeyi koruyacağını açıklamasına rağmen sürpriz olarak adlandırılan değişiklikler yaptı.7 Haziran seçimleri listesinin tamamının değişmesi için il başkanlığı 9 ilçe başkanlığı ile imzalı dilekçe göndermiş fakat istenilen değişim yaşanmamıştır. Geçen seçimlerde 50. 000e yakın oy kaybeden CHP bu listeyle kaybetmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Ne hikmetse sanki, aday bile olmayan eski vekil Akif Ekici 1. sıraya getiriliyor, geçmişte çok önemli işler yapmışçasına gereklilik duyulan sayın Ekicinin adaylığı özellikle de parti içinde nasıl aday olduğu da tartışma konusu.Partide kamuoyunda yeteri kadar destek görmeyen Mehmet Gökdağ, kimliğinden dolayı 2. sırayı korurken daha önce 1. sırada olan ve 4. sıraya layık görülen Mehmet Şeker adaylıktan çekildi.Geçen seçimlerin tek çalışanı Ali Peri ise çalışmaya devam niteliğindeki yerini koruyor.

     Cumhuriyet Halk Partisi için bu seçimlerdeki oy kaybının artacağı izlenimi mevcut.

  Milliyetçi Hareket Partisi, ilk iki sırada değişikliğe gitmezken Sayın Fevzi Koçoğlunu 3. sıraya getirerek önceki dönemdeki milletvekili sayısını artırma peşinde ancak genel politikalardaki parti tutumu sıkıntı yaratacak gibi.

Halkların Demokrasi Partisi geçen dönemin sürpriz adayı Celal Doğanı bu kez İstanbuldan aday yaptı.

Listede önemli değişiklikler yaparak öncelikle mevcut milletvekili sayısını korumayı planlayan HDP yeni sürpriz peşinde.Özellikle Osman Demircinin 3. sıraya getirilmesi HDPnin Gaziantep teki oyları açısından önemli.

Tüm bunları belirtirken özellikle tüm parti adayları ve vekilleri seçen ya da seçmeyen sizler Gaziantep için ne yapmayı planlıyor ne gibi projeleriniz var kamuoyu ile paylaşmalı ve de kentinize sahip çıkmalısınız. Her geçen gün sorunların çoğaldığı Gaziantep için çözüm bekleyen acil sorunların olduğunu da biliyorsunuzdur sanırım.

Seçim sonuçları ne olursa olsun herkesin vatan ve kent için yapması gerekenler vardır. Bu anlamda herkesin üzerine düşeni ve gerekeni yapması lazımdır.

 20.09.2015

Ali KOÇ

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.