1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zincili Höyük yüz güldürdü
Zincili Höyük yüz güldürdü

Zincili Höyük yüz güldürdü

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırlarındaki Zincirli Höyük'te yapılan arkeolojik kazıların ikinci etabı sona erdi. Kültür...

A+A-

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Zincirli köyü sınırlarındaki Zincirli Höyük'te yapılan arkeolojik kazıların ikinci etabı sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD'deki Chicago Üniversitesinin yürüttüğü kazıyı, Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Schloen başkanlığındaki ekip yaptı.

Prof. Dr. Schloen, 10 yıl süreli kazı çalışmalarıyla tarihi Zincirli Höyük'te bulunan eserleri ortaya çıkarmayı amaçladıklarını, kazının birinci ayağının 20 Ağustos 2006'da başladığını ve 5 hafta sürdüğünü söyledi. Kazının ikinci ayağına bu yıl temmuz ayında başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Schloen, 35'i aşkın arkeolog ve öğrenci, 45 kişilik işçi ekibiyle yürütülen kazı çalışmalarının sona erdiğini, asıl dokuya zarar vermeden teknoloji ve deneyimleriyle kazının yapıldığını anlattı.

ASLAN HEYKELİ BULUNDU

"7 haftalık çalışma oldu. 110 metrekarelik alan kazıldı" diyen Schloen, "Üst saray duvarının bir kısmını ortaya çıkardık. Güney kapısından saraya giden taş yolun bir kısmı ortaya çıkartıldı. Zincirli Höyük'ün güney tarafında ise büyük bir şehir kapısı ortaya çıkartıldı. Yesemek'te görmüş olduğunuz heykellerden birisini bulduk. 160 santimetre yüksekliğinde bir aslan heykeli. Yesemek'teki aslanlar ile aynı özelliği gösteriyor. Aslan heykelini, üst şehrin saray kısmına yakın bir yerde bulduk" şeklinde konuştu.

5 HAFTA SÜRDÜ

Geçen yıl Zincirli Höyük'te 5 hafta süren çalışma sonrasında, tarihi şehrin duvarının 45 metrelik bölümünün açıldığını ve bölgenin topografik haritasını çıkardıklarını hatırlatan Prof. Dr. Schloen, 5 yıllık bir kazının sonunda Tilmen ve Yesemek gibi bir alanın ortaya çıkarılabileceğini belirtti.

ZİNCİRLİ HÖYÜK

Zincirli Höyük'te, ilk Tunç Çağı'ndan (MÖ 300) Roma dönemine kadar yerleşim görülüyor. 1880-1889 yılları arasında Alman Kralı Human burada kazı yapmış ve burada çıkan tarihi eserleri kağnılarla İskenderu'a, oradan da Almanya'ya götürmüştü. Höyük'te, 15 yıl önce bazalt taşından yapılmış aslan heykeli, 50 yıl önce de Hititler dönemine ait kadın heykeli ve kabartmalar bulunmuştu. Bu eserler, Gaziantep Müzesi'nde bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.