1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zılgıtlarla etkinlik yapmayı içime sindiremem
Zılgıtlarla etkinlik yapmayı içime sindiremem

Zılgıtlarla etkinlik yapmayı içime sindiremem

*Gaziantep ferdi borç batağında birinci sırada*Normal ülkelerde terörde insanlar birbirine kenetlenir*Söylermisiniz bana nasıl bir toplum olduk ?Zılgıtlarla...

A+A-

*Gaziantep ferdi borç batağında birinci sırada

*Normal ülkelerde terörde insanlar birbirine kenetlenir

*Söylermisiniz bana nasıl bir toplum olduk ?

Zılgıtlarla etkinlik yapmayı içime sindiremem

CHP geçici il başkanlığına atanan Abdülkadir Ateş, seçim süreciyle ilgili bilgi verirken, gündemle ilgili de açıklamalarda bulundu. UNESCO'nun ‘Yaratıcı Şehirler’ ağına dahil ettiği Gaziantep'in başarısının kutlandığı etkinliği değerlendiren Ateş, "Yüzlerce şehit verdiğimiz dönemde zılgıtlarla etkinlik yapmayı ben şahsen içime sindiremem. Yöneticiler böyle bir zamanlamayı nasıl düşünemediler diye acı dacı düşünüyorum" dedi. Ateş, Gaziantep'in borç batağında olduğunu da ifade ederek, "Bugün Gaziantep fert başına borçluluk açısından 81 il içerisinde birinci sırada" dedi.

DEMOKRATİK BİR KONGRE

CHP geçici il başkanı Abdulkadir Ateş, olağanüstü il kongresinin 13 veya 20 Mart'ta yapılacağını söyledi. Ateş, Ali Şahin, İsmail Tümer, Mehmet Ai Tabur, Mustafa Kaplan, Metin Göğebakan ve Mehmet Uçar'dan oluşan ekiple, demokratik bir kongre için hazırlıklara başladıklarını söyledi. Ateş, "Bütün adaylara eşit yakınlıkta bir çalışma yaparak Gaziantep'te şimdiye kadar görülmemiş, CHP'ye yakışacak, demokratik bir il kongresi yapacağız. Ve yeni seçilecek yönetimler bütün hızıyla gerek Gaziantep'in sorunları, gerel Türkiye'deki sorunları çözme yolunda karınca kararınca katkı yapmaya çalışacaktır" dedi.

GERİDE BIRAKIYORUZ

Aile içinde zaman zaman tartışmaların, anlaşmazlıkların yaşanabileceğini belirten Ateş, "Bu durumda büyükler devreye girer, düzeni sağlar, barışı tesis eder. Gaziantep il teşkilatında bir sorun yaşandı. Şu olmuş, bu olmuş bu saatten sonra bunların hepsini geride bırakıyoruz. Şimdi bugün aile yeniden bir araya geldi. Bütün yöneticilerimizle genel merkezimizin görevlendirdiği bütün değerli arkadaşlarımızla biraraya geldik" dedi. 

GAZİANTEP BORÇ BATAĞINDA

Türkiye'nin çok fazla sorunu olduğunu, bunu anlatmaya kalksa aylar süreceğini belirten Ateş, "Bugün Gaziantep fert başına borçluluk açısından 81 il içerisinde birinci. Türkiye ortalamasına bakıyoruz, bankalardaki mevduat 100 liraysa, 84 lira borçlanmış. Ama Gaziantep'te durum öyle değil. Bankada 100 lira tasarrufumuz varsa Gaziantepli 668 lira borçlanıyor. Borç batağı içerisindeyiz. Böyle bir kısır döngü Gaziantep'in giderek boğazını sıkıyor, yakın bir zamanda Türkiye'de olduğu gibi Gaziantep'te de bir ekonomik zorluk, güçlük kendisini göstereceğe benziyor" diye konuştu.

ENDİŞE İÇİNDEYİZ

Ekonominin yanında, çok daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu belirten Ateş şunları söyledi:"Türkiye'nin giderek bölündüğünü söyledi. Ateş, "Giderek toplum çeşitli katmanlara bölünerek ayrışmaya başladı. Ülkenin Ak Parti yönetimi döneminde tedavisi zor bir hastalığın içerisine düştüğünü görüyoruz. Son Ankara saldırısından önce iki saldırı daha oldu, bir tanesi İstasyon meydanında bir tanesi Milli kütüphane önünde oldu. Bugün baktığımız zaman 7 ayda sadece Gaziantep'te 12 şehit verdik. Bizim evlatlarımız bunlar. Şimdi bu nereye gidecek? Sağduyulu vatandaşlar, çok ciddi bir biçimde endişeyle gidişi izliyor. Basın konuşamıyor. Basına sansür karabasan gibi çökmüş vaziyette. Yazarlarımız, gazeteciler hapishanelerde. Dünyanın her tarafından Türkiye'nin artık demokratik ülke olma yolundan çıkma yolunda olduğuna yönelik tepkiler yükseliyor."

PARİS ÖRNEĞİ

Ankara saldırısının ardından ciddi bir imtihandan geçtiğimizi, birlikte yaşama istencimiz var mı yok mu, devam edecek mi etmeyecek mi bunun bir sınavına tabi tutulduğumuzu belirten Ateş, "Ankara saldırısı Türkiye demokrasininin kalbinde bomba patlatmaya benzer. Ankara Cumhuriyetimizin merkezi. Yani bu saldırıyı sadece askeri servis aracına yapılan saldırı olarak algılamayalım. Normal ülkelerde terör olduğunda o ülkelerdeki insanlar birbirine kenetlenir. Böyle olması gerekir. Ortak değerler etrafında insanlar birleşirler. Fransa'yı düşünün 12 kişi hayatını kaybetti. Günlerce bayraklar yarıya indi. Başbakan Cumhurbaşkanları Paris sokaklarında telin mitingleri düzenledi. Bizim Başbakanımız da oraya gitti. Biz 7-8 ay içerisinde 1500'ün üzerinde şehit verdik, kıl kıpırdamıyor. Yas ilan edilsin diye CHP grubu teklif verdi. Nasıl reddedilir böyle bir şey, söyler misiniz bana? Bizim kültürel değerlerimizde cenazeye can kayıplarına saygı kalmamış. Bizim dinimizde bile bir cenaze geçerken hazırolda durur, sagıyı gösterirsiniz. Bu da kalmamış."

GÖZLERİM YAŞARIYOR

Beraber eğlenip beraber yas tutmayan bir toplum haline geldiğimizi belirten Ateş, "Emin olun bunları söylerken gözlerim yaşarıyor. Beraber eğlenemiyoruz beraber yas tutamıyoruz. Söylermisiniz bana nasıl bir toplum olduk? Memleketimiz için biz CHP'liler bütün yurttaşlarımız  bu konudan çok büyük kaygı duyuyor. Kaygı duymaktada haklı. Değerli arkadaşlarım beraber yas tutamayan bir toplum beraber bir geleceği inşa edemez. Alelacele bu hükümet ülkemizde kendi yandaşı ve karşı taraf diye iki grup oluşturdu. bu iki grup arasındaki uçurum öyle derinleştiki artık o uçurumu kapatmak çok zor hale geldi. özellikle Gaziantep bu uçurumun kapatılmasında en zor hale gelen iller arasında. Bu uçurum sorumlusu kim, Cumhurbaşkanı. Başkanlık sistemi için seçimi tekrarlattırıyor. Uçurum derinleşiyor. ve sonuçta toplum bugün olduğu gibi kutuplaştı, ekonomimiz zarar gördü, şiddet tırmanmaya devam ediyor. Nerede duracağı belli değil. Ayırıcı politikalar nedeniyle toplumuzmuzun sosyal psikolojisi bozuluyor. Etnik ve mezhepsel ayrımcılık, Türkiye'de artıyor" şeklinde konuştu.

ZILGITLARLA ETKİNLİK YAPMAYI İÇİME SİNDİREMEDİM

 

Gaziantep mutfağının tanıtıldığı lansmanda yah ve zılgıt çalınmasını eleştiren Ateş şöyle konuştu:"Her tanıtım bizim göğsümüzü kabartır. Büyük grurur duyarım. UNESCO'dan aldığımız ve hakettiğimiz bu ödülle Gaziantepli olarak iftihar ediyorum. Keşke buna benzer 20 tane daha ödül alsak. Katkısı olanında ellerine sağlık, teşekkür ederim. Ama böyle bir dönemde yüzlerce şehit verdiğimiz dönemde zılgıtlarla etkinlik yapmayı ben şahsen içime sindiremem. Böyle bir zamanlamayı nasıl düşünemediler diye acı dacı düşünüyorum. Ödül alması hepimizin göğsünü kabartır ama birlikte yas tutamayacaksak, bu bizi bir bütün toplum olmaktan uzaklaştırır. Gazeteleri açıyorum babasının tabutuna başını koymuş çocuklar görüyorum, anneleri görüyorum. Beraber eğlenip ,kol kola girip halay çekelim ama yas tutmamız gereken zamanda  yas tutalım." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.