1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Zeugma için kampanya
Zeugma için kampanya

Zeugma için kampanya

Aktüel Arkeloji Dergisi Zeugma'dan Amerika'ya kaçırılan mozaiklerin iade edilmesi için kampanya başlattı. Kampanya change.org de destek verdi. Sitesinde ciddi...

A+A-

Aktüel Arkeloji Dergisi Zeugma'dan Amerika'ya kaçırılan mozaiklerin iade edilmesi için kampanya başlattı. Kampanya change.org de destek verdi. Sitesinde ciddi bir metin hazırlayarak kampanyaya davette bulunan change.org uyarılarda da bulundu. Kampanya'nın muhatabı ise Bowling Gren State University olarak gösterildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, kampanyaya destek verdi ve attığı twitte "‪#Zeugma mozaikleri yıllar önce ABD'ye kaçırıldı. Devletimiz almak için çabalıyor ama bir destek de bizlerden olsun" dedi.

SİTENİN ön sözünde  "Anadolu tarihinin özgün eserleri olan Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalanmış, parçalanmış ve yasal olmayan yollarla yurt dışına kaçırılmıştır. Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle, eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Bowling Green State Üniversitesi'nde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu'ya iade edilmesi gerekmektedir" ibaresi yer aldı..

12 PARÇA MOZAİK  

change.org kampanyanın devamındaki açıklamasında ise, "1960’lı yıllarda Zeugma ve çevresinde yapılan kaçak kazılar sırasında yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen, MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen 12 parça mozaik, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından 1965 yılında Manhattan’daki bir sanat galerisinden satın alınmıştır. 35.000 dolara satın alındığı bilinen mozaikler Bowling Green State Universitesi, Wolfe Center Binası, Eva Marie Saint tiyatrosunun lobisinde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.  Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Dr. Stephanie Hooper tarafından mozaikler üzerinde yürütülen çalışmalar, bu parçaların Zeugma’dan kaçırılmış olduklarını kanıtlamıştır. Şüphesiz ki bu arkeolojik eserler olmaları gereken yere, modern müzecilik teknolojisine uygun olarak 30 bin metrekarelik alana inşa edilmiş olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne derhal iade edilmelidir"

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN HAZIRLANAN METİN

Kime :

Bowling Green State University , Bowling Green State University karşı

Bowling Green State University , Ohio

To : GENEL MÜDÜR

Bowling Green State University

Bowling Green , OH

43403-0001

Sayın Yetkili;

2 tarihlenen 12 mozaik parçalarından oluşan antik eserler - MS 3. yüzyılda 1960 yılında Türkiye'ninGüneydoğu Anadolu bölgesinde Zeugma yağmalanmış ve yasadışı ABD'ye götürüldü . Kültürel eserlerkaçakçıları tarafından 35.000 $ için 1965 yılında Bowling Green State Üniversitesi'nde satılan bu özellikleri, kültür varlıklarının yasadışı kaçakçılığının açık örnekleridir. Araştırmacılar tarafından parçaları üzerinde yapılan çeşitli deneyler sonra, mozaikler ' Zeugmaantik kökenli olduğu kanıtlandı .

Buson iki bin yıl boyunca, kültürel miras ve özellikleri geniş bir yelpazede yasadışı yurtlarından alıcı ülkelere taşınmıştır, bu ortak bir şeydir. Bu kaçakçılık ile risk bu yasadışı "hazine avı" ve kültürel özellikleri birlikte kaçakçılıkla artıülkelerin kendi kültürel mirasın korunması, durdurmak için, tüm yasadışı kazanmıştır kültürel özelliklerini geri devam örgütlü bir girişim ve yoğun çaba var orijinal yerlerine . Bu projenin bir parçası olarak, Bowling Green State Üniversitesi Sanat Wolfe Merkezi'nin birinci katında sergilenen mozaikler haklı ve yasal olarak Türkiye'ye aittir ve menşe ülkeye geri dönmek zorundadır. Bizim istek gelince, biz istemine cevap arıyoruz . Selamlar ,

Gerçek Arkeoloji Dergisi - Anadolu Aktüel Arkeoloji Dergisi  saygılarımla

LEYLA ÖZEKİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.