Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Emel Gül Çakır - Benim Pencerem

Yazarın Tüm Yazıları >

ZEHİRLENDİNİZ Mİ?

A+A-

ZEHİRLENDİNİZ Mİ?

HEMEN YOĞURT YİYİN.

HAYIR! İ

ŞTEN AYRILIP UZUNCA BİR TATİL YAPIN!

üniversiteden mezun oldun, iş buldun ve çalışıyorsun. Çok heyecanlısın! Motivasyonun zirvede. Kendini ispat etmek, hızlı adımlarla kariyerinde yükselmek istiyorsun. Hatta öyle ki, mülakatta sana kendini 5 yıl sonra nerde görüyorsunuz sorusunu soran yöneticine içinden şöyle cevap verdin; Ne 5 yılı, 3 yıl sonra senin yerindeyim! Sen 15 yıl bekledin ama benim o kadar beklemeye hiç niyetim yok!

Geceli gündüzlü çalışıyorsun, hep fazla mesailere kalıyorsun. Evde bile aklında sürekli iş var. Bir sonraki pozisyona en uygun aday olduğunu ispat etmen ve oraya gelene kadar da nefes almadan çalışman lazım değil mi? DEĞİL! Neden mi? 12 yıldır İnsan Kaynakları alanında çalışan bir profesyonel olarak bu hırsınızı şöyle betimlememe izin verin lütfen; Hızlı koşan at!

Bu tür hırs küpü arkadaşların bir kısmı kariyerlerinin başında, öğrenme sürecinin tadını çıkarmak yerine at gibi koşmayı tercih ediyor. Sonra hızlı yoruluyor tabi. 5 yıl sonra da “çok yoruldum” sendromuna girip bu sefer, en başta yaşamaları gereken rahat zamanları yolun ortasında bir yerinde yaşamak istiyorlar. Yani artık ne kariyerleri çok umurlarında oluyor ne de mevkileri.

Çevremde bunun sayısız örneğini gördüm, görüyorum. Meslektaşları 40lı yaşlarına doğru kariyerinin zirvesine çıkarken, kendileri azıcık aşım ağrısız başım moduna giriyorlar. Bunun bir sürü yan etkisi var elbette. En önemlileri gelir ve prestij kaybı, bir de kariyerinden zevk alamayacak aşamaya gelmiş olmak, yani kariyer zehirlenmesi yaşamak. Aşırı gıda nasıl vücutta zehir etkisi yapıyorsa, aşırı kariyer hırsı da psikolojik açıdan sizde kariyer zehirlenmesi yaratabilir. O yüzden özellikle yeni mezunsanız, şöyle birkaç sene sakin sakin yeni mezun olmanın tadını çıkarın ve bu alanı özgürce kullanın. Özellikle Y jenerasyonu diye tanımladığımız kuşakta gördüğümüz bu durum, oldukça vahim sonuçlar doğuruyor. Merak etmeyin, kariyerinizin bir yere kaçtığı yok, nasılsa ne işler biter, ne kariyer imkânları. Siz hayatın tadını çıkarmaya ve dengeli bir hayat sürmeye özen gösterin yeter. Ne de olsa bilim adamları mutluluğun formülünü yaşadığımız deneyimlerden aldığımız hazza bağlıyorlar. Yani en güzel yatırım mutluluğunuza yapılan yatırım oluyor yıllar sonra geriye dönüp baktığınızda. O yüzden kendinizi yukarıda tanımladığım duruma yakın hissediyorsanız, hemen uzun bir tatile çıkın ve içinize dönüp “özdeğer” kavramınıza bakın. Sonra yardım isterseniz, her zaman buralardayım.

Sevgiler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.