1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yüz güldüren artış
Yüz güldüren artış

Yüz güldüren artış

Turizm sektörünün canlanmasına yönelik çalışmalar meyve vermeye başladı. Turist sayısının artışı için gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda...

A+A-

Turizm sektörünün canlanmasına yönelik çalışmalar meyve vermeye başladı. Turist sayısının artışı için gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda şehre gelen turist sayısında artış yaşandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, Gaziantep’e gelen turist sayısında artış yaşandığını söyledi. 

300 BİNİ BULUR

Son yıllarda turizm alanında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda turist sayısında her geçen gün artış yaşandığını dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Özuslu, bu yılki turist sayısının 300 bin civarında olacağını aktardı. Ergün Özuslu, “Gaziantep, turizm alanında her geçen gün Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ön plana çıkan bir il durumuna geldi. Gaziantep’e turist sayısında geçmiş yıllara nazaran ciddi bir artış görülmektedir. Geçen yıl 218 bin civarında ziyaretçi sayısı oldu. Bu sayının 2014 yılında yaklaşık 300 bin civarında olması bekleniyor” dedi.

KÜLTÜR YOLU ÖNEMLİ

Turizm alanında yapılan çalışmaların turist sayısındaki artışa katkı sunduğuna işaret eden Özuslu, “Kültür Yolu’nun tamamlanmış olması, sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yapılmış olması Gaziantep’i ciddi anlamada kültür turizmi yerine dönüştürdü. Gaziantep ve çevre iller inanç turizmi açısından birçok sahabeye ev sahipliği yapıyor. İnanç turizmi açısından da ciddi bir potansiyel var. Önemli sahabelerin türbelerini ziyaret eden birçok turist geliyor. Dolayısı ile bunların tamamı Gaziantep’in ziyaretçi potansiyelini arttırıyor” ifadelerini kullandı.

MÜZELER KENTİ GAZİANTEP

Konuşmasında Gaziantep’teki müze zenginliğine dikkat çeken Özuslu, şunları söyledi:“Gaziantep’teki turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Gaziantep ‘müzeler kenti’ haline geldi. Gaziantep bir ‘turizm kenti’ haline geldi. Bu noktada 14 tane müzemizde hizmet vermekteyiz. Müzelerimiz, birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor. Özellikle Zeugma Mozaik Müzesi, bölgenin en büyük mozaik müzesi. Ayda yaklaşık 10-12 bin turistin ziyaret ettiği bir müze. Her geçen gün ziyaretçi sayısı da artmaktadır.”

RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü Özuslu, şu bilgileri verdi: “Rum Kale’de bu yıl başlayan restorasyon çalışmaları 2 yıl boyunca sürecek. Bu 2 yıl boyunca Rum Kale’nin galerilerinde bir restorasyon çalışması, üstündeki 8 adet cumhuriyet dönemi ev, yürüyüş yolu, Aziz Nerses Kilisesi’ndeki restorasyon çalışması bu yıl içerisinde başladı ve 2 yıl boyunca çalışmalar devam edecek. Aynı zamanda 2014 yılı Ekim ayı içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından kazıların devam etmiş olduğu Karkamış Antik Kent höyük kazı alanında çalışmalar devam ediyor. Ekim ayı içerisinde oranın da ziyaretçilere açılması öngörülüyor. Orada bir arkeopark projesi uygulanacak. Böylelikle gerekli izinler alındıktan sonra buralar da turizme açılmış olacak" İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum