1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Yılda 168 bin çocuk sigara kurbanı!
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Yılda 168 bin çocuk sigara kurbanı!

A+A-

‘Pasif içicilik öldürüyor, Sigaranın dumanıyla onu da yakma! Yapılan araştırmalara göre sadece kullananlar değil soluyanlar da risk altında. Öyle ki yılda 600 binden fazla insan pasif içicilik nedeniyle yaşamını kaybediyor. Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk konu hakkında, “Yılda hayatını kaybeden 600 binden fazla insanın 168 bini çocuk. Halk Sağlığı Haftasında el birliğiyle sigaraya karşı savaşımızı ve duyarlılığımızı arttırmalıyız. Bu günler birlik olmak, mücadele etmek için önemli bir fırsattır” sözleriyle sigaranın ölümcül vahşetine vurgu yapıyor.

Bağımlılıklara karşı asırlık mücadelesini aralıksız sürdüren öncü halk sağlığı kuruluşu Yeşilay, bir gerçeği tekrar hatırlatıyor: Pasif içicilik öldürüyor! Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) pasif içiciliğin etkilerine ilişkin hazırladığı raporda gözler önüne serilen rakamlar adeta kan donduruyor. Rapora göre her yıl 600 bin kişi pasif içicilik sebebiyle hayatını kaybediyor. Bunların üçte biri ise çocuk. Yani her yıl 168 bin çocuk, içilen sigaranın dumanına maruz kalarak yaşamını kaybediyor.

Radyasyondan daha zararlı!

Sigara dumanına maruz kalanlar başta kanser olmak üzere amfizem, kalp hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalığa yakalanıyor.

 

Araştırmalar, başkalarının içtiği sigaranın dumanına sadece 30 dakika maruz kalmanın, uzun süreli sigara içildiğinde ortaya çıkan sonuçlarla aynı fiziksel etkilere sebep olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmalar pasif içicilikten kaynaklanan kanser ölümleri oranının asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların tümünün toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.