1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yılda 1 milyon konut inşa ediliyor
Yılda 1 milyon konut inşa ediliyor

Yılda 1 milyon konut inşa ediliyor

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Araştırmalar  Topluluğu Genç Katılım Koluna üye öğrenciler tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım...

A+A-

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Araştırmalar  Topluluğu Genç Katılım Koluna üye öğrenciler tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda “Konuta Hücum: 2000’ler Türkiye'sinde Bir Meta Olarak Mekânın Ekonomi Politiği”  adlı konferans düzenlendi. Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Gülhan tarafından verilen konferansta konut meselesinin hayatımıza etkileri konusunda bilgi verildi.

HER 5 KONUTTAN BİRİ İSTANBUL'DA İNŞA EDİLİYOR

Yapılaşma bakımından Türkiye’nin dünyada hızla büyüyen ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Dr. Gülhan, Türkiye’de üretilen her beş konuttan bir tanesinin İstanbul’da inşa edildiğini ve yapılan her konutun insanların yarım yüzyıllık yaşamını etkilediğini söyledi. 

MAHALLE HAYATI DEĞİŞİYOR

Dr. Gülhan, “İnşaat sektöründe yaşanan hızlı büyüme içerisinde birçok değişim birlikte yaşanıyor. İnşaat sektöründe fiyat olarak da, piyasa olarak da Türkiye’de inşaat mekanizmasını belirleyen güç İstanbul. Her yıl yapılan neredeyse bir milyona yakın konut Türkiye’yi etkiliyor ve geri dönülmez bir şekilde yeniden inşa ediyor. Bakkaldan, kasaptan ibaret olan mahalle hayatı artık geri dönülmez bir şekilde değişiyor”  diyerek, insanların bu yeni yapılaşmayla birlikte otomobillerin de sayısının giderek artmasıyla mahalle hayatından uzaklaşıp alış-veriş merkezlerine yöneldiğini söyledi.  “Türkiye konuta bu kadar yatırım yaparken acaba bunu sürdürülebilir bir şekilde kalkınmaya dönüştürebilir mi?” diyen Dr. Gülhan, sosyal bir bakış açısından bakıldığında özellikle Gaziantep’te yapılaşmadan dinamizmi gördüğünü, yapılaşmayla birlikte kalıcı geri dönülmez bir değişim yaşandığını ifade etti.

Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.