1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıkım kararı durduruldu
Yıkım kararı durduruldu

Yıkım kararı durduruldu

Şahinbey Belediyesi’nden 2010 yılında satın aldığı binaya yine aynı belediyenin kaçak yapı diyerek yakım kararı alması ve 20 Ocak’a kadar süre tanıması...

A+A-

Şahinbey Belediyesi’nden 2010 yılında satın aldığı binaya yine aynı belediyenin kaçak yapı diyerek yakım kararı alması ve 20 Ocak’a kadar süre tanıması üzerine, Baharoğlu Giyim firması yetkilileri, sabah yıkım için gelecek ekibi davul zurna ile bekledi. 

Firma sahibi Mehmet Baharoğlu ile fabrika çalışanları, gelecek ekibe tepki göstermeyeceklerini ve görevlerini rahatlıkla yapabilmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

Fabrika çalışanları ise, çalınan davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekerek gelecek yıkımı ekibini beklediler. Ancak saatler ilerledikçe, Şahinbey Belediyesi yıkım ekibi gelmedi. 

Belediye yetkililerinin, yıkım kararını durdurma kararı aldıkları öğrenildi.

Bu gelişme üzerine, bir açıklama yapan Mehmet Baharoğlu, yıkım kararının kendilerine tebliğ edildiğini ancak yıkımın yapılacağı tarihte belediye ekiplerinin gelmediğini belirterek,” Firmamızın sahip olduğu 935 metrekare alan üzerine kurulu bina, 1998 yılında tarafımızdan satın alınmış olup,  söz konusu binanın üzerinde bulunduğu Dumlupınar Mahallesi, 1167Ada, 1 Parsel ve 209 pafta sayılı yerin ile İmar Kanunu 16. Ve 17. maddeleri gereğince parselasyonu yapılması amacıyla Şahinbey Belediyesi’ne başvurulmuş olup,  parselasyon yapıldıktan sonra 16 Aralık 2009 tarih ve 1833 sayılı Encümen kararıyla 3 parselasyona bölünmüştür. Bu çerçevede 82.74 metrekare alan belediye uhdesinde kalırken, 1 ve 2. parselde yer alan 33.12 metrekare ve 400 metrekare olmak üzere toplam 515.86 metrekare parselasyon payı olarak “üzerindeki 4 katlı binayla” birlikte belediyeye geçmiştir. Tarafımızın 09 Haziran 2010 tarihinde başvurusu üzerine Şahinbey Belediye Encümeni’nin kararıyla 1. parselde yer alan belediye payına 08 Ekim 2010 tarihinde (33.12 metrekare arsa ve üzerindeki bina için) 9 bin 936 lira, 2. parselde yer alan (400 metrekare arsa ve üzerindeki bina için) 120 bin lira olmak üzere toplam 129 bin 936 lira belediye veznelerine makbuz karşılığı ödeme yapılmıştır. O tarihte belediye tarafından metrekaresine 300 TL bedel biçilen söz konusu taşınmaza bu bedel üzerinde bina olduğu için normal arsa bedelinin üzerinde bir meblağ tahakkuk ettirilmiştir.  Bugün itibariye Şahinbey Belediyesi aynı mahallede emsal yerler için metrekaresi 70-200 TL’den istimlak gerçekleştirmektedir. Şahinbey Belediyesi’nin açıklamasında 33.12 metrekare satıştan bahsedilirken aynı gün içerisinde tarafımıza üzerindeki bina ile satılan 400 metrekareden hiç bahsedilmemiştir. Söz konusu kaçak olduğu iddia edilen bina belediye mülkiyetinde iken hiçbir işlem yapılmamış ve olduğu gibi satışı belediye tarafından yapılmıştır. Tarafımızdan satın alınan binaya o günden bu yana hiçbir şekilde tadilat yapılmamış bir tek çivi dahi çakılmamıştır. Ayrıca binamızın belediyeye ait geriye dönük vergi, harç, rumuz gibi tüm yasal yükümlülükleri zamanında yerine getirilmiştir. Bugün itibariyle yıkımın durdurulması için tarafımızdan yürütmeyi durdurma kararı alınmamıştır” dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.