1. HABERLER

  2. SPOR

  3. YETERSİZ...
YETERSİZ...

YETERSİZ...

 Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi’nin ‘Haftaya bakış köşesinde’ (Spor Tesis Fakiri Gaziantep) başlıklı değerlendirmesi spor kamuoyunda büyük...

A+A-

 Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi’nin ‘Haftaya bakış köşesinde’ (Spor Tesis Fakiri Gaziantep) başlıklı değerlendirmesi spor kamuoyunda büyük etki yarattı.

Görüşlerini aldığımız spor adamları, tesisler konusunda şehrimizin çok geride kaldığı görüşünde birleşirken, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun ise Spor ibaresinde sadece futbola hizmet ettiğini onun dışında ise bir branşla ilgilenmedi dile getirildi.

Görüşlerini açıklayan il temsilcileri, kulüp başkanları ve antrenörler şu görüşlere yer verdiler:

ANTRENMAN YAPACAK SALONUMUZ BİLE YOK

Ali Bağcı (Merinos Bayan Voleybol Antrenörü)

ASKF’nin sadece futbol takımlarıyla ilgilenmesinin doğru bir olay olmadığını açıklayan Merinos bayan voleybol takımının antrenörü Ali Bağcı, “Bu kentte sadece futbol yok bunun dışında basketbol, voleybol ve birçok bireysel dalda spor alanı var. Bu insanları kucaklamaları gerekiyor, ASKF başkanı Sayın Abdulkadir Gözegir’i de tanımıyorum belki de çok kibar bir arkadaştır, çok iyi niyetli biri olabilir belki onu yanlış yönlendiriyorlar da olabilir ama artık sorunları çözmesi gerekiyor. ASKF o zaman Amatör Futbol Kulüpleri Federasyonu olsun. Tesislerin yeterli olduğunu kimse söyleyemez, eskiden spor alanları daha da fazlaydı. O dönemlerde 20 tane futbol sahası yan yanaydı, toprak zemin üzerinde oynanıyordu ama insanlarımızı fazlasıyla spor yapma imkanı bulabiliyordu. Biz antrenmanlarımızı Kamil Ocak kapalı spor salonunda yapabiliyoruz ama orada okul maçları da oynanıyor, Akkent spor salonu tam olarak faaliyete geçmedi, çok az eksikliği var Şahinbey Belediye başkanımız istese orayı bir hafta da hizmete sunar. Başkanımız spor konularına biraz kırgın kaldı galiba. Kamp eğitim tesisleri vardı yıkıldı ama yerine yenisi yapılmadı, sporcu fabrikası projesi vardı ne yazık ki o da olmadı. Temeli atılmış deniyor ama ne olacak bekliyoruz. Bu şehre spor tesisleri yapsınlar da kim yaparsa yapsın. Salon sporlarında antrenman yapılabilecek bir salon yok ancak okul salonları kullanılabilinir ama onlarda kulüplere ücretli olarak tahsis ediliyor.

BU KARGAŞAYA SON VERİLMELİ

Güven Alkoçak (Basketbol İl Temsilcisi)

Basketbolda kulüplerin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olduğunu ifade eden Basketbol İl Temsilcisi Güven Alkoçak, “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından faaliyetler organize ediliyor. Bizim federasyonumuz özerk olmasından dolayı statüsü daha değişik. Atamalar ve diğer konular ASKF’ye bağlı değil direk basketbol federasyonuna bağlı. Profesyonel kulüpler federasyon tarafından yerel amatör kulüpler ise Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyorlar. Benim bildiğim kadarıyla Futbol il temsilcisini kulüpler seçimle belirliyor ve ASKF’ye bağlı. Ancak bizde öyle değil, bunun kademeli geçişini bundan 5 sene önce ASKF’ye sicil lisans aşamasında yapmak istedi basketbol federasyonu ancak şimdi bu işlemleri bizzat kendisi yapıyor. Voleybol veya diğer branşların lisanslarını Gençlik Spor yapıyor ama basketbol federasyonu kendisi yapıyor. Burada ki lisansların kontrol aşamasını ASKF’ye devretmek istediler ama ekipmanlarımız yok, bütçemiz yok gerekçeleriyle anlaşmazlık oldu. Ülkemizde bazı illerde bunu ASKF’ler yapıyor bazılarını da il temsilcileri yapıyor. ASKF’de böyle bir koordinasyonsuzluk var. Lisans için gerekli evrakları aldıktan sonra Adana’da bulunan federasyona gönderiyoruz. Artık statüde mi yoksa genelgelerde mi sıkıntı var bilemiyorum. Bu konularda ASKF bize uzak ama mevcut yönetmeliklerle de bizim ASKF’ye bağlanmamız ve onların basketbolu organize etmesi biraz zor. Federasyonlar özerk olduktan sonra bütün Türkiye’de futbol ASKF’lere kaldı. Diğer branşlar için de kanunun ve yönetmeliklerin değişmesi lazım. Basketbol federasyonunun genel statüsünde ASKF diye bir kurum geçmiyor. ASKF’lerde de basketbol federasyonu diye bir kurum geçmiyor. Bu statünün kökten değişmesi gerekiyor. Bu nedenle iki başlılık oluyor, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu futbolla ilgileniyor, Gençlik Spor İl Müdürlüğü diğer branşlarla ilgileniyor. Bu şekilde bütün branşlarda dağınıklık var. Şehrimizde tesislerin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil, biz basketbol maçlarımızı minimum seviyelerde oynuyoruz, aslında daha fazla takımlar olabilir ve daha fazla maç yapabiliriz. Az sayıda ki salonlarda birçok branşlar var, onun dışında da etkinlikler yapılıyor. Mesela tekerlekli sandalye takımlarının maçları oluyor, Royal halının maçları oluyor, Büyükşehir Belediyespor’un basketbol takımının maçları oluyor. Merinos voleybol takımının maçları var lig maçlarının yoğunluğu nedeniyle bu şehirde ciddi anlamda salon yetersizliği var. Aslında yeterli salonlar olsa örneğin bir salonu sadece bir branşa tahsis edilebilinir ama maalesef böyle olmuyor, kulüp takımlarının maçlarının yanı sıra okul sporları da var. Belediyelerin yaptıkları salonların olacağı söyleniyor, yetkililerle konuşuyoruz sorunların çözüleceğini söylüyorlar.

ADI AMATÖR AMA BİZİ BİR KERE BİLE ARAMADILAR

Veysel Döşüçukur (Taekwondo il temsilcisi)

Yaklaşık 37 yıldır Taekwondo sporunun içerisinde yer aldığını söyleyen Taekwondo il temsilcisi Veysel Döşüçukur, “Bu zaman süreci içerisinde daha Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu bir defa bile ‘siz ne yapıyorsunuz’ demediler. Sadece her sene basın kanalıyla amatör futbol kulüplerine malzeme yardımı yapıldığı haberlerini görebiliyoruz. Bunun dışında her hangi bir duyum veya davet almadık. Biz bu zamana kadar sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kanalıyla bazı süreler içerisinde malzeme yardımından yararlandık ama onun dışında ASKF’den bir şey görmedik. Şehrimizde ki tesislerin yetersizliği kanayan bir yaradır. Mevcut tesislerle Avrupa düzeyinde başarılı olabilecek bir sorucuyu yetiştirmek çok kolay bir iş değil. Geçmiş dönemde ki yetkililere de tesis sıkıntısını defalarca deklare ettik. Yeni il müdürümüz de yeni tesisler konusunda sürekli Ankara’ya giderek sıkıntıları giderme mücadelesi içerisinde. İnşallah bu girişimleri gençlerimize hizmet sunmak amacıyla yeni tesisiler yapılır diye düşünüyorum.

ASKF AMATÖRLERİ TANIMIYOR

Arif Ay (Atletizm il temsilcisi)

Son dönemlerde yapılan spor alanlarıyla kendi branşlarında ki tesis sorununun çözüldüğünü kaydeden Atletizm il temsilcisi Arif Ay, “Akkent ve Seyrantepe tesisleri faaliyete geçmezden önce yıllardır bu konuda büyük sıkıntılar yaşadık. Benim için ASKF futbolkoliktir, orası ASKF’nin açılımını bilmeyen insanlar tarafından yönetilen bir kurumdur. ASKF eşittir futbolkolik, o kurum adına yakışır bir şekilde yönetilemiyor. Mesela Taekwondo da, judo da Gaziantep’ten çıkan milli sporcular ve Avrupa şampiyonları var bunlara emek veren insanlar var ve yokluklarla savaşarak oraya geldiler en azından onore edilmeleri gerekiyor. ASKF’nin bu şehirde sporun genel durumunu kısa bir şekilde özetleyip çalışma yapmaları gerekiyor. Futbolda derece elde eden takımlara ödüller verilmiş bu güzel bir örnek bizlerde elde edilen başarıların ardından ödüllendirilmek isteriz.

GAZİANTEP'TE YOK..YOK..YOK..YOK..

Hulusi Kalender (Engelsiz Gaziantep Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübü Başkanı Hulusi Kalender)

Spor tesisleri konusunda en büyük sıkıntıyı kendilerinin yaşadığını kaydeden Engelsiz Gaziantep Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübü Başkanı Hulusi Kalender” Kamil Ocak Kapalı Spor salonu spor müsabakalarının yapılabilmesi adına çok yetersiz. Gece geç saatlerde bile antrenman yapamadığımız zamanlar oluyor, o saatlerde güvenlik görevlisi istiyoruz. Açıkçası antrenmanımızı gece yapalım diyoruz ama olmuyor aynı şekilde Gazikent sahası da öyle. Zaten Karataş Şahinbey salonuna almıyorlar. Bedensel engelliler sporu tekerlekli sandalye branşında biz bu sıkıntıları haddinden fazla yaşıyoruz. Normal bir insan normal ayaklarıyla yürür ama bizim sporcularımız tekerlekli sandalyelerini sırtında taşıyarak salona geliyorlar buda Gaziantep adına utanç vericidir. Bu şehirde görev yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürleri de sıkıntılı. Belediyelerin üç tane halı sahası yapması veya spor alanları açması doğru değil. Önemli olan kitlelere hitap edebilen toplu tesislerin açılmasıdır. Olimpik ölçülerde yüzme havuzumuz yok, Şehitkâmil Belediyesinin 25 metrelik havuzu var ve İbrahimli bölgesinde ki yüzme havuzu hala bitirilemedi. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yıllardır bir çatı altında ama sadece futbola bakıyorlar. Bunun haricinde diğer branşlarla ilgili her hangi bir değerlendirme yapılmıyor, toplantılar olmuyor. Amatör spor federasyonunun bazen yılda bir yemeklerde görüyoruz onun haricinde bir de malzeme dağıtılırken görüyoruz. Esas iş mahalli takımların organizasyonun da iyiler ama diğer dallarda yoklar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.