1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Yeşilay’dan profesyonel destek hattı
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeşilay’dan profesyonel destek hattı

A+A-

Bağımlılık konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan bağımlı yakınları, Yeşilay sayesinde derin bir nefes alıyor. Yeşilayın, uzman psikologlarla yönlendirme yaptığı YEDAM telefonla danışmanlık hattını en çok bağımlı yakınları arıyor. YEDAMda uyuşturucu ve alkol bağımlılarına, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına hizmet veriliyor.

Yeşilayın, faaliyete geçen YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) danışma hattı ile uzmanlar, bağımlılar ve ailelerine profesyonel destek veriliyor. Tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan 444 7975 danışma hattı ekibi, arayan kişilere yönlendirme hizmetinin yanı sıra tavsiye ve danışmanlık hizmetleri de sunuyor.

“YEDAM, Türkiyede önemli bir eksikliği kapatmayı amaçlıyor”

Uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı konusunda bilgi almak, doğru yönlendirilmek isteyen herkese, bağımlılara ve bağımlı yakınlarına profesyonel destek amacıyla kurulan YEDAMın, çok yoğun çalıştığını kaydeden Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, hattı en çok bağımlı yakınlarının aradığını kaydederek: “Bağımlılık riski taşıyan kişiler, tedavi görmüş eski bağımlılar ve aileleri için bilgilendirme, destek verme ve yönlendirme hizmetlerinde nitelik ve nicelik olarak sıkıntılar yaşanıyordu. Bağımlıya ya da bağımlılık riski taşıyan kişilere yaklaşım çok önemli bir konu. Aileler ya da yakınları bağımlı olan ya da bağımlılık riski taşıyan kişilere nasıl yardımcı olacaklarını, bu hassas süreçte nasıl davranacaklarını ya da nereye yönlendireceklerini bilmiyorlar. Bağımlılıkla ilgili tüm bu konularda ailelere, bağımlılara yardımcı olmak doğru yönlendirmek, korumak ve farkındalık oluşturmak için YEDAM danışma hattını hayata geçirdik. YEDAM Danışma Hattını arayarak destek almak isteyen kişilerin telefonlarını uzman psikologlar açıyor. Onları dinliyor ve en doğru şekilde yönlendiriyor. Bu kişilerin hastane süreçlerinin de takipleri yapılıyor. Arayanların yüzde 75i bağımlı yakınları, yüzde 15i bağımlı bireyler, yüzde 8i bağımlı bireylerin çevresi, yüzde 2si ise sahada çalışan uzmanlar. YEDAM, bu noktada Türkiyede önemli bir eksikliği kapatmayı amaçlıyor.”

YEDAM Türkiye geneline yayılacak

 

İstanbul pilot il olmak üzere önümüzdeki dönemde Türkiye geneline yayılması öngörülen merkezlerle YEDAM, psikolojik danışmanlık hizmetinin yanı sıra bağımlı bireylerin sosyal hayata tekrar uyum sağlaması için sosyal destek hizmetleri de sunacak. YEDAM adını taşıyan merkezlerin Türkiye geneline yayılacağını kaydeden Yılmaz, YEDAMda ayrıca aile terapileri ve bilinçlendirme çalışmalarının da yapılacağını belirtti. Yılmaz, faaliyetlerini bilimsel bir altyapıda yürüten YEDAMın, bir danışma kurulu oluşturacağını kaydederek, kurulda; konusunda uzman psikiyatr, psikolog, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünden halk sağlığı uzmanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından bir sosyal hizmet uzmanı, Yeşilay Bilim Kurulundan bir sosyolog ve eğitim uzmanı ile Yeşilay personeli ve bir avukatın da yer alacağını da söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.