1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Yeşilay’dan profesyonel destek hattı -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeşilay’dan profesyonel destek hattı -2-

A+A-

YEDAM, alan uzmanları için eğitimlere başlıyor

YEDAM, hizmet modelinin ülke genelinde yaygınlaştırma ve bu alanda çalışacak kişilerin yetiştirilmesi amacıyla bağımlılıkta temel bağımlılık eğitimlerine başlıyor. “YEDAM Birinci Basamak Bağımlılıkta Temel Teorik Eğitim Programı”nda katılımcılara ana hatlarıyla bağımlılık, alkol ve madde kullanım bozuklukları, bağımlılıkta yasal süreçler, tedavi yöntemleri ve sosyal destek mekanizmaları üzerine eğitim verilecek. Alanında uzman isimlerin vereceği eğitim programı 3 gün sürecek. YEDAM, bağımlılık alanındaki insan kaynağı ihtiyacını giderme ve en güncel ve bilimsel bilgilerle donanmış uzmanların yetişmesini amaçlayan eğitim programının sonunda katılımcılara katılım belgesi verecek.

Mücadelenin Başka Yolu Var projesi  kapsamında seminerlere başlandı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Genç Yeşilay Kulübü öğrencilerinin hazırladığı, Yeşilayın Genç Yeşilay Mali Destek Programı tarafından da hibe desteği gören Mücadelenin Başka Yolu Var projesi kapsamında seminerlere başlandı.

 

Akranlarını bağımlılığa karşı bilinçlendirerek, uluslararası alanda faaliyet ve işbirliği yapmayı amaçlayan FSM Vakıf Üniversitesi Genç Yeşilay Kulübü öğrencileri Mücadelenin Başka Yolu Var projesi kapsamında İtalyada faaliyet gösteren ve rehabilite merkezi San Patrignano tarafından düzenlenen uluslararası önleme projesi wefree etkinliğine katılmıştı. Bu etkinlik sonrası yurda dönen Genç Yeşilaycılar ilkini Zeytinburnunda düzenledikleri seminerlere start verildi.  İtalya örneğini inceleyen öğrenciler Türkiyedeki ilk saha çalışmasını Zeytinburnu 100. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesinde 2 gün sürecek etkinliklerle yaptı. Alanında uzman isimlerin verdiği seminerlerle bağımlılığa karşı farkındalık kazanan lise öğrencileri t-shirt boyama, ebru gibi çeşitli aktivitelerle de eğlenceli saatler geçirdi.   Saha çalışmasının ilk gününde Genç Yeşilay Koordinatörü İsmail Memişin Yeşilayı anlattığı sunumun ardından FSMVÜ Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert, bağımlılık üzerine bir seminer verdi. Ardından FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri eşliğinde lise öğrencileri ebru yaptı, t-shirt boyadı. Etkinliklerin ikinci günüde ise FSMVÜ Kariyer, Girişimcilik ve Mesleki Test Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Avcı Beden Dili Ve Etkili İletişim, Psikolog Sümeyra Şahin Hobi Edinmenin Faydaları hakkında konuştu. Saha çalışmaları ise aynı etkinliklerle devam etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.