1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. YERLİ MALINI TERCİH EDİN
YERLİ MALINI TERCİH EDİN

YERLİ MALINI TERCİH EDİN

Ayakkabıcılar, son günlerde halk sağlığını tehdit eden Çin malı ayakkabılar konusunda vatandaşları uyardı. Ayakkabı sektörünün kalbinin attığı...

A+A-

Ayakkabıcılar, son günlerde halk sağlığını tehdit eden Çin malı ayakkabılar konusunda vatandaşları uyardı. Ayakkabı sektörünün kalbinin attığı yer olarak kabul edilen Gaziantep’te ayakkabıcılık sektörü içerisinde bulunan esnaf, vatandaşları Çin malı ayakkabı almamaları konusunda uyardı.

YERLİ MALINI TERCİH EDİN

Gaziantepli ayakkabıcı esnafı, vatandaşlara seslenerek yerli malı ayakkabı tercih edilmesi çağrısında bulundu. Yaklaşık 7 yıldır ayakkabı sektörü içerisinde bulunduğunu bildiren Hamdullah Çakan, vatandaşlara Çin malı ayakkabı almamaları konusunda uyarılarda bulunarak gelişi güzel ayakkabı alınmaması gerektiğini söyledi.

GELİŞİGÜZEL ALMAYIN

Yaklaşık 6-7 yıldır ayakkabıcılık sektörü içerisinde olduğunu anlatan Çakan, şöyle konuştu: “İşlerimiz zaten biraz durgun. Bu genelde büyük firmalardan kaynaklanıyor. Ben Türk malı ayakkabı satıyorum. Sattığım ayakkabıların yapımını da görüyorum. Malzemesini de görüyorum, işçiliğini de görüyorum. Büyük firmaların birçoğu ayakkabıları yabancı ülkelerden getiriyor. Yüklü getirdikleri için ucuza da mal ediyorlar. Nasıl yapılıyor, nerede yapılıyor bunu kimse görmüyor. Büyük firmaların taksit yapmalarından dolayı insanlar onları tercih ediyor. İnsanların bilmediği bir sürü şey var. Benim vatandaşlara önerim yerli malı alsınlar. Gelişigüzel ayakkabı almasınlar.”

BİLİNÇSİZ ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

1989 yılından bu yana 25 yıldır ayakkabıcılık yaptığını kaydeden Ali Akdiş de vatandaşların ayakkabı alırken daha titiz olmalarını istedi. Bilinçsizce alışveriş yapılmaması gerektiğini ifade eden Akdiş, “1989 yılından bu yana ayakkabıcılık işi ile uğraşıyorum. Şu an Çin’den gelen ayakkabılar bizim kendi iç piyasamızı bitiriyor hem paramız iç piyasada kalmıyor. Ayrıca, bu Çin üretimi ürünlerin hepsi çok sağlıksız ürünler. Çin malı ürünlerin birçoğu kanserojen madde içeriyor. Ürünün kalitesine bakmaksızın alışveriş yapıyorlar. Bilinçsiz bir alışveriş yapıyorlar. 89 yılından beri bu sektörün içerisindeyim. O yıldan bu yana dükkanıma bir çift dahi Çin malı ayakkabı koymadım. İnsanları uyarmak istiyorum. ‘PRC’ yazan ürünlerden almayın” şeklinde konuştu.

UCUZ ETİN YAHNİSİ OLMAZ

62 yıldır ayakkabıcılık mesleği ile uğraştığını aktaran ayakkabı ustası Murtaza Hacı Boncuk ise sırf fiyatının ucuz olmasından dolayı Çin malı ayakkabı alınmasının yanlışlığına dikkat çekti. ‘Ucuz etin yahnisi olmaz’ diyerek bir atasözü ile tüketicilere seslenen Boncuk, şöyle dedi: “Biz bu problemi daha önce de yetkililere bildirdik. Ben Ticaretsan’da görevliydim. Ama kimse bu konuyla ilgilenmedi. Bu durumdan hem ensafımız zarar görüyor hem de halkın sağlığı yönünden zararlı. Sırf ucuz diye Çin malı ayakkabı almasınlar.” İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.