1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. YERİMİZİ KORUDUK
YERİMİZİ KORUDUK

YERİMİZİ KORUDUK

Gaziantep’ten,  bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yüzde 1 oranında artışla 4  milyar 235 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Aylık ihracata göre...

A+A-

Gaziantep’ten,  bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yüzde 1 oranında artışla 4  milyar 235 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Aylık ihracata göre Gaziantep, Ağustos ayında en fazla ihracat yapan iller arasında altıncı sıradaki yerini korudu. 

Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in 2014 yılı Ağustos ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 gerileyerek 481 milyon 620 bin dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. Konukoğlu, "Ocak-Ağustos dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında artarak 4 milyar 235 milyon 17 bin dolara ulaştı.  2013 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise Gaziantep’ten 4 milyar 191 milyon 394 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı" dedi.

DIŞ SATIM SÜRÜYOR 

Bölge pazarlarındaki olumsuzluklara rağmen Gaziantepli işadamlarının dış satımını sürdürdüğünü belirten Konukoğlu, ‘’Yakın coğrafyamızdaki riskler, Ocak-Ağustos dönemi ihracatımızı negatif etkilemesine rağmen artışımızı koruyoruz. Aylık bazdaki ihracatımızda ise geçici sıkıntılar yaşanıyor. Bu pazarlara yönelik toparlanmanın iyileşmesiyle birlikte ihracatımızda önümüzdeki dönemde tekrar yüksek oranlı artış rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum’’ dedi.

EN DİNAMİK ŞEHİR

Gaziantep’in imalat sanayisi, sermaye gücü, ihracat kapasitesi, dış ticaret ve tecrübe birikimiyle en dinamik şehirlerinden birisi olduğuna dikkati çeken Adil Konukoğlu,  Türkiye’nin ihracatında öncü rol oynamaya ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ettiklerini kaydetti.  İstikrarlı ve hızlı büyüme sürecinde ihracatın önemine vurgu yapan Konukoğlu, ‘’Doğru zamanda doğru hamleler yaparak pazar ağını sürekli genişleten sanayicilerimiz için, pazar ve ürün çeşitlendirmesi önceliğini koruyor. Hükümetimizin de kısa vadede bu konuyla ilgili destekleri artırmasının yanı sıra uzun vadede yeni bir sanayi hamlesinin adımlarını atmasını çok önemsiyoruz’’ diyerek, açıklamasını tamamladı. 

ÇIKMAZ'DAN DEĞERLENDİRME

GÜNEYDOĞU Anadolu İhracatılar Birliği Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, 8 aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 3.7 düşüşle bölgeden 6 milyar 334 milyon 194 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyledi. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bu yılın ocak-ağustos dönemindeki ihracat rakamlarını açıkladı. Çıkmaz, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatın yüzde 3.7 oranında düşüşle 5 milyar 762 milyon 504 bin dolar olduğunu, aynı süreçte birlik olarak ihracat kayıt işlem hacminin yüzde 1 düşüşle 571 milyon 645 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. 

ORTADOĞU ÜLKELERİ İLK SIRADA

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, şöyle konuştu: "Böylece 8 aylık dönemde bölgemizden 6 milyar 334 milyon 149 bin dolarlık ihracat gerçekleşmiştir. Bölgemizden yapılan ihracatta ilk sırayı Ortadoğu ülkeleri alıyor. Ortadoğu ülkelerini, AB ile Afrika ülkeleri takip etmiştir. Bölgemizden başta Irak, Suriye, Suudi Arabistan, İtalya, ABD, İran, Almanya, Libya, İngiltere ve Belçika olmak üzere 185 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir."  Çıkmaz, aynı dönemde Gaziantep'ten yapılan ihracat tutarının ise 4 milyar 235 milyon 17 bin dolar olduğunu ekledi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.