1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ BİR KILAVUZ
YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ BİR KILAVUZ

YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ BİR KILAVUZ

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Bölge Toplantısı 10 kent konseyinin katılımı ile Çankırı'da yapıldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı...

A+A-

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Bölge Toplantısı 10 kent konseyinin katılımı ile Çankırı'da yapıldı. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen Çankırı'da 10 ilin katılımıyla bu yılın ikinci toplantısını yaptıklarını belirtti. Kent konseylerinin amacını anlatan Gülay Sarışın, "Kent konseyinin amacı kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, hesap sorma ve hesap verme ile yerinden yönetimi hayata geçirmedir." dedi.

Büyük ilgi gören bölge toplantısında Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, çok önemli mesajlar verdi.  Koç otelde düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada yerel yönetimin önemine vurgu yapan Özcan, Yerel otoritenin dağıtacağı kamu kaynaklarında kent konseylerinin öncül görevler alması gerektiğini belirtti. Özcan, "Kent konseyindeki üyeler muhalif olmalıdır. Bu kanunun ruhu öyledir. Belediye başkanına, valiye zaman zaman muhalefet edecektir. Onlar daha fazla alkışlamak yerine eleştirmek tarafından olmalıdır. Alkışlayacak sivil toplum kuruluşu çok bizde. Bundan ziyade bizi ötelere götürecek bir örgütlenmedir kent konseyi." ifadelerini kullandı.

MERKEZ ZAMAN KAYBEDİYOR

Merkezi otoritenin tali işlerle zaman kaybettiğini işaret eden Vali Özcan, "Merkezi otorite kendi asli işlerini yapamadığı için tali işler yapıyor. Merkez obez olmuş, çok büyümüş. Ben bir takım bakanlıklara gittiğimde hemen Çankırı'ya kaçmak istiyorum. Onlarca memur, onlarca büyük binalar onların içinde oturan onlarca kamu görevlileri. Merkezden beş bin lira on bin lira isterken hayıflandığımız muhatap bulamadığımız ortamda binlerce liralık kamu binalarında kamu görevlileri istihdam ediliyor. Çağdaş dünyada merkez standardı saptıyor kaliteyi ortaya koyuyor yerel idareye hesap soruyor. Çıtayı koyarsınız, hedefi koyarsınız kamu kaynaklarını neden doğru kullanmadın diye denetçi yollarsınız. Bizde oda yapılmıyor şimdi, hesap soran da yok."şeklinde konuştu.

FİLİZ: GÖÇÜ FRENLEDİK

AK parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de kentin sadece mimarisiyle değil, sanayisiyle de değerini ortaya koyduğunu anlattı. Sanayi şehirlerinin bir kente verdiği değeri belirterek, örneklerle sözlerine devam eden Milletvekili Filiz, “Çankırı’nın Ankara’ya yakınlığı 80 yıl boyunca dezavantaj olmuş. Çankırılılar yakın olduğu için Ankara’ya çok göç vermiştir. Sebebi de kalkınmışlığın olmaması, Çankırı insanını şehirde tutmanın imkanlarının aranmayışındandır. Şimdi ise Biz Çankırı Ankara il sınırına OSB kurduk. Göçü frenlemek için biz bunu yaptık.” şeklinde konuştu.

DİNÇ: YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ BİR KILAVUZ

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ise kent konseyinin bir şehir için olmazsa olmazlardan biri olduğunu söyledi. Yerel yöneticinin kent konseyinin önemine vakıf olması gerektiğini vurgulayan İrfan Dinç, "Kent konseyi bana göre şehrin aklıdır. Yerel yönetimler için çok önemli bir kılavuzdur, eğer yerel yönetici bunun önemini bilirse. Ben herşeyi biliyorum dersem kendimi felakete sürüklerim. 2004'e görevi devraldığımda 3 meclis kurdum. Çocuk, gençlik ve kadın meclisi. Çocuklardan akıl alıyorum ben. Bir kısım projeler çocuklarımızın aklıdır. Bir bakanla nasıl konuşuyorsam çocuklarla da aynı şekilde konuşurum. Çocuklarına değer vermeyen toplumlar kendilerini felakete sürüklerler." ifadelerini kullandı.

KARAR SÜRECİ ÖNEMLİ

Kent yaşamında kentlinin karar sürecinde yer alması gerektiğini kaydeden Sarışın, "Bizler kent yaşamında kentlilerin karar sürecine katılması amacıyla oluşturulan kent konseyleri birliği olarak bilgilerimizi ve birlikte konuştuğumuz paylaştığımız bölgesel toplantılar yapıyoruz. Biz, gerçekten hem yerelde hem de ulusalda büyük bir aileyiz. Bilgilerimizi paylaştıkça çözüme daha kolay ulaşıyoruz." ifadelerini kullandı. Çankırı Kent Konseyi Başkanı Muzaffer Dereli ise Çankırı'daki çalışmalardan bahsetti.

PLAKET TAKDİMİ YAPILDI

Toplantının sonunda Çankırı Valisi vahdettin Özcan, AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışın'a plaket takdim edildi.

Çankırı Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde yapılan programa Çanakkale, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Yalova, Gebze, Zonguldak, Kastamonu ve Çorum'dan kent konseyi üyeleri katıldı. 

KİMLER KATILDI

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin Çankırı bölge toplantısına, yürütme kurulunu olarak Çanakkale'den Gülay Sarışen ve Saim Yavuz, Gaziantep'ten Necati Binici ve Ökkkeş Özekşi, Yalova'dan Hasan Soygüzel, Adana'dan Ekrem Aslan, Kahramanmaraş'tan Zeynep Arıkan, Gebze'den Esat Vural'ın yanısıra, bölge illeri katıldı. 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.