1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeraltının haritası çıkarılıyor
Yeraltının haritası çıkarılıyor

Yeraltının haritası çıkarılıyor

Büyükşehir Belediyesi, yeraltındaki zenginliklerimizi gün yüzüne çıkarıp, turizme kazandırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

A+A-

Bu kapsamda livas, kastel ve mağara çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 100 mağaranın olduğu tahmin edilen şehrimizde 28 mağaranın ölçümleri, çizimleri ve belgelemeleri tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Zafer Okuducu, mağara tespitinin 1 yıl içinde biteceğini belirtirken, "Daha önce bir yeraltı haritamız yoktu. Şu anda mağaralarda envanter ve kayıt belgeleme çalışması yapıyoruz. Tespitleri yapılanlar haritaya işleniyor. Bu çalışmalar sonunda ne kadar mağaramız var, ölçüleri nedir belli olacak" dedi.

ZENGİN BİR KÜLTÜR

Coğrafik konumundan dolayı Gaziantep'in birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, bundan dolayı kültürel açıdan çok zengin bir mirasa sahip olduğunu belirten Zafer Okuducu, "Bunu kentin yapısında görüyoruz. Bu kenti gizemli kılan muhteşem yer altı yapıları var.  Mağara, kastel, livas ve kuyular incelendiğinde Antep şehrinin üzerine yerleştiği yumuşak killi ve kireçtaşı formasyonu birçok açıdan şehrin gelişimini ve karakterini belirlediği görülür.  Yeraltından kesilerek çıkarılan kayalar şehrin ana yapı malzemesi olan taşın elde edilmesini sağlamıştır. Bu da şehrin yerel mimarisini, mahalle dokusunu ve genel atmosferini etkilemiştir. Bu güzelliklerin, bu zengin mirasın ortaya çıkması için büyük bir gayret var. Livaslar temizleniyor, kasteller ve mağaralar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Tüm bu çalışmalar bittiğinde yeraltının bir haritası ortaya çıkmış olacak" diye konuştu.

MAĞARALAR ARANAN MEKANLAR OLMUŞ

Şehrin oluşumunda ve gelişiminde çok etkin rol oynayan ve insan eliyle açılmış mağaralar ile evlerin altında bulunan mağaraların bir çok amaca hizmet ettiğini anlatan Okuducu, "Binalar altında ana kaya gövdesi içinde kalan bu mekanlar evlere soğuk hava deposu, sığınak veya ahır olarak hizmet vermektedir. Yer altı yapıları şehir ekonomisinde de önemli rol oynamıştır. Birçok alanda işlik hatta o zamanın fabrikaları diyebileceğimiz atölyeler olarak kullanılmışlardır. Bugün dahi bu amaca hizmet eden yerler görülmektedir. Ana kaya içine oyularak elde edildikleri için yer üstündeki yapılara göre daha uygun ısı koşulları sağladıkları için özellikle iplik konusunda aranan mekanlar olmuştur. Bazıları ise yine iklimsel olaylardan ve büyüklüklerinden dolayı hayvan besleme alanları olarak kullanılmıştır"dedi.

28 MAĞARANIN ÖLÇÜMÜ BİTTİ

Okuducu, başta Asri Mezarlık mağarası olmak üzere Akbulut Mağarası, Bakırcılar Çarşısı Mağarası, Direkçi Mağarası, İplikçiler Mağarası, Sulu Mağara, Sumaklı Mağara, Yeni Han Mağarası, Tütün Han Mağarası, Amerikan Hastanesi Mağarası, Küpçü Hacı Recep Mağarası, Tammed Hastanesi Mağarası, Geneyik Mağaraları (1, 2, 3) ve Seyrantepe’de 14 tane bitişik mağara olmak üzere toplamda 28 mağaranın ölçümleri, çizimleri ve belgelemelerinin tamamlandığını söyledi. Okuducu, "Bu ihtişamlı mekanlarda, kafe olarak turizme hizmet edenler olduğu gibi hala iplik atölyesi olarak çalışmaya devam edenler de var" dedi. 

100 CİVARINDA MAĞARAMIZ VAR

Okuducu, "Merkezde 50 civarında, ilçelerle birlikte 100 civarında mağaramız olduğunu tahmin ediyoruz. Mağara tesbiti 1 yıl içinde biter. Harita üzerine ne kadar mağaramız var, ölçüleri nedir bunlar işlenecek. Turizm haritasında yer altı yapıları da belirlenecek. Şuanda envanter yapıyoruz, akabinde turizm haritamızda mağaralar ve diğer yeraltı zenginliklerimizde belirlenmiş olacak. Mağaraların kültürümüze çok daha fazla katkı sağlayacak şekilde değerlendirilme potansiyelleri var. Bazılarının konser salonu, müze, galeri, sergi alanı, restoran ve turistik tesis gibi amaçlarla kullanılıyor olduğunu hayal etmek hiç de zor değildir" şeklinde konuştu" dedi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.