1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeraltı ve yerüstü SU kaynağımız yok AMA
Yeraltı ve yerüstü SU kaynağımız yok AMA

Yeraltı ve yerüstü SU kaynağımız yok AMA

Devlet Su İşleri 202. Şube Müdürü Abdullah Göze, Gaziantep'in yer altı ve yer üstü su kaynakları açısından çok fakir konumda olduğunu söyledi. Kentimizin...

A+A-

Devlet Su İşleri 202. Şube Müdürü Abdullah Göze, Gaziantep'in yer altı ve yer üstü su kaynakları açısından çok fakir konumda olduğunu söyledi. Kentimizin bu konumuna karşılık bugüne kadar ciddi bir su sıkıntısı yaşanmadığını ifade eden Göze, ''Çünkü geleceği gördük ve yatırımları zamanında başlattık. Örneğin, Mizmilli Projesi'ni gerçekleştirip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne devretmeseydik kente Kartalkaya Barajı'ndan taşınan su yetersiz, Gaziantepliler de içme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilecekti'' diye konuştu.

Göze, yapımı süren Belkıs-Nizip Pompaj İstasyonu ve Bayramlı Regülatörü'nün de Gaziantep için önemli yatırımlar olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: ''DSİ olarak, devletin bize ayırdığı paraları harcayarak gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla su kaynaklarımızı rehabilite etme yanında baraj, göl, gölet, pompaj istasyonu ve kanallar inşa ederek insanlarımızın kullanımına sunuyoruz. Bu hizmetlerimiz karşılığında vatandaşlarımızdan suyu israf etmeden kullanmalarını istiyoruz. Bizim vatandaştan başkaca bir isteğimiz yok. Bunu da yine vatandaşımızın gelecekte içme suyundan ya da sulama suyundan mahrum kalmaması için istiyoruz.''

Su arayışları hız kazandı

Türkiye'de su tüketiminin artışına bağlı olarak su kaynaklarının azalması, sulama ve içme suyu temini amaçlı büyük tesisler olan barajların ek su kaynaklarıyla beslenmesine yönelik yeni yatırımlar yapılmasını zorunlu hale getirdi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde inşa edilen ve çiftçilere sulama suyu sağlaması yanında Gaziantep'in içme suyu ihtiyacını da karşılayan Kartalkaya Barajı'na, Adıyama'ın Gölbaşı ilçesindeki Göksu Çayı'ndan pompaj istasyonu ile su takviyesi yapılıyor.

Göksu Çayı'ndan su takviyesi yapılmasına karşın baraj gölündeki suyun yetersiz kalması nedeniyle Gaziantep'in içme suyu ihtiyacının karşılanması için Mizmilli Projesi ile de kente içme suyu taşınıyor.

Su seviyesinin aşırı düşmesi nedeniyle yaz aylarında atıl kalan Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Hancağız Barajı'na su takviyesi yapılmasını sağlayacak Belkıs Pompaj İstasyonu'nun yapımı sürüyor.

Bu arada, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki GAP Kayacık Barajı'nın su rezervini artırmak için de Gündoğan Regülatörü İletim Kanalı inşa ediliyor. Bu yatırımla Sacır Deresi'nden kanal aracılığıyla GAP Kayacık Barajı'na kış aylarında saniyede 10 metreküp su taşınacak.

Yapımı süren Belkıs-Nizip Pompaj İstasyonu ve Gündoğan Regülatörü'nün bu yılın sonuna kadar bitirilmesi için çalışmalar büyük bir hızla sürdürülüyor.

''BÜYÜK HAYAT PINARLARI''-

Devlet Su İşleri 202. Şube Müdürü Abdullah Göze, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyük paralar harcanarak inşa edilen barajların, ülkelerin ''büyük hayat pınarları'' ve ''enerji depoları'' olduğunu söyledi.

Küresel ısınma ve diğer nedenlerle dünyada su rezervinin azaldığını, buna karşın suya olan ihtiyacın ve su tüketiminin arttığını vurgulayan Göze, önlem alınmadığı takdirde gelecekte Türkiye'nin de su yetersizliği yaşanan ülkeler arasına katılacağının belirtti.

Göze, Ankara, İstanbul ve diğer kentlerde yaz aylarında yaşanan sıkıntının Türkiye'nin gerçekten su zengini bir ülke olmadığını bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade ederek, ''İsraf edilecek bir damla dahi suyumuzun olmadığı gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız'' dedi.

Türkiye'de suyun ''her zaman ve her alanda tasarruf'' ilkesiyle tüketilmesi gerektiğine dikkati çeken Göze, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Su hayattır, susuz yaşamak mümkün değil. Bu gerçeğin, su yetersizliği yaşayan insanlar arasına katılmadan farkına varmalıyız. Ülkemizde su tüketiminin bilinçli yapıldığını söylemek mümkün değil. Pek çok vatandaş belki de henüz ciddi ve uzun süreli bir su sıkıntısıyla karşılaşmadığı için su tasarrufunun öneminin farkında değil. Tonlarca su harcayarak araba, halı ve balkonuyla birlikte sokağı ya da caddeyi de yıkayan insanlarımızın sayısı maalesef az değil.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.