1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. YENİ YILDA TÜRKİYE EKONOMİSİ
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ YILDA TÜRKİYE EKONOMİSİ

A+A-

 17 Aralık 2013 de Türkiye’de oluşan siyasi konjektör ekonomide önemli sonuçlara gebe gibi görünüyor.Zaten bu denli önemli çalkantıdan piyasanın etkilenmemesi de olası değil.

Çalkantının hemen akabinde döviz kurlarındaki değişiklik hepinizin malumu.

Bu süreç nasıl devam eder bilemiyoruz ama, Türkiye yeni yılla birlikte yoğun bir seçim süreci içerisine girdi.ve 2015 yılı ortalarına kadar sürecek.

 

• 30 mart 2014 de mahalli seçimler,

• 2014 sonunda cumhurbaşkanı seçimleri,

• 2015 haziranında da parlamento seçimleri.

 

Tabi uyulur mu bilinmez normal takvim bu.

Ayrıca bu sene önemli bir mevzuda, ilk kez cumhurbaşkanını halkın kendisinin seçecek olması.

2002 yılından bu yana 129,6 milyar dolar olan dış borç,eylül 2013 itibarıyla 372,7 milyar dolar olduğu gözlenmekte olup,bu da işlerin öyle söylendiği gibi iyi gitmediğinin bir göstergesi.

Ekonomik İşbirliği Kalkınma Teşkilatı (OECD ), bu yıl ihracattaki büyümenin düştüğünü,enflasyon ve Cari işlem açıklarının aşırı yüksek olduğunu ,enflasyonun eylülde 7,9 a yükseldiğini,son yıllarda Türkiye ekonomisinin sanayi yatırımlarından çok, borca dayalı tüketim ve emlak yatırımlarının hızla arttığının gözlenmekte olup,insanlar kredi kartı ve diğer borçlanma araçları ile olmayan paraları tüketmekte, parası olanlarda elindeki artı paraları yatırım yerine emlak alımına yönlendirmektedir.

Ekonomideki bu yanlış tercih piyasalara olan güvensizlikten öte bir şey değildir.Enflasyon %7 nin üzerindeyken hem ihracat hem de özel tasarruf azalmıştır.

2013 yılında Türkiye’de tasarruflar,bir önceki yıllara göre  % 26 civarında azaldı.Gelişmiş ülkelerde tasarruf oranı %33 iken, bizde bu oran %12.

Başta kredi kartları olmak üzere insanlar kazanacaklarını sandıkları paraları harcamakta,ve kredi kartı kullanan toplam tüketicinin %20 ye yakını kendi imkanları ölçüsünde büyük bir borç yükü ile karşı karşıya olup,bu da bu kişilerin sosyal konumlarını temelden sarsmaktadır.

Kredi kartı ile ilgili düzenlemeler yeni yeni olurken,yıllardır bir asgari ücretlinin bile birden fazla kredi kartı olması,uyduruk belgelerle her isteyene kredi kartı verilmesi kredi kartı mağdurlarının sayısını hayli arttırmıştır.Kredi kartlarında tüketicilerin Türkiye’de %56 sı kredi kartı geri ödemesinde zorluk çekiyor.Diğer gelişmiş ülkelerde bu oran,%18-20 civarında.

01/01/2014-30/06/2014 tarihlerinde uygulanacak asgari ücret ocak başında açıklandı.buna göre 1071 TL brütten işçinin eline 846 TL geçecek olup,bir işçinin işverene maliyeti de 1258 TL olacak.

Araştırmada memurların 657 ye uygun en iyi şekilde hayatını idame ettirmesinin yoksulluk sınırı ise,1853 TL.

Peki hal böyleyken,Türkiye Kamu-Sen’in 2013 yılı aralık ayında, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin 3702 TL olduğunu, açlık sınırının 1426 TL olduğu açıklamasından sonra, bu yeni açıklanan asgari ücretin işçi açısından durumunu nasıl yorumlayacağız ?

Milletvekili maaşlarını burada konu etmek istemiyorum ama, tüm bunları düşünürken, M.Kemal Atatürk’e milletvekili maaşlarının ne kadar olması gerektiği hususu sorulduğunda ulu önderin;"Öğretmen maaşını geçmesin" uyarısını söylemeden de geçemiyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.