1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. YENİ GÖREV KİLİS VALİSİNE
YENİ GÖREV KİLİS VALİSİNE

YENİ GÖREV KİLİS VALİSİNE

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, İpekyolu Kalkınma Ajansı dönem başkanlığını Kilis Valisi Süleyman Tapsız'a devretti. Vali Tapsız tarafından yaptığı...

A+A-

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, İpekyolu Kalkınma Ajansı dönem başkanlığını Kilis Valisi Süleyman Tapsız'a devretti. Vali Tapsız tarafından yaptığı çalışmalardan dolayı plaket sunulan Vali Yerlikaya, İpek Yolu Kalkınma Ajansının bölgenin geleceğine yön veren, dinamik bir kurum haline geldiğini söyledi.

37 PROJE BAŞARILI BULUNDU İpekyolu Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplandı. İpekyolu Kalkınma Ajansı Merkez binasında düzenlenen toplantıda Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya dönem başkanlığını Kilis Valisi Süleyman Tapsız'a devretti. İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 2015 yılında 10,25 Milyon TL bütçeli 3 ayrı mali destek programına çıkıldığını belirterek, Mali Destek Programlarına toplamda 181 proje başvurusu yapıldığını ve başarılı bulunan 37 proje ile sözleşme imzalandığını söyledi. Ajansın 2014 yılı doğrudan ve teknik destek programlarından da bahseden Vali Yerlikaya, "1 Milyon TL bütçeli doğrudan faaliyet programına 39 başvuru yapılmış olup, başarılı bulunan 19 proje ile sözleşme imzalanmıştır. 600 Bin TL bütçeli Teknik Destek Programına ise 117 proje başvurusu yapılmış, başarılı bulunan 52 proje ile sözleşme imzalanmıştır" dedi.

2 BAŞLIKTA ÇAĞRIYA ÇIKILACAK Cazibe Merkezleri Destekleme Programından da bahseden Vali Yerlikaya, program kapsamında Lojistik Köy, Endüstriyel Simbiyoz ile Gaziantep Küresel Marka Şehir Fizibilite Raporunun Hazırlanması Projesi için çalışmaların yürütüldüğünü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Merkezi Biyogaz Tesisi, Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsası ve Mecidiye Hanı Restorasyon çalışmalarının Fizibilite Raporlarının ise tamamlanarak ilgili bakanlığının onayına sunulduğunu ifade etti. Ajansın 2016 yılında 2 başlıkta çağrıya çıkacağını belirten Vali Yerlikaya, desteğin Güneydoğu Anadoje Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanlığı ve GAP Bölgesinde faaliyet gösteren İpekyolu Karacadağ ve Dicle Kalkınma Ajansları ortaklığı ile yürütüleceğini söyledi.

AJANS DİNAMİK HALE GELDİ Mali Destek programlarının Türkiye'de bir ilki teşkil ettiğinin de altını çizen Vali Yerlikaya, 9 ilde yürütülecek olan programların GAP Bölgeinde Sanayide Enerji Verimliliğininin Artırılması Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı ve GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı olduğunu belirterek, program bütçesinin 5 Milyon 250 Bin TL olduğunu ifade etti. Ajansın ulusal ve uluslararası alanda bölgenin tanınırlığını artırma, bölge yatırım fırsatlarını tanıtma adına çalışmalarına dikkat çeken Vali Yerlikaya, ajansın kısa süre zarfında bölgenin geleceğine yön veren, dinamik bir kurum haline geldiğini de sözlerine ekledi. Toplantıya Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Kilis İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Kilis Ticaet ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Öndeş ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan katıldı. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.