1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni binaların karakteri yok
Yeni binaların karakteri yok

Yeni binaların karakteri yok

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısı kentimizde yapıldı.

A+A-

Fatma Şahin:Elimizde büyük bir miras var

Sözen:Mekanların da kentlerin de ruhu var

Yılmaz:Belediyeciliğin okulunun olmaması büyük eksiklik

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kentin tarihi ve kültürel yapısı ve yapılacak çalışmalarla ilgili sunum yaparak başladığı toplantıda konuşmacılar önemli konulara değindi. Tarihi Kentler Birliği Meclis toplantısında konuşan Vali Ali Yerlikaya, yeni yapılan binaların en fazla 20-30 yıl sonra modasının geçtiğini ve eski cazibesini yitirdiğini belirterek geleceğe ışık tutacak yapıların günümüzde yapılmadığını kaydetti. Yerlikaya, "Bizden önce gelen medeniyetler hanlar, hamamlar yaptı. Yeni yapılan yapıların karakteri yok lego gibi" dedi. Mekanların da kentlerin de ruhu olduğunu söyleyen ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, "Mekanların ruhu ileriye dayanan bir gelecek umududur” dedi. Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyeciliğin okulunun olmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Tarihi Kentler Birliği'nin ilk toplantısı Şirehan'da yapıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer ve Canan Candemir Çelik, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birliğe üye Belediye Başkanları katıldı. 

ŞAHİN:EN BÜYÜK HAZİNEMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toplantıda, kentin kadim bir medeniyet üzerine kurulduğunu anlattı. Tarihi ve turistik değerlere sahip çıktıklarını belirten Şahin, "Biz bu birliğe üye olduğumuz için gerçekten kendimizi çok şanslı hissediyoruz. 15 yıl önce Gaziantep'te bulunan tarihi değerlerin gün yüzüne çıkması ve onlara sahip çıkılması yönünde harcanan çaba ile şimdi arasında gerçekten çok ciddi bir fark var. Bizler bu toplantılar sayesinde değerlerimizi daha fazla tanıtıyor ve onlara daha çok sahip çıkıyoruz. Bunların karşılığını elbette alıyoruz" dedi.

YERALTI DA ÖNEMLİ

Şehirde 5 antik kent olduğunu aktaran Şahin, bunu koruyup kollamanın görevleri olduğunu vurguladı. Şahin, “Elimizde büyük bir miras var. 5 antik kentimizle gurur duyuyoruz. Kültürel miras bizim en büyük hazinemiz. Çünkü bizim petrolümüz yok, madenimiz yük ve yetişmiş insan gücümüz var. Yer altındada büyük bir hazine var. Mağalarımız, su kanallarımızı dünya turizmine kazandırmanın gayreti içindeyiz ” dedi.

YILMAZ:BELEDİYECİLİĞİN OKULUNUN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da Türkiye'nin dünya için büyük bir miras olduğunu söyledi. Her toplantının ardından yeni kararlar alıp o kararların anında uygulandığını ifade eden Yılmaz, amaçlarının tarihi değerlerine sahip, klasik ve modern kültürü taşıyan şehirler oluşturmak olduğunu kaydetti. Toplantılar sayesinde belediyeler arasında diyaloğun daha çok geliştiğini belirten Yılmaz, "Bana göre Tarihi Kentler Birliği büyük bir okul ve üniversitedir. Biz bu okulda aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulunun olmaması büyük bir eksikliktir" diye konuştu.

GAZİANTEP ÇOK GELİŞTİ

'Bundan 15 sene öncesinden devraldığımız belediyecilik örneği hakikaten çok gurur duyacağımız örnekler değildi' diyen Yılmaz, "Biz bu örneklerden çok fazla nasiplenemedik ve o bakımdan şanssız bir nesiliz. Ama bizden sonraki nesil inanıyorum ki bizden daha şanslı bir nesil olacaktır. Allah'a şükürler olsun biz geçtiğimiz bu 15 yılı çok iyi değerlendirdik. Bu yılları tarihi kentler birliği olduğu için çok iyi değerlendirdik. Gaziantep, şehircilik açısından çok gelişti. Bunu havaalanından şehre gelince çevredeki peyzajlara bakınca görürsünüzBu kurumun başka bir özelliği daha var. Kurulduğu 2002 yılından bu yana birimizin bıraktığı bir noktadan birimiz devraldık en önemli özellik o" dedi.

KENT GİRİŞLERİNİN ESTETİĞİ ÖNEMLİ

Şehirlerin estetik güzelliğini ön plana çıkarmak için yoğun çaba gösterdiklerini bunun için yurt dışında çeşitli belediyeler ile temas halinde olduklarını  belirten Yılmaz, kentlerin turizm açısından en önemli yanının kent girişlerinin estetiği olduğunu vurgulayarak, "Bütün şehirlerimizin şehrin girişini güzelleştirmeye dönük bir çalışmayı başlattıklarını buradan gururla söylemek istiyorum” dedi.

TKB BÜYÜKŞEHİR'DE MECLİS TOPLANTISI YAPTI

Tarihi Kentler Birliği Eylül ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Ak Parti Gaziantep Milletvekillerinden Abdulkadir Yüksel, eski Milletvekili Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve Tarihi Kentler Birliği’ne üye belediyelerin başkanları katıldı. 

Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın divan başkanlığı yaptığı toplantıda ilk olarak gündemdeki maddeler görüşülüp oylamaya sunuldu. Gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından toplantı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in sunumuyla devam etti.

ŞAHİN:TARİHİ KİMLİK EN BÜYÜK HAZİNE

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Açık hava medeniyet müzesine geldiniz. Tarihi kimliğimizin bizim için çok büyük bir hazine olduğu bilinciyle çalışıyoruz. İşimizin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Sokak sağlıklaştırma uygulamalarının planlamasını yaptık. Eylem planlarımızı da oluşturduk. Türkiye’nin tek yapı ölçeğindeki en büyük restorasyonunu Gaziantep Sanat Merkezi’nde yaptık. Darbe döneminin mahkemelerini bir konferans salonu haline dönüştürdük” dedi.

VALİ YERLİKAYA:23 MÜZEMİZ VAR

'7 Ağustos Yenikapı ruhunu yüzyıllar boyu sürecek yapılarımıza da vermemiz lazım' diyen Vali Ali Yerlikaya, “Gaziantep, valilik yaptığım dördüncü şehir. Öncelikle tanıyacağız, seveceğiz ki sahip çıkabilelim. Gelecek nesillere en güzel şekilde bu neslin yorumlarıyla, tasarımlarıyla en iyi şekilde aktarmalıyız. Tıpkı insanlar gibi kentlerin de dünyaya gelip yaşaması ve bu yaşam süreci içerisinde insanların kuşaklar boyu tarihi kültürel doğal dokularla geleceğe aktarılması gerekmektedir. Gaziantep’te 23 tane müze var. Bu şehirde 10 yaşın altındaki çocuklarımızın gezebileceği oyuncak müzemiz var. Birbirimizi kucaklayabilen bir ruh yapısı oluşturmamız lazım” dedi.

YENİ YAPILAN BİNALARIN KARAKTERİ YOK

Vali Ali Yerlikaya, şehirlerin bir kokusu ve kendine özgü bir kültürü barındırdığını vurgulayarak günümüzde yapılan modern yapıları eleştirdi. Yeni yapılan binaların en fazla 20-30 yıl sonra modasının geçtiğini ve eski cazibesini yitirdiğini anlatan Yerlikaya, geleceğe ışık tutacak yapıların günümüzde yapılmadığını kaydetti. Günümüzde yapılan binaların karakteri olmadığını ve birer legoya benzediğini belirten Yerlikaya, şöyle konuştu:"Bizden önce gelen medeniyetler hanlar, hamamlar yaptı. Bizlerde yapıyoruz ama geçmiş nesillerin yaptığı yerlerle kıyaslandığı zaman 20-30 yıla varmadan tükenen, modası geçen, ilk gördüğümüz gibi içimizin ısınmadığı ortak kullanım alanları ürettik. Yıllar boyu bu böyle oldu. Karakteri yok lego gibi. Bizden sonraki nesillerin 300 yıl sonra 500 yıl sonra bin yıl sonra gelecek nesillere taşıyacak bir eserimiz var mı şu anda? Öyle binalar yapmalıyız ki yaşlandıkça hürmet daha da artmalı." 

SÖZEN:YÖNETİCİLERE GÜVENİLMELİ

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, okur yazarımızın az olduğu dönemde bile çok görgülü bir toplum olduğumuzu belirterek, seçilmiş yerel yöneticilere güvenilmesi gerektiğini söyledi. Sözen TKB'nin önemli bir misyon üstlendiğini ve belediyelere birçok projede yardımcı olduğunu kaydetti.Masa başında oturarak iş yapılamayacağını, sahaya çıkılması gerektiğini söyleyen Sözen, "Masa başında oturuyorlar, sahaya çıkmıyorlar, alana inmiyorlar. Halkın nabzını tutmadan bu işler yapılmaz. Dışarı çıkmak halkla bütünleşmek lazım. O zaman daha güzel işleri ortaya çıkarabiliriz. Üniversiteler daha hayatın içinde olması gerekiyor, kentlere girmesi gerekiyor. Bilimle uygulamanın buluşması gerekiyor. Masa başında bu işler olmaz" dedi.

Korumanın ve kimliğin önemine değinen Sözen, Gaziantep'teki çalışmaların, yapılan işbirliğinin öneminden bahsetti. Sözen, "10 yıl hedef koyup 5 ilde bitiren ender illerden biri" dedi.

Mekanların da kentlerin de ruhu olduğunu söyleyen Sözen, "Mekanların ruhu ileriye dayanan bir gelecek umududur” dedi. Sözen, birlikte yapılan işlerde başarının önemine de vurgu yaptı.

KURT:BİR ÇOK ÜLKENİN ÖNÜNE GEÇTİK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülke, güçlü bir finans, güçlü bir teknik kadroyla, Avrupa’daki ülkelerin birçoğunun önüne geçtik. Emlak katkı payları, TOKİ kredileri çok düşük, Kültür Turizm Bakanlığı’nın katkı payları her geçen gün artıyor. Var gücümüzle yerel yöneticilerimiz ve bu millet için çalışacağız” diye konuştu. 

HALİLİYE TALEBİ

Meclis toplantısının dilek ve temenni bölümünde söz alan Demirkol, meclis divanından bir talepte bulundu. Konya’da gerçekleştirilen toplantıda da aynı talepte bulunduğunu hatırlatan Demirkol, bölgenin istihdamına katkı sağlayacağını düşünerek, bir sonraki meclis toplantısının Haliliye’de yapılmasını talep etti.

Meclis Başkanı ve aynı zamanda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’da bu talebe karşılık, planlama yaptıklarını söyledi.

Toplantıların ardından Tarihi Kentler Birliği üyeleri kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi, çalışmaları yerinde incelediler.

İHA/DHA/HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum