1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YENİ ADLİ YIL SIKINTILI BAŞLADI
YENİ ADLİ YIL SIKINTILI BAŞLADI

YENİ ADLİ YIL SIKINTILI BAŞLADI

AVUKATLAR ENDİŞELİYeni adli yıl başladı. Yeni adli yılın açılışı nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda tören düzenlendi.

A+A-

 Avukatlar, çok sayıda hakim ve savcının tutuklandığı Gaziantep adliyesinde iş yükünün daha da artacağını, karar sürelerinin uzayacağını dile getirerek yeni adli yıla endişeli girdiklerini söyledi. 

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sami Çete ve Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Birkan Güneri, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın ve Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdarı ile Gaziantep Barosu Baro Başkan Vekili Av. İskender Kahraman Atatürk Anıtına çelenk koydu. 

KAHRAMAN: CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR

 Çok sayıda avukatın katıldığı toplantıda konuşan Baro Başkan Vekili Av. İskender Kahraman, Gaziantep adliyesinde uzun zamandan beri yargılamaların sonuçlandırılması konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını ve şu haliyle yaşanmaya devam edeceğini söyledi. Haziran ayında yapılan bölge mahkemeleri atamaları ve boşalan yerlere yeni hakim ve savcıların gelmememiş olmasının adli tatil başlangıcını neredeyse fiili olarak 2 ay öne çektiğini belirten Kahraman, "Bu biz avukatları kadar vekili olduğumuz vatandaşlarımızıda mağduriyetine sebep olmuştur" dedi. 

AVUKATLAR ENDİŞELİ

Gaziantep Baro Yönetim Kurulu üyesi Av. Muharrem Ercan, "Operasyonlarla hakimler, tutuklandı, polisler tutuklandı. Hangi kadroyla, bu sistem nasıl yürüyecek? Adli yılın açılışında bile dilekçemizi havale yapacak hakim bile bulmakta zorlanıyoruz" derken,  Av. Bülent Duran, "Yeni yıla kaygılı giriyoruz" dedi. Av. Erdal Geçit, "Müvekkille görüşemiyoruz, çok büyük sıkıntılar var, bunları aşmamız gerekir" dedi.  Av. Hayri Girişken ise, "Nedense biz avukatlar yaklaştıkça yargıç, savcı kaçıyor bizden. Biz onlarında sesiyiz" dedi. 

ERCAN:ENDİŞELERİMİZ VAR

Gaziantep Baro Yönetim Kurulu üyesi Av. Muharrem Ercan, Gaziantep adliyesinde otopark başta olmak üzere pek çok sorun olduğunu, son operasyonlarla da sıkıntılı bir sürece girildiğini söyledi. Ercan, "Bölge adliye mahkemesi sağlıklı çalışacak mı, yeterli hakim personel var mı? Son yapılan operasyonlarla hakimler, tutuklandı, polisler tutuklandı. Hangi kadroyla, bu sistem nasıl yürüyecek? Bu konuda endişelerimiz var. Adli yılın açılışında bile dilekçemizi havale yapacak hakim bile bulmakta zorlanıyoruz" dedi. 

KARAR SÜRELERİ UZAYACAK

Gaziantep adliyesinde tutuklanan hakim savcı sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Ercan, "Şu haliyle adliyede mahkemelerden karar çıkma süresi oldukça uzayacak. Ceza, hukuk, aile mahkemelerinden kısa sürede karar beklemek oldukça zor. İnanılmaz iş yükü var. 60 mahkeme var, 17 hakim var, gerekli 80 kadar hakim lazım" dedi.

YARGININ ÜÇTE BİRİ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

Tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hakimlerin yerine geleceklerin meslekte tecrübesiz olacaklarını söyleyen Ercan, "Bu da bir başka sıkıntı. Şu anda yargının neredeye üçte biri meslekten ihraç edildi. 3 binden fazla kişi. Şimdi meslekte hiçbir tecrübesi olmayan kıdemi olmayanları alıp başlatacaklar. Onun için yöntem olarak şunu yapmaları lazım Gaziantep'te meslekte 20 yılı geride bırakan avukatları hakimlik, savcılık mesleği için HSYK'nın davet etmesi lazım. Yeni mezunları alelacele hakim savcı yapmak sorun çözmez. Yargıda bir şeylerin düzelmesi isteniyorsa en a 20 yıl kıdeme sahip avukatların hakimlik ve savcılık meseliğine davet edilmeleri gerekir" diye konuştu.

GİRİŞKEN:BİZİ SUSTURAMAZLAR

Av. Hayri Girişken, savunmaya kulak verilmesini istedi. Girişken, "Nedense biz avukatlar yaklaştıkça yargıç, savcı kaçıyor bizden. O yüzden yaklaşım gerekli, hukuka uygunluk, hukuk devletinin oluşabilmesi için bu katılığın giderilmesi gerekli. Biz sadece avukutlar olarak savunmayı savunmuyoruz. Yargı bağımsızlığını, sesi çıkmayan yargıç ve savcılarıda savunuyoruz. Biz onlarında sesiyiz, yargının sivil yüzüyüz. O yüzden onlar konuşamayabilirler, susabilirler, susturulabilirler ama biz konuşuruz, biz eylemimizide koruz, konuşuruz da. Bizi susturamazlar. Biatın adı uyum oldu. Bundan sonra ne yapabilirizi konuşmak gerek. İlla bir çatışmaylamı bazı gerçekleri senteze dönüştürmeliyiz. Bazan uyumla da olur. O yüzden bize kulak versinler, savunmaya kulak versinler. Biz savunma olarak konuşamayan insanların sessiz yıgınların sesiyiz. Ne gerek vardı polis kordonu altında açılış yapmanın. Korkuyorsanız yapmayın" dedi. 

SAVUNMAYA PRANGA VURAMAZSINIZ

'Hukuka saygılıysak yargı bağımsızlığından yana olmamız lazım, bu bir gerekliliktir' diyen Girişken, "Fakat yürütmenin başı, yargının başı, devletin başı yetkililerin bir kişide toplanıyor olması bu sene kriz yarattı. Bu yüzden bir ülkede savunma mesleğine pranga vuramazsınız vurduğunuz anda o ülkede hukukun yerine hukuksuzluk hakim olur ,yargının eli kolu bağlanmaya kalkılırsa, kuvvetler ayrılığının başsavunucusu olan Türkiye Barolar birliği, barolarımız bundan sonra seçenekli ve ayrı bir kutlama programı hazırlar. Bu sene yaklaşım olur gibi oldu, fakat yaklaşımın nedense bir aldatıcılığa dönüşmesi, başkanlık sarayında olması çok sıkıntılı. Ankara'nın yansıması hissedildi" diye konuştu. 

GEÇİT:YAŞ İLE KURUYU AYIRMAK GEREKİR

Av. Erdal Geçit, hukuk sisteminde büyük sıkıntılar olduğunu söyledi. Geçit, "Her adli yıl açılışında bu sorunları dile getiriyoruz. Bu yıl için çok daha vahim şeyler var. Hukuk sistemizde gerçekten büyük sıkıntılar var. Ben 28 yıldır bu mesleği yapıyorum, Güneydoğuda sıkı yönetim dönemlerindeki mahkeme, yargı sistemlerini gördük, bugünkü sıkıntıları göremedik. Müvekkille görüşemiyoruz, çok büyük sıkıntılar var, bunları aşmamız gerekir. Büyük bir darbeyi atlattık. Bu sistemleri de sıkıntıları da gidermemiz gerekir" dedi. 

SİYASİ ORTAKLARDA ORTAYA ÇIKARTILMALI

'Bu güçler yaratan kendileridir' diyen Geçit, "Sistemde büyük sıkıntılar var. Geçiş dönemde kuru ile yaşı ayırmak gerekir. Bu suçların siyasi ortaklarının da ortaya çıkarılması gerekir. Büyük bir karamsarlık içindeyim. " diye konuştu. 

DURAN:YENİ YILA KAYGILI GİRİYORUZ

AV. Bülent Duran, Gaziantep adliyesinde hakim ve savcıların yarısından fazlasının gözaltına alındığını, tutuklandığını, ihraç edildiğini söyledi. Duran, "Ülkenin içinde yaşaığı ortamdan kaynaklı olarak güvensizlik var. Güvenlik en çok hukuka, yargıya yansır. Kaygılı süreçte böyle bir süreçte yargının mevcut pozisyonu hiçde bize parlak bir durum, parlak bir geleceği göstermiyor. Yeni yıla kaygılı giriyoruz. Umarız bu kaygılarımızda haksız çıkarız. Bağımsız yargı tesis edilir. Bizde bunun bir parçası oluruz temennimiz bu yönde" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.