1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YEMEKTE YOL HARİTASI BELİRLENECEK
YEMEKTE YOL HARİTASI BELİRLENECEK

YEMEKTE YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihte İpek Yolu'nda bütün kültürlerin bir araya gelerek bunu bir ticaret, barış ve zenginliğe dönüştürdüklerini, bunun sonucunda oluşan en önemli şeylerden birinin Gaziantep mutfağı olduğunu söyledi.

A+A-

 Yörenin iddialı yemeklerine bakıldığında coğrafi avantajlar olduğunun görüldüğünü belirten Şahin, bunun sürdürebilir hale getirilip dünya pazarına açılması gerektiğini vurguladı.

ÇALIŞTAY YAPILDI

Gaziantep'te 10. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında "Dünya Gastronomi Şehri Gaziantep" çalıştayı düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Gaziantep Sanat Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, kültürel mirasın çok kıymetli olduğunu ifade etti.

EN GÜÇLÜ DÖNEM

Bütün zamanların en eski coğrafyasında, Fırat Nehri ile Amanos Dağı içerisinde medeniyetlerin en güçlü döneminin yaşandığını anlatan Şahin, "Dış politika, Suriye sorunu, 350 bin mülteci meselesiyle uğraşırken kaderin bize verdiği bir de güzel şeyler var. Tarihe baktığınızda İpek Yolu'nda bütün kültürler bir araya gelmiş ve bunu bir ticaret, bir barış, bir zenginlik yoluna dönüştürmüşler. Bu bir araya gelmenin sonunda oluşan en önemli şeylerden birisi de mutfağımız." diye konuştu. 

YARINLARA AKTARIM ÖNEMLİ

Bu mirasın yarınlara aktarılması gerektiğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Annemin mutfağından gelen kokuyu muhafaza edip yarınlara gönderemezsek yok olacak. Mutfağımızın güzelliklerini koruyup yarınlara taşıyamazsak yok olup gidecek. Yok olup giden yalnızca baharatımız ya da mutfağımızın güzellikleri değil, geçmişimiz, kültürümüz, geleceğe taşıyacağımız mirasımız. Bizim burada petrolümüz, madenimiz yok ama en büyük kültürel mirasa sahibiz. Bunu yarınlara taşıyabilen toplumlar istikametini belirleyecektir. Yarın her şey değiştiğinde dünya vatandaşlığı yükselen bir değer olduğunda, 5 antik kenti olan bir şehre insanlar akın ettiğinde kendimizi tanıtamazsak bizim eksikliğimiz olur. Bunu tek başına bir başkanın başarması da mümkün değil. Dolayısıyla size ihtiyacımız var. Bugün buradan çıkan çıktılarla bizim yol haritamızı belirleyip, sizden aldığımız bilgilerle önümüze bakacağız. Teorikle pratiği birleştiremezsek, ikisini yoğurup güzel bir hamur oluşturamazsak bunu başaramayız. O nedenle buradan çıkan bilgilerle bunu başarmamız gerekiyor."

DÖLENEKEN: ÇABALAR SONUCU OLDU

UNESCO Danışmanı Namık Döleneken de Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin çabalarıyla ve ilgili kurumların desteğiyle kentin Türkiye'de "yaratıcı şehirler" ağına katıldığını hatırlattı.   Yaratıcı Şehirler Ağına girmenin rastlantı olmadığına işaret eden Döleneken, "Çünkü bu konuda ağa girebilmek için iki şey lazım. Birincisi mevcut altyapınız, varlıklarınız. İkicisi ise bunu iyi anlatmanız gerekiyor. Gaziantep'te bu varlık var. Büyükşehir Belediyesi de iyi anlattı ve UNESCO tarafından kabul edildi. Ancak her unvan sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Bunun başında da verilen taahhütler var. Bugün burada yapılması gereken projeleri 6 başlıkta irdeleyerek projeler üreteceğiz." diye konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.