1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaşlılar için belediyelere "1 Milyon Lira" destek
Yaşlılar için belediyelere "1 Milyon Lira" destek

Yaşlılar için belediyelere "1 Milyon Lira" destek

'Yaşlı Destek Programı' kapsamında belediyelere, yaşlılara yönelik başlatacakları projeler için 1 milyon 100 bin liraya kadar destek sağlanacak.

A+A-

 Program kapsamında büyükşehir belediyelerinde oluşturulması sağlanacak hizmetler arasında çağrı merkezi kurulması, mobil ekiplerin oluşturulması, yaşlıların öz bakımının yapılması, ev temizliği, yaşlıya refakatçi sağlama ve psikososyal destek yer alıyor.

Yaşlıların ailelerinden ayrılmadan bulundukları mekanlarda yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen "Yaşlı Destek Programı" (YADES) kapsamında belediyelere başlatacakları projeler için 1 milyon 100 bin liraya kadar destek sağlanacak. Mart ayında tanıtımı gerçekleştirilen YADES kapsamında büyükşehir belediyelerinin yaşlılara yönelik özellikle evde ve gündüz bakım hizmetlerine yönelik gerçekleştireceği projeler, Bakanlıkça finanse edilecek. Bakanlık, 65 yaş üstü yaşlıların korunması, desteklenmesi ile bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılması ve bu hizmetlerin Türkiye geneline yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan YADES için 4 milyon 125 bin lira ödenek ayırdı.

1 MİLYON 100 BİN LİRAYA KADAR DESTEK

Bu kapsamda 22 Eylül'de belediyelere proje başvuru çağrısı yapılırken, son başvuru tarihi de 21 Ekim olarak belirlendi. YADES kapsamında hazırlanacak büyükşehir belediyeleri projelerinin süreleri bir yıl olacak, her bir proje için de 1 milyon 100 bin liraya kadar destek sağlanabilecek. Onaylanan projeler, büyükşehir belediyelerince uygulanacak, denetimler ise valilikler aracılığıyla yürütülecek.

YAŞLILAR İÇİN 'MOBİL EKİPLER' OLUŞTURULACAK

Bakanlığın YADES kapsamında büyükşehir belediyelerinde oluşturulmasını sağlayacağı öncelikli hizmetler arasında yaşlılara yönelik evde bakıma destek, evde bakım hizmetleri için koordinasyon merkezi kurulması, yaşlılara mesai saatlerinde hizmet veren gündüzlü bakım merkezi ile koordinasyon merkezi kontrolünde çağrı merkezi kurulması ve mobil ekiplerin oluşturulması yer alıyor. YADES kapsamında yaşlılara kurumsal yapı içerisinde verilecek hizmetler de onların öz bakımının yapılması, ev temizliği, evde teknik destek, yaşlıya refakatçi sağlama, psikososyal destek, gündüzlü dayanışma, bilinçlendirme, sosyal kültürel faaliyetler, gündüzlü bakım hizmetleri olarak belirlendi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.