1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargının sorunları ve sıkıntıları büyüyor
Yargının sorunları ve sıkıntıları büyüyor

Yargının sorunları ve sıkıntıları büyüyor

2007-2008 adli yılı sancılarıyla başladı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla start alan adli yılda Baro Başkanı Aziz Canatar, her adli yılın açılışında...

A+A-

2007-2008 adli yılı sancılarıyla başladı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla start alan adli yılda Baro Başkanı Aziz Canatar, her adli yılın açılışında yargının sıkıntılarının ve sorunlarının dile getirildiğini ancak bir çözüm bulunamadığını söyledi. "Sorunlar ve sıkıntılar katlanarak devam ediyor" diyen Canatar, "Yargının sıkıntılarını ülkemizin sosyal ve ekonomik sorunlarından soyutlayarak değerlendirme yapmak da yanlıştır" şeklinde konuştu. Bu yılki açılış oldukça yoğun ilgi gördü.

YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL

Bağımsız yargının bir gün iktidar sahiplerine de gerekeceğini, bunun unutmamaları gerektiğini Canatar, "Teorik olarak yargının bağımsız olduğu söylenmekte ise de bunu söyleyenlerde uygulamaya gelince söylediklerinin doğru olmadığını ortaya koymaktadırlar. Hükümet değişikliklerinde, Başsavcılar, Adalet komisyonu başkanları, ağır ceza mahkemesi başkanları değiştirilmektedir. Gerçek anlamda yargı bağımsızlığı olsaydı böyle bir uygulama olmazdı" dedi.

UYUM YASALARI

Türkiye'nin AB'ye girmek için uzun bir süreç içinde yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini, bu süre içerisinde AB kriterlerine uymak, yani gerçek anlamda demokratikleşmeyi sağlamak amacıyla çeşitli uyum yasalarının çıkarıldığına dikkat çeken Baro Başkanı Canatar, " Bu uyum yasaları ile amaçlanan, insan hak ve özgürlüklerine saygı göstermek, Hukuk Devleti anlayışını benimsemek, hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmektir. Kuralları ve kurumları ile gerçek anlamda bir demokratik, laik, hukuk devleti anlayışını hakim kılmaktır. Hukuk devleti, keyfi olmayan ve hukuka bağlı devlet anlamına gelmektedir" diye konuştu.

ADLİYE BİNASI 2008'DE

Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, y Gaziantep Adliyesi'nin çok zor şartlar altında hizmet verdiğini ancak yapımı devam eden yeni Adliye binasının 2008 yılı içerisinde tamamlanarak hizmet vermeye başlaması ile birlikte sıkıntıların büyük oranda ortadan kalkacağını söyledi.

İLK KEZ BU KADAR YOĞUN KATILIM OLDU

Baro Lokalinde düzenlenen adli yıl açılışına Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Önder Büdeyri, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, avukatlar katıldılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.